10. kolo WHIL s jednou predohrávkou

Už len dve kolá čakajú interligové družstvá pred dlhou zimnou prestávkou. Posledné, jedenáste tohtoročné kolo odohrajú už o týždeň 19. novembra.  Nasledujúce dvanáste, až po novom roku 7. januára 2017.

V deviatom kole WHIL k žiadnemu mimoriadnemu prekvapeniu nedošlo. Favoriti svoje stretnutia zvládli pomerne jednoznačne. Družstvá z čela tabuľky navýšili svoj náskok od družstiev zo stredu. Jediným celkom s plným bodovým ziskom je líder z Michaloviec. V deviatom kole nedošlo k žiadnemu prekvapeniu, favoriti svoje zápasy zvládli. Najmenší gólový rozdiel, šiestich gólov dosiahli v moravskom derby hráčky Zory Olomouc nad Veselím. Poruba nad „Baťovankami″ z Partizánskeho o desať, až po rekordných 28 v stretnutí „Bielych anjelov″ proti torzu hráčok z pod hradu Matúša Čáka. Góĺový rozdiel v šlágri kola na Zemplíne, v ktorom líder súťaže vyhral nad druhým najlepším slovenským týmom, našimi dievčatami po nádejnej prvej polovici stretnutia o 11 gólov. Po dlhšej dobe si diváci v michalovskej Chemkostav aréne mohli pozrieť kvalitnú ženskú hádzanú. Postarali sa o ňu momentálne dva najlepšie slovenské tímy - aktuálny majster a líder spoločnej česko - slovenskej súťaže WHIL Iuventa Michalovce a slovenský vicemajster HK Slovan Duslo Šaľa. Ten dokedy mohol, kládol favoritovi v šlágri deviateho interligového kola odpor a takisto sa pričinil o kvalitný duel. V druhom dejstve sa však odohrala exhibícia domácej Iuventy, ktorá napokon Šaľu zvalcovala po výsledku 37:26. Na takúto vysokú výhru to ale v prvom polčase rozhodne nevyzeralo. Šalianky držali krok s favoritom a v prvej tridsaťminútovke dokonca viackrát viedli. Prehrali ju síce 12:14, no v úvode druhého dejstva ihneď zrovnali stav a zdalo sa, že Iuventa sa bude trápiť. Následne ale jej hráčky preladili na najvyššie obrátky, na čo už Duslo nedokázalo odpovedať rovnakou zbraňou. „Zápas sme si prehrali v prvých pätnástich minútach druhého polčasu. V tomto úseku nás Iuventa rozobrala a už sme sa z toho nespamätali. Hrali sme niečo úplne iné, čo sme hrať mali. Je to škoda, pretože prvý polčas bol z našej strany kvalitný,“ uviedol po stretnutí tréner HK Slovan Duslo Michal Lukačín. Toho tešilo hlavne prvé dejstvo, kde v niektorých momentoch boli jeho zverenky favoritovi viac ako vyrovnaným súperom. „Prvý polčas mohol skončiť kľudne aj remízou. Iuventa v ňom spravila po našich chybách možno jednu, dve prvé vlny. V úseku, ktorý nám nevyšiel, ich urobila Iuventa minimálne pätnásť... Práve v tejto pätnásťminútovke nám spadla celá hra. Zo zápasu si však určite nesiem aj pozitíva,“ pokračoval rodený Michalovčan na lavičke aktuálneho slovenského vicemajstra. Spokojný s predvedeným výkonom, ale aj vysokým víťazstvom, bol domáci lodivod František Urban. Toho zverenky sa v prvom polčase trápili v koncovke, keď nevyužili viaceré dobré