Dievčatá mohli favorita zaskočiť

Skončila víťazná séria

Slovan Duslo Šaľa –Iuventa Michalovce 24:27 (12:13)

Líder medzinárodnej WHIL Michalovce ukončili deväť zápasovú sériu víťazných zápasov šalianskeho Dusla.

Šláger 22 kola prilákal do Mestskej športovej haly tisícku hádzanárskych priaznivcov, ktorí boli zvedaví, či sa podarí zverenkyniam  trénera Lukačina uštedriť Iuvente prvú porážku v majstrovskej súťaže (poznámka: Michalovce stratili iba bod za remízu 27:27 v 15. kole v Moste), alebo, či zastaví Iuventa deväť zápasovú sériu víťazných duelov šalianskeho Dusla (poznámka: Duslo naposledy prehralo 23:22 na pražskej  20.11. 2016). Po 60 minútach na smútok domácich priaznivcov však platila druhá alternatíva, ale nemusela byť  keby...

Prvou ranou pre domáci kolektív bola skutočnosť, že nastúpili k stretnutiu bez siedmej najlepšej strelkyne súťaže zranenej Lívii Klučkovej (97 gólov), druhou bola skutočnosť, že hráčky Dusla „zaspali“ úvod šlágru, keď prehrávali v šiestej minúte už 0:5 a treťou bola katastrofálna streľba sedem metrových hodov, keď z piatich nariadených sedmičiek brankárky Iuventy: nitrianska odchovankyňa Medveďová 3 x a Lafuenteová raz  strelecké pokusy hráčok Dusla zneškodnili (poznámka: chýbajúca Klučková je s 27 gólmi druhou najlepšou strelkyňou WHIL zo sedmičiek) !

Po katastrofálnom vstupe sa prvá trafila do siete hostiek Bahýlová, keď sa k nej pridali Pócsiková s Tulipánovou (3:5)  „prebralo“ sa zo šoku aj obecenstvo. Napriek tomu, že domáca defenzíva na čele s výbornou brankárkou Krebs dokázala udržať počas zápasu na uzde kanonierku Iuventy legionárku  Perederyj, ktorá bola  so 101 gólmi štvrtou najlepšou strelkyňou WHIL, zastúpila ju však  Habánková, ktorá sa nakoniec s desiatimi strelenými gólmi stala aj najlepšou strelkyňou duelu (poznámka: dovtedy za 21 zápasov strelila iba 54 gólov). Domácim sa podarilo v 11. minúte Trochtovou znížiť na 5:6, ale hostky boli neustále vo vedení o 1 – 2 góly. V 15. minúte za stavu 6:8 nepremenila Tulipánová sedmičku, na druhej strane trestala z rýchlej kontry Habánková. Osem minút pred koncom polčasu sa prvý krát strelecky presadila legionárka Perederyj (7:10), ale dobre hrajúca Rácková zaznamenala dva góly v rade a do kabín odchádzali chemičky iba  s jedno gólovým mankom (12:13).

Po obrátke  Duslo prudkou strelou Bujnochovej vyrovnalo na 13:13 a začínalo sa odznova. Zástupca Zemplína však Rebičovou a Nagyovou pridal rýchle tri góly a opäť domácim odskočil (13:16). Keď v 43. minúte brankárka Krebs zneškodnila sedmičku Habánkovej a strelecky disponovaná Tuplipánová znížila z trháku na 17:18 zdalo sa, že Duslo môže otočiť vývoj stretnutia. Skúsený celok hostí s piatimi legionárkami a ďalšími slovenskými reprezentantkami to však nedovolil. Napriek tomu, že domáce hráčky sa viac krát v priebehu II. polčasu priblížili Iuvente na dostrel (19:20, 23:24, 24:25) vyrovnať už nedokázali. Posledná šanca sa domácim naskytla dve minúty pred koncom, keď bola za faul na bránkovisku vylúčená za stavu 24:26 Habánková a Duslo  zahrávalo sedem metrový hod. Veselkovej strelu však španielska reprezentantka vyrazila a z rýchleho protiútoku slovenská reprezentantka Wöllingerová pečatila prehru šalianskeho družstva, ktoré sa za bojovný výkon s favoritom dočkalo zaslúženého potlesku. Skončila sa víťazná séria zverenkýň trénera Lukačina, Iuventa svoju sériu neporaziteľnosti natiahla a priblížila sa k obhajobe prvenstva vo WHIL.

Rozhodovali: Haščák a R. Sivák – 1.000 divákov; pokutové hody: 5/1 – 5/4; vylúčené: 4:5.

DUSLO: Krebs, Ladicsová – Trochtová 1, Bujnochová 2, Königová, Pócsiková 3,  Rácková 5, Tulipánová 8/1,  Veselková 2, Blehová, Tisajová, I. Bahýlová 3.  Tréner  Michal Lukačin.

IUVENTA:  Habánková 10/3, Wöllingerová a Perederyj po 4,....

Michal Lukačín, tréner: “Ťažko sa hrá rovnocenná partia s lídrom súťaže, keď po katastrofálnom úvode prehrávate v piatej minúte 0:5.  Postupne však naše dievčatá začali hrať svoju hru a viac krát sme sa priblížili k favorizovanému súperovi na dosah. Škoda slabšej streleckej efektivity a nepremenených sedmičiek, nakoľko sme dnes mohli favorita dokonca aj zaskočiť. “

Ďalšie výsledky kola: ŠKP Bratislava – Prešov 18:30; Veselí n/M – Olomouc 25:27;  Trenčín – Most  21:30;  Partizánske - Poruba 27:31, Zlín - Slávia Praha dohrajú 26.3. 2017;   Písek mal voľno.

Tabuľka hádzanárskej WHIL: 1. Michalovce 701:456 – 41 bodov;  2. Most 639:438 – 36 bodov; 3. ŠAĽA 554:463 – 32 bodov (poznámka: odohrala o zápas menej); 4. Slávia Praha 527:443 – 29 bodov;..... 11. Trenčín 402:574 – 7 bodov;   12. Písek 436:628 – 6 bodov; 13. ŠKP Bratislava 428:712 – 0 bodov.