Chemičky pustili perie na Hanej

Víkend samých prekvapení! Tak by sa dalo nazvať dvanáste kolo spoločnej interligovej súťaže WHIL. Naše hráčky nevyužili zaváhanie svojich najväčších konkurentov, keď nezvládli infarktový záver v Olomouci a „dopísali“ sa do čiernej listiny porazených favoritov. Nepomohlo ani zmazanie hrozivého osemgólového manka z prvého polčasu, v priebehu úvodných minút druhého dejstva.

DHK Zora Olomouc – HK Slovan Duslo Šaľa 29:28 (19:11)

Bez Grandtnerovej, Ladicsovej, Kertészovej, Tisajovej, Perczeovej a Lanczovej, ale už s Blehovou, a s uzdravenými Pócsikovou a Veselkovou, nastúpili chemičky na strastiplnú cestu (porucha a výmena autobusu, zlá zjazdnosť ciest) do srdca Hanej, aby odohrali stretnutie, o akých sa zvykne hovorievať: „Kto nevidel neuverí.“ Hráčky Dusla prišli podporiť aj ich kolegovia z HKM, ktorí sa zastavili po ceste do neďalekej Litovle.

Duslo nemalo od úvodu dobrý vstup do zápasu. Nefungovala obrana, brankárky sa stretávali s loptou, len keď ju vyťahovali zo siete. V útoku chýbala myšlienka, organizácia hry, dravosť a dôraz pri zakončení. Absentovala hra kolmo dopredu. Keď sa k tomu pridali technické chyby a nepremieňanie vyložených gólových príležitostí, hráčky boli v závere prvého polčasu zrelé na uterák. Ešteže mala Šaľa srdciarku a bojovníčku Réku Bízikovú, ktorá ale sama na všetko nestačila. Vykúpenie chemičkám priniesol až klaksón, ktorý ukončil ich veľké trápenie. Po prestávke však nastúpila Šaľa ako vymenená, spustila na súpera oheň a síru. Ani sa nechcelo veriť, že nastúpilo to isté družstvo. A hráčok Šale, ktoré nastúpili v netradičných červeno bielych dresoch bolo odrazu plné ihrisko. Tréner zmenil obranu nasadil do hry Nikol Ráckovú, ktorá úplne vyradila z hry Olomouckú špílmacherku Gebre Selassie. Bola nekompromisná v obrane, platila svojim pohybom a získavala jednu loptu za druhou. Zlepšenú hru hostiek podporovala v druhom polčase aj brankárka Haládiková, ktorá svojimi zákrokmi zneistila tvrdo strieľajúcu Kubáčkovú. Strelecky sa začali presadzovať Dominika Kodajová, Karin Bujnochová a Lívia Klučková. Šalianky tak v priebehu 12 minút zmazali osemgólové manko. Tímy sa ťahali o každý gól, ale hostky zahodili niekoľko vyložených šancí a dopustili sa jednej veľkej technickej chyby. To Olomouc využil a napokon v hektickom závere a opakovaných hlasitých protestoch Extraligových hádzanárov HKM Šaľa (nad niektorými situáciami v posledných piatich minútach) si zásluhou strelkyne Kubáčkovej vybojoval najtesnejšie víťazstvo 29:28.

Góly: Kubáčková 9/2, Růžičková 5, Gebre Selassie 4, Hvostaľová 3, Berová 3, Salčáková 2, Dostálová 1, Sovová 1 – Bujnochová 6, R. Bíziková 6, Kodajová 6, Klučková 5, Trochotvá 3, Pócsisková 1, B. Bíziková 1. Rozhodovali: Frieser, Pavlát (ČR). Sedemmetrové hody: 3/3 – 2/2. Vylúčenia: 2 - 3. Diváci: 270.

Jan Bělka, tréner, Olomouc: „ Vstup do zápasu sme mali výborný. Hrali sme rýchle, dôrazne a pestro. Efektívne a tvrdo sme zakončovali, hráčky boli trpezlivé a nič neuponáhľali. Prvý polčas dievčatá proti mimoriadne kvalitnému súperovi zvládli výborne. Cez prestávku som ich varoval, aby nepodľahli eufórii a uvedomili si s kým majú dočinenia, že Šaľa je mimoriadne kvalitný tým, schopný otočiť aj takto dobre sa vyvíjajúci súboj, a že ešte nie je koniec. Od začiatku druhého dejstva sa moje slová do bodky potvrdili. Začali sme mať problémy s obranou súpera. V tejto fáze im dobre zachytala aj brankárka. Potom to Šalianky „rozbalili“, bolo ich plné ihrisko. Stiahli rozdiel a dokonca im stačilo len trinásť minút na to aby vyrovnali a ukázali svoju kvalitu špičkového družstva WHIL. Nakoniec to naše dievčatá ustáli, nezabalili to a hrali až do konca. Som spokojný s výkonmi, ktoré v roku 2015 predvádzame. Za dnešný výkon som na dievčatá mimoriadne hrdý.“

Rudolf Petrikovič, tréner, Šaľa: „Z našej strany to bol katastrofálny prvý polčas a okrem R. Bízikovej som svoje dievčatá nespoznával. Obrana hrala veľmi zle, jedna chyba striedala druhú a súper dokázal všetky svoje príležitosti, na rozdiel od nás aj premeniť. Cez prestávku som dievčatám povedal, že musia začať drieť , aby  nevešali hlavy a výsledok sa určite dostaví. Veril som, že v nich tá sila je lebo svoje majú natrénované. Som rád, že dievčatá to pochopili a podarilo sa nám do zápasu vrátiť. V druhom dejstve, aj vďaka určitým zmenám sme sa zdvihli, hrali sme lepšie, tvrdšie a nekompromisnejšie v obrane, zlepšili organizáciu hry, hlavne v útoku a efektivitu zakončovania príležitostí. Darilo sa nám dostať hráčky súpera pod tlak, ktorý začal robiť chyby. Celkovo sa dievčatá zdvihli ale aj tak škoda prešustrovaného prvého dejstva. Prehrali sme, takže spokojný byť nemôžem, aj keď druhý polčas bol z našej strany v poriadku. Myslím, že sme si zaslúžili aspoň bod za remízu. Musím poblahoželať kolegovi Bělkovi k zisku dvoch cenných bodov.

Priebeh : 2:0, 3:3, 5:3, 5:5, 7:5, 8:7, 9:8, 12:8, 17:10, 19:11 - 20:12, 20:17, 21:17, 21:21, 22:22, 24:22, 27:24, 27:27, 28:28. 29:28.

Olomouc: Rašková, Dederlová - Rúžičková 5, Jansová, Sovová 1, Hvostaľová 3, Berová 3. M. Salčáková, V. Fryčáková, Dostálová 1, Severová, Kubáčková 9/2, Salašová 1, K. Salčáková 2, Gebre Selassie 4.
Tréner: Mgr. Jan BĚLKA

DUSLO:  Haládiková, Kvasnicová - Bujnochová 6, R. Bíziková 6, Kodajová 6/2, Klučková 5, Trochtová 3, Pócsiková 1, B. Bíziková 1, Rácková, Demajová, Tulipánová, Blehová, Veselková.
Tréner: Mgr. Rudolf Petrikovič

Rozhodovali:
Frieser, Pavlát (ČR). Sedemmetrové hody: 3/3 – 2/2. Vylúčenia: 2 - 3. Diváci: 270.