príležitosti. Aj preto sa nevedeli od Dusla dlhšiu dobu gólovo odpútať. Podarilo sa im to až po štvorgólovej šnúre v úvode druhého polčasu, keď zo 14:14 dali na 18:14. „Zlepšili sme efektivitu streľby a takisto sme sa zlepšili v obrane. V druhom polčase nám začalo všetko fungovať tak, ako by malo a ako si to ja predstavujem. Dali sme veľa ľahkých gólov a to nás proste nakoplo. Som veľmi rád, že aj napriek vysokému vedeniu sme nepoľavili v koncentrácii. Práve v tomto smere som na dievčatá hrdý. Tých pätnásť, dvadsať minút z našej strany bolo na veľmi veľkej úrovni,“ konštatoval po stretnutí kormidelník Iuventy. „Šaľa nás pripravila na to, že musíme byť celý duel koncentrovaní,“ dodal na záver František Urban. K vystúpeniu dvoch najbližších súperov, našich dievčat a Prešova, ako aj k ich účinkovaniu v 9. kole sa vyjadril aj bývalý legendárny tréner reprezentácie a „Chemičiek“, žijúci v Uherskom Hradišti, Jiří Zerzáň. Ako dobrú, hodnotí prácu Dušana Daniša v Prešove a dodáva: „ V niektorých ohľadoch bolo uplynulé kolo dosť podobné tomu minulému a zrejme aj tomu budúcemu. Stretli sa družstvá s odlišnou výkonnostnou kvalitou a aj preto sa dali konečné výsledky predvídať. Mimoriadne som bol zvedavý, či Šaľa dokáže znepríjemniť cestu za víťazstvom Michalovciam, ktoré v prebiehajúcej sezóne dokazujú v pohároch a v domácej súťaži, že sú na úvod sezóny o level vyššie ako ostatné interligové kluby. Šaľa sa držala len polčas, potom začali úradovať domáce hádzanárky a ukázali, že medzi dvomi už tradične najsilnejšími slovenskými družstvami je tohto roku veľký rozdiel. Zápas v druhej polovici rozhodol jasne vo svoj prospech aj Prešov, u ktorého musím oceniť prácu Dušana Daniša. Dušana poznám, bol mojim asistentom. Viem, že dokáže z minima urobiť maximum a výsledky z posledných kôl jasne ukazujú, že sa mu to darí i s Prešovom. Výhra nad Sláviou, otočenie duelu v Zlíne, teraz jasná výhra nad ŠKP. Tým šľape a už sa teším na nadchádzajúce kolo, kedy sa stretne so Šaľou.. Hráčky sú na tom dobre fyzicky ale aj psychicky,  ako ukazujú zvládnuté druhé polčasy posledných týždňov. Cez víkend vlastne oba celky z východu Slovenska, Prešov aj Michalovce, ukázali, že sú dobre pripravené a v hernej pohode.“                                                     Pätica družstiev z čela tabuľky sa po minulom kole bodovo odpútala od celkov zo stredu tabuľky. Odstupy sú však minimálne aj z dôvodu rozdielneho počtu odohratých stretnutí. Faktom zostáva že na špici tabuľky sú kolektívy so stratou maximálne šiestich bodov. Paradoxom je, že jedno z takýchto družstiev Poruba, sa po minulom kole vyšplhala až na tretiu priečku (strata 6 bodov), pričom naše dievčatá (so stratou 4 bodov) sú na štvrtej pozícii. Stred tabuľky okupuje pätica, ktorá má na konte 8 – 6 bodov. Dvojica z Partizánskeho a Prešova bojuje o pozíciu tretieho slovenského týmu.

Desiate kolo zahájila stredajšia predohrávka vo Veselí nad Moravou, v ktorej nastúpil vedúci celok súťaže, ktorého čaká v nedeľu 13.11. prvé stretnutie 3. kola Pohára EHF v domácej Chemkostav aréne proti maďarskému týmu Alba Fehérvár KC. Hráčky Iuventy Michalovce v ňom zvíťazili presvedčivo o trinásť gólov 34:21 (18:12). Štvorica ďalších zápasov je na programe v sobotu 12. novembra, posledný duel odohrajú v nedeľu pod hradom Matúša Čáka. V sobotu bude asi najväčším ťahákom slovenské derby v našej Mestskej športovej hale, kde sa predstaví najväčšie prekvapenie posledných kôl Bemaco ŠŠK SLŠ Prešov. V zostávajúcich stretnutiach by mali byť favoritmi hosťujúce družstvá. V Písku kam zavíta rozbehnutá Poruba, v Partizánskom, kde bude hrať český majster Baník Most, a tiež v stretnutí hlavných miest v Bratislave, kde nastúpi Slávia Praha. Do tejto kategórie patrí tiež nedeľný zápas Trenčín –  Olomouc. Voľný žreb pripadol v tomto kole na družstvo HC Zlín.

Sobota  12. 11. 2016  o 18:00 hod. MŠH Šaľa:

HK Slovan Duslo Šaľa – Bemaco ŠŠK SLŠ Prešov

Slovenské derby je právom považované za šláger kola. Stretnú sa družstvá dvoch ambicióznych klubov. Dlhoročný účastník najvyšších súťaží a historicky druhý celok WHIL – HK Slovan Duslo Šaľa a po niekoľkoročnej odmlke s pred troch rokov navrátivší sa medzi Česko-Slovenskú elitu - Bemaco Prešov. Klub, ktorý v minulosti pod názvom ZVL Prešov bol baštou Československej a neskôr Slovenskej hádzanej. Po dvoch sezónach váhania sa práve tento rok družstvo vedené trénerským nestorom Dušanom Danišom, rodákom z Banskej Bystrice, ktorý v minulosti pôsobil niekoľko sezón aj pri Váhu a na jeho prácu sa viažu aj najväčšie úspechy Dusla, zaraďuje k slovenskej elite. Dôkazom toho sú tiež výhry nad favoritmi a osembodový zisk, ktorý Šarišanky radí na ôsme miesto interligovej tabuľky. Prešov po senzačných víťazstvách nad Slaviou Praha a Zlínom vyhral tretí raz v rade, ale trápil sa až do 45. minúty. Ich najlepšími kľúčovými hráčkami sú zatiaľ obidve letné posily družstva Martina Bačíková a Sofia Demajová, ktorým dobre sekundujú Maryna Lebiedieva a Tatiana Šutranová, ktorá po vlečúcich sa zdravotných problémoch trošku hľadala na začiatku sezóny svoju minuloročnú fazónu štvrtej najlepšej strelkyne WHIL. Pilierom Šarišaniek sa stala hlavne vynikajúca gólmanka Lucia Gubíková. Naše dievčatá v minulej sezóne vyhrali v Prešove 18:29 (8:10), v domácej odvete 30:18 (16:8) a ich posledné tohtoročné meranie síl na dobre obsadenom turnaji o Pohár GR Duslo a.s. v mesiaci august, sa skončilo víťazstvom našich dievčat v pomere 34:28 (18:12). Za favorita tohto duelu napriek tomu odborníci považujú domáce Duslo a to nielen preto, že v tabuľke je o štyri miesta vyššie ale hlavne z dôvodu, že v domácom prostredí je mimoriadne silné, zatiaľ bez straty bodu, ale tiež kvalitou hráčskeho kádra. Šaľa má skúsené družstvo, produkujúce modernú hádzanú s výrazným hráčskym potenciálom, výkonnostne vyrovnaným na jednotlivých pozíciách. Aj v Prešovskom družstve je kvalita, disponuje prvkami slovenského hádzanárskeho naturelu založeného na rýchlosti a kreativite. Možno preto očakávať kvalitnú hádzanú, ktorá sa bude divákom v už tradične zaplnenej Mestskej športovej hale páčiť. Nie je jednoduché dopredu určovať jasného víťaza. Priebeh stretnutia ale aj výsledok, môže byť veľmi vyrovnaný a vylúčiť nemožno ani deľbu bodov. Rozhodnúť môžu maličkosti, ktorou môže byť ku príkladu i športovo vyspelé a už tradične bojovo naladené domáce publikum.