WHIL: ŠAĽA USPELA V PREŠOVE

V štyroch sobotňajších stretnutiach 23. kola spoločnej slovensko-českej súťaže v hádzanej žien 2016/2017 si domáce a hosťujúce tímy body podelili. Vonku uspeli dve slovenské družstvá. Kým víťazstvo v tabuľke tretieho Dusla Šaľa v Prešove nad Bemacom 31:28 bolo v súlade s papierovými predpokladmi, triumf HK AS Trenčín na pôde DHK Zora Olomouc 28:27 je prekvapením.

Hráčky Prešova nastúpili do súboja proti aktuálne tretiemu tímu tabuľky sebavedome. Vedome si posledných výkonov proti Zlínu a bratislavskému ŠKP, so snahou zaskočiť favorita a posunúť sa vyššie v interligovej tabuľke. Hráčky Šale mali pred vzájomným meraním síl na východe Slovenska na konte 32 bodov po 20 stretnutiach a na druhý Most strácali šesť, no k dispozícii majú dva zápasy k dobru. Pýšia sa  treťou najlepšou obranou v súťaži a naposledy prišli o deväťzápasovú šnúru víťazstiev, ktorú im prerušil suverén ligy z Michaloviec.

Bemaco ŠŠK SLŠ Prešov – HK Slovan Duslo Šaľa 28:31 (16:16)   Až príliš sebavedomé mladé hráčky zo srdca Šariša schladili chemičky hneď od úvodu stretnutia a tréner Daniš bol nútený v polovici druhej minúty prvého polčasu za stavu 0:3 zobrať prvý oddychový čas, aby pripomenul svojim hráčkam, s kým majú dočinenia. Ale ani to zjavne nepomohlo, Šaľa vstúpila do zápasu vo veľkom štýle, hráčky Bemaca nedokázali reagovať na vstup súpera do zápasu a po piatich minútach prehrávali už 0:6. Duslo hralo v obrane koncentrovane a čo prešlo za ich hradby, zlikvidovala spoľahlivo chytajúca Krebs. Ich prvý zásah zaznamenala až v 6. minúte Bačíková. V 11. min viedla Šaľa už v pomere 2:9 a zdalo sa byť vymaľované. V 24 min. za stavu 11:14 sa zranila pri obrannom zákroku Pócsiková (výron), ktorú nahradila úspešne Tisajová. V ďalších minútach stretnutia sa Prešov pozviechal a pomaly začal znižovať manko na súpera. Do konca prvého polčasu sa mu napokon podarilo vyrovnať nepriaznivý stav, keď v poslednej päťminútovke vždy doťahoval jednogólový náskok Šale. Obrovskú možnosť na odskočenie na dva góly nevyužila spomínaná Tisajová, ktorá po rýchlom brejku len opečiatkovala pravú žrď Gubíkovej brány. Do kabín sa nakoniec išlo za vyrovnaného stavu 16:16, keď pár sekúnd pred sirénou vyrovnala Pavúková.

Do druhého dejstva nastúpili hráčky Šale s odhodlaním za žiadnych okolností nepripustiť aby sa Prešov dostal herne na koňa. Umnou hrou dokázali domáce držať na dištanc, ktoré túžili po veľkom prekvapení. V 45 min. za stavu 24:25 nepremenila Tulipánová sedmičku, domáci tréner zobral oddychový čas a zdalo sa, že domácim sa môže podariť obrat v stretnutí. Krebs v 51 min. odpovedala rovnakou mincou, keď v podobnej situácii za stavu 26:27 zlikvidovala pokutový hod Demajovej, v bráne sa rozchytala striedajúca Ladicsová a Duslo zvýšilo obrátky. Záver vyznel už v prospech hosťujúceho celku aj keď domáci tréner skúšal celoplošnú osobnú obranu. 61 sek. pred koncom za stavu 28:30 zobral oddychový čas aj tréner Lukačín a po jeho uplynutí sa zopakovala situácia z Poruby, kde rozhodla Klučková, ktorú nahradila proti Prešovu v zakončení Monika Tisajová a stanovila tak konečný výsledok 28:31.

Prešov predviedol veľmi sympatický výkon. Napriek sedemgólovej strate (2:9) v jedenástej minúte sa nezlomil, no napokon sa vďaka lepšiemu záveru zápasu z víťazstva raduje tím Šale, ktorá zvíťazila 31:28. V Prešove diváci sledovali napínavý súboj, hráčky HK Slovan Duslo ukázali v poslednej desaťminútovke väčšiu túžbu po víťazstve, boli lepšie herne a aj kondične pripravené, vďaka čomu si z metropoly Šariša odvážajú cenné a zaslúžené dva body.

Michal Lukačín, tréner: „ Vydaril sa nám vstup do stretnutia, ktorý mal v konečnom dôsledku aj negatívnu podobu. Hráčky sa až príliš uspokojili, prestali byť dôrazné v obrane. Prešovu sa odrazu začala dariť hra na postavenú obranu. Druhý polčas bol pre oboch súperov náročný. My sme lepšie zvládli priebeh celého stretnutia. O výsledku rozhodli maličkosti a 2-3 situácie, ktoré moje dievčatá zvládli lepšie. Nezostáva nám nič iné, aj napriek obrovskému lazaretu v hráčskom kádri, len sa pozviechať, zomknúť sa a pripraviť sa na sobotu, na súboj s pražskou Sláviou v boji o tretiu priečku interligy.“

Najviac gólov: Demajová 9/3, Šutranová 7/2, Bačíková 4 - Tulipánová 11/5, Tisajová 5, Pócsíková 4 Pok. hody: 6/5 - 7/5, vylúčené: 1 - 3, rozhodovali: Gedeon a Palovčák (obaja SR), 200 divákov