26. KOLO WHIL URČILO CHEMIČKÁM V SMIFINÁLE PLAY OFF ŠARIŠANKY
  1. KOLO WHIL URČILO CHEMIČKÁM V SMIFINÁLE PLAY OFF ŠARIŠANKY

Pätnásty ročník spoločnej slovensko-českej súťaže hádzanárok (WHIL) uzavrelo sobotňajších päť zápasov záverečného 26. kola. Až v ňom sa rozlúsklo, ktorý zo slovenských tímov pôjde do národného play-off z 3. priečky. Výhodnejšiu pozíciu si napokon vybojovali hráčky Bemaca ŠŠK SLŠ Prešov, ktorým stačil aj nerozhodný výsledok, ale na pôde svojich konkurentiek z HK Slávia Partizánske vyhrali 19:12. Šarišanky sa v semifinále stretnú s Duslom. Partizánčanky, pre ktoré to bolo piate stretnutie bez bodového zisku za sebou, čaká Iuventa Michalovce.

HK Slovan Duslo Šaľa – ŠKP Bratislava 40:19 (20:7)

V poslednom kole základnej časti WHIL sa stretli družstvá z opačných pólov tabuľky a zverenkyne trénera Michala Lukačina dosiahli vysoké víťazstvo, keď sa im po prvý krát v tomto ročníku podarilo nastrieľať súperovi 40 gólov. Bohatú gólovú nádielku odštartovali úvodnými gólmi už v prvej päť minútovke reprezentantky Veselková s Bujnochovou, ku ktorým sa pridala pivotka Trochtová. Hostky korigovali vedenie domácich gólmi juniorskej reprezentantky Trúnkovej (poznámka so 128 gólmi šiesta najlepšia strelkyňa WHIL) a Némethovej a do desiatej minúty udržiavali s chemičkami skoro vyrovnanú partiu, keď prehrávali iba o dva góly - 6:4. V ďalšom priebehu prvého polčasu však zapli domáce na plný plyn pridali v sérii osem gólov (14:4) , keď sa do streleckej listiny zapísali aj ďalšie hráčky Dusla Tisajová, Klučková a Tulipánová a o prvý strelecký zápis medzi seniorkami sa postarala aj talentovaná dorastenka Kúrňavová. Napriek tomu, že sa brankárky ŠKP činili, gólové konto v ich sieti narastalo a v 26. minúte po presnom zásahu ďalšej mladej hráčky Špendlovej už viedol favorit o 13 gólov a s takýmto náskokom odišli do kabín oba kolektívy.                                                                                                                    Aj po prestávke držalo taktovku vo svojich rukách Duslo, strelecky sa „prebudili“ aj ďalšie hráčky Blehová s Konigovou a menilo sa aj skóre. V 40. minúte už viedli domáce hráčky o 17 gólov (28:11). Hostky sa v útoku iba ťažko presadzovali cez domácu obranu, za ktorou si schuti zachytala Ladicsová a tak ich góly pribúdali na domácom konte najmä zo značky pokutového hodu. V záverečnej tretine zápasu sa do streleckej listiny patrične zapísali aj ďalšia reprezentantka Klučková s Bujnochovou a tak pomaly, ale isto začali domáce hráčky plniť prianie divákov, ktorí si želali „štyridsiatku“. V kolektíve hostí sa síce v druhom polčase začala strelecky presadzovať mladá Valovičová (poznámka: strelila 5 gólov), ale na rozbehnutý domáci stroj to bolo málo. Napriek tomu, že tréner Dusla dal možnosť predstaviť sa na palubovke celému hráčskemu kádru, ktorý má momentálne k dispozícii, náskok domácich narastal, keď po góle Trochtovej v 48. minúte už viedla Šaľa rozdielom dvadsiatich gólov (33:13). Necelé dve minúty pred koncom strelila najlepšia strelkyňa domácich Klučková jubilejný 40 gól (poznámka: so 113 gólmi skončila v streleckej tabuľke WHIL na 9. mieste) a naplnila tak želanie spokojného obecenstva, ktoré potleskom poďakovalo nielen za víťazstvo v tomto dueli, ale aj za úspešné účinkovanie šalianskych hráčok v základnej časti súťaže. Odmenou pre nich nebol iba potlesk diváckej kulisy, ale aj bronzové medaily, ktoré šalianskym hráčkam a realizačnému kolektívu odovzdali zástupcovia Slovenského hádzanárskeho zväzu na čele s predsedom Jaroslavom Holešom ihneď po skončení majstrovského duelu.

Michal Lukačín, tréner: “ Postavenie oboch družstiev sa odzrkadlilo aj na palubovke. Naše dievčatá hrali s chuťou, dobre kombinovali a často a čo je dôležité aj presne zakončovali. Teší ma, že sme naplnili aj prianie divákov a súper odchádzal so 40 gólovým prídelom. Prevzali sme aj bronzové medaily, ale veľa času na oslavu nie je, nakoľko už budúci víkend sa rozbieha semifinálová play – off, v ktorej by sme chceli nadviazať na naše výkony z tohto ročníka základnej časti medzinárodnej WHIL, s ktorými som bol spokojný“..

HK Slovan Duslo Šaľa: Ladicsivá, Krebs – Trochtová 5, Rácková 1, Klučