ŠAĽA PO DOKONALOM OBRATE DEKLASOVALA SLAVIU A MÁ NA DOSAH BRONZ

Šláger 24. kola základnej časti WHIL medzi šalianskym Duslom a pražskou Slaviou vyznel najmä po obrátke jednoznačne v prospech zvereniek trénera Michala Lukačina. Všetky hráčky, ktoré zasiahli do súboja si zaslúžia obdiv a uznanie za predvedený výkon, ktorým potvrdili svoj charakter. Napriek zdravotným problémom do súboja zasiahli aj Klučková s Pócsikovou. Ozdobou stretnutia výkony Krebs, Kudláčkovej, Kutlvašrovej, Tulipánovej a Ráckovej. Nadšení diváci odmenili hráčky mohutný standing ovation ešte pred záverečným hvizdom rozhodcov.

HK Slovan Duslo Šaľa – DHC Slavia Praha 32:20 (13:12)

Šalianky v dueli s jedným z najstarších hádzanárskych klubov Československa (poznámka: založená v r. 1919), sedemnásobným majstrom Česka a víťazom WHIL (Women´s Handball International League) v ročníku 2009/10, nezačali najlepšie. Po rýchlych góloch reprezentantiek Česka Kutlvašrovej a Pokornej prehrávali v úvode 0:2. Chemičkám sa nedala uprieť snaha a bojovnosť ale úvod sa pre ne vyvíjal dosť nešťastne. Čo nepochytala výborne chytajúca reprezentačná brankárka súpera Kudláčková, skončilo na konštrukcii brány alebo mimo nej. Prvýkrát sa z gólového zásahu strelecky disponovanej Tulipánovej tešili diváci až v 5. minúte (1:2). Slavia hrala rýchlo, presne strieľala a v 11. min. už prehrávalo Duslo 2:6. V domácom kolektíve sa strelecky presadzovala iba Tulipánová, ktorá aj zaznamenala prvé štyri góly, ale po presných zásahoch Kordovskej viedla Slavia v 18. min. o päť gólov - 4:9. Oddychový čas domáceho trénera, zmeny v zostave (na palubovku sa vrátila Klučková), zlepšená hra obrany a vylúčenie hosťujúcej Motejlovej pomohli otočiť vývoj a priebeh duelu. Šaľa strelila v rade päť gólov bez toho, aby brankárka Krebs inkasovala a v 24. minúte po technickej paráde Ráckovej bolo vyrovnané - 9:9! Hostky sa ešte po góle Šetelíkovej dostali do vedenia 9:10, ale bolo to ich posledné vedenie v zápase. Strelecky sa ešte do prestávky prebrali Bujnochová s Klučkovou a po dôležitých góloch Trochtovej z pivota odchádzali do kabín s gólovým náskokom 13:12 Šalianky. Strelecký účet po obrátke otvorila Bahýlová, na rozdiel gólu kontrovala Kutlvašrová, ale potom prišla ďalšia, tentoraz  šesť gólová séria šalianskych hráčok (Pócsiková, Bujnochová) a po góle Tulipánovej v 40. min. z krídla viedla už Šaľa o 7 gólov (20:13). V 49. minúte už dievčatá splnili želanie divákov a po góle Ráckovej viedli rozdielom desiatich gólov - 25:15. Záverečných desať minút sa už nieslo v réžii domácich hráčok, ktoré hrali v pohode a nevyrušili ich ani tri rýchle góle Pokornej. Strelecký účet si napravili dvomi gólmi Veselková s Bujnochovou, a tak pripravili hráčkam Slavie neradostný návrat do metropoly Česka. Šalianky sa vysokou výhrou o 12 gólov dokonale rehabilitovali za tesnú prehru 23:22 v Prahe z prvej časti súťaže a svojimi výkonmi potvrdili oprávnenosť zisku tretieho miesta v tabuľke, ktoré bude po viacerých rokoch najväčším úspechom šalianskej ženskej hádzanej vo WHIL. Stačí im získať bod buď v Zlíne, alebo v poslednom kole doma s ŠKP Bratislava.

Jaroslav Schmid, (licenčný) tréner Slavie Praha: „Zápas sme nezvládli podľa predstáv a výsledok je pre nás krutý. Prišli sme sem s ambíciou pobiť sa o bronzovú medailu, na čo sme sa už dlhšie pripravovali. Bohužiaľ sme vydržali v stretnutí, len 15 - 20 minút, potom nám došli sily. Hráčky, ktoré alternovali na postoch, nedokázali do zápasu zasiahnuť tak, ako sme si predstavovali. Nášmu dnešnému súperovi gratulujeme k zaslúženej výhre.“

Richard Řezáč, tréner Slavie Praha: „Stretnutie sa začalo lámať už v prvom polčase. Síce sme sa na úvod dostali ku krásnemu náskoku, ale potom sa Šaľa dotiahla na dva góly a následne sme vyrobili množstvo zbytočných chýb. Stačili sme sa ešte ťahať o vedenie. Do polčasu sa s domácimi ako tak dalo hrať, ale po prestávke už naším hráčkam ubúdali sily a bolo hotovo. Keď sme museli a boli prinútení striedať, tak do hry zasiahli hráčky, ktoré pôvodné plnohodnotne nedokázali nahradiť. Navyše sme sa naďalej dopúšťali chýb v obrane ale aj v útoku a ponúkali súperkám možnosť ich brejkových zakončení. Potom sa to už nedalo nijako zlomiť. Týmto sme zrejme nesplnili ďalší z cieľov prebiehajúcej sezóny, zisk interligovej medaily. Som si skoro istý, že Šaľa pri súčasnej forme bude v posledných dvoch kolách bodovo úspešná, takže stratu už ťažko doženieme, skôr si myslím, že týmto výsledkom sme definitívne prišli o bronz.“

Michal Lukačín, tréner HK Slovan Duslo Šaľa: „Vedeli sme, o čo sa v tomto šlágri hrá. Mali sme katastrofálny úvod, keď sme robili veľa technických chýb, čo skúsený celok hostí s piatimi reprezentantkami gólovo trestal. Na druhej strane sme zahadzovali tutovky a vyzeralo to dosť zle. Pomohlo nám vystriedanie, ale aj zmena obranného systému. Dievčatá začali praktizovať svoju hru, zvýšili agresivitu a ešte do polčasu sme otočili výsledok. Za výkon v druhom polčase si zaslúžia dievčatá absolutórium, keď sme silného protivníka už nepustili k ničomu vážnejšiemu a poslali sme ho domov s vysokou porážkou. Porazili sme kompletnú českú hádzanársku špičku, Most, Slaviu a Porubu a naše tretie miesto po základnej časti súťaže môže byť dobrým odrazovým mostíkom do budúcnosti. Ďakujem dievčatám a skvelému obecenstvu, som veľmi spokojný. Dievčatám doprajem túto chvíľku, ktorú si užívajú.“

Pred 600 divákmi rozhodovali: M. Zahradník a A. Budzák (SR), pok. hody: 2/2 - 2/1, vylúčené: 1:3. DUSLO: Krebs, Ladicsová - Trochtová 3, Bujnochová 5, Königová, Klučková 5, Pócsiková 2, Rácková 2, Tulipánová 10/2, Veselková 2, Blehová 1, Tisajová 1, I. Bahýlová 1. Tréner: Michal Lukačín. SLAVIA: Kudláčková, Hillebrandová – Líbalová, Motejlová, Pešková, A. Novotná 3, Kordovská 4, Kutlvašrová 5, Pokorná 3/1, E. Svobodová, M. Svobodová, Galušková 2, Šetelíková 3, Chlupová. Tréneri: Řezáč, Štika, (Schmid).

ZDROJ: naša Nitra 9. apr 2017 autor: Jozef Sklenár, (upravené)