SPANILÚ JAZDU DUSLA NEPRERUŠIL ANI OLOMOUC

Pekná hádzaná z pohľadu diváka na Hané, o ktorú sa postarali oba kolektívy. Chemičky pokračujú v spanilej jazde, po zmene strán rozhodli o svojom triumfe na palubovke DHK Zora Olomouc 30:22. Súboj aj v hľadisku. K deviatemu víťazstvu v sérii prispela 10 gólmi Lívia Klučková.

DHK Zora Olomouc – HK Slovan Duslo Šaľa 22:30 (13:13)

Piatkový podvečer ponúkol zaujímavú konfrontáciu v Olomouci, kde miestna Zora privítala najúspešnejšie družstvo aktuálneho kalendárneho roka HK Slovan Duslo Šaľa. Olomoučanky prehrali v tejto sezóne doma už štyrikrát, vždy s protivníkmi z prvej päťky. Teraz mali poslednú príležitosť získať pred vlastnými fanúšikmi skalp niekoho z elitného kvinteta. Chemičky sa po18 odohraných zápasoch nachádzali na tretej pozícii za suverénom z Michaloviec a druhým Mostom. Na svojom konte mali 15 výhier a 3 prehry, na štvrtú Sláviu mali náskok jedného bodu. Zároveň sa však mohli spolu s Iuventou pýšiť skvelou domácou bilanciou deviatich výhier v rade. Naposledy Duslo dosť nešťastne prehralo o jeden gól na palubovke Slávie, ešte na konci novembra. Hráčky nastúpili do stretnutia s vedomím, že dotiahnutie sa na Most bude vyžadovať zisk oboch bodov v Olomouci. Dievčatá prišla podporiť aj skupinka fanúšikov a tak okrem súboja na hracej ploche vznikol aj fanúšikovský súboj oboch táborov v hľadisku, ktorý hlasito podporovali svoje družstvá a vyzývali hráčky do rýchlej kombinačnej hry končiacou dôraznou streľbou. Od prvých minút sa Olomoučanky snažili o vyrovnanú partiu a v priebehu polčasu svietil nerozhodný stav na ukazovateli skóre. Hra Dusla mala podľa trénera veľké rezervy. Domáca Zora nezachytila úvod druhého dejstva. V 36. minúte už viedli chemičky 17:14 a Zora márne hľadala spôsob ako sa priblížiť späť na dostrel. Šaľa si náskok skúsene a s prehľadom strážila a Olomouc sa nedokázal cez ich defenzívu presadiť. Dva body z divácky pekného zápasu nakoniec zobral slovenský vicemajster, ktorý predovšetkým v druhej časti stretnutia zvýšil obrátky a odskočil v priebehu krátkej doby na rozdiel troch gólov a potom už len vyčkával na chyby domácich, ktoré nekompromisne trestal. Aj keď domáce hráčky predviedli bojovný výkon, predovšetkým v prvom polčase a dokázali s favoritom držať krok, v druhom sa naplno ukázala kvalita hostiek a od 40 min. mali zápas úplne pod kontrolou. Šaľa potvrdila svoju kvalitu osemgólovým rozdielom. Najúspešnejšou strelkyňou na strane Dusla bola Lívia Klučková s 10 gólmi, na strane Zory sa presadila Gebre Sellasie, ktorej pripadlo aj ocenenie najlepšej domácej hráčky. Za chemičky sa toto ocenenie dostalo Eve Veselkovej. I keď sa Olomoucu podarilo odohrať slušný prvý polčas, po zápase mal tréner Bělka k spokojnosti predsa len ďaleko, aj keď uznal kvalitu súpera.

Jan Bělka, tréner DHK Zory Olomouc: „Kľúčový bol vstup do druhého polčasu, keď nám súper utiekol o tri góly. Rozpadla sa nám obranná fáza. Sklamali sme i v útoku, zbytočne zložito sme riešili niektoré situácie. Nebol tam drive, všetko bolo moc pomalé. Chýbala nám rozdielová hráčka, proti Zlínu sme mali dve ostré spojky ale tentoraz sme ich nemali. Nepremieňali sme šance z krídel. Maličkosti sa vždy spočítajú a potom vznikne veľký rozdiel. Hra nebola úplne optimálna, nezostáva nám len dúfať, že nadviažeme na trend dobrých výkonov z predchádzajúcich zápasov. Sme už trochu rozbití. Niektoré hráčky dostanú tri štyri dni voľna. Únava sa začína hromadiť, musíme pracovať veľmi opatrne. Reprezentačná pauza nám príde vhod. Chceli sme prekvapiť, ale Šaľa podala veľmi dobrý výkon a ukázala, že nie náhodou je na treťom mieste tabuľky. Opakujem, dohrala veľmi slušné stretnutie, bolo to pre nás nesmierne ťažké.

Michal Lukačín, tréner HK Slovan Duslo Šaľa: „V úvode zápasu naša obrana nepracovala, ako mala a boli sme rozlietaní. V tejto fáze sme neboli schopní ubrániť útok Olomouca. Držali sme krok so súperom, čo sa v ďalšom priebehu ukázalo ako rozhodujúce. Vyšiel nám úvod do druhého polčasu. Odskočili sme o tri góly, čo sa ukázalo ako rozhodujúce. Nechceli sme nič uponáhľať, hráčky boli trpezlivé. Keď sa súper gólovo ale aj herne priblížil, tak sme vzali timeout a dievčatá sa znovu upokojili. Som rád, že takticky zvládame takéto situácie na pôde súperov.“

Pred 203 divákmi rozhodovali Králíček a Horáček (obaja ČR), pok. hody: 1/1 - 6/6, vylúčené 3-1.

Olomouc (najviac gólov): Gebre Selassie 5, Fryčáková 3, Kubáčková 3/1. DUSLO: Krebs, Ladicsová - Bahýlová 1, Blehová 2, Bujnochová 4, Klučková 10/6, Königová 2, Pócsiková 2, Rácková 1, Tisajová 1, Trochtová, Tulipánová 3/2, Veselková.4.,TrénerM.Lukačín.

Nasledujúci týždeň bude patriť asociačnému termínu pre reprezentačné výbery (ženy SR sa predstavia na turnaji v Poľsku, juniorky budú v Michalovciach bojovať o postup na ME "19". Interliga sa znovu rozbehne o dva týždne 25. marca, kedy si hráčky HK Slovan Duslo Šaľa v domácom prostredí zmerajú sily s lídrom súťaže Iuventou Michalovce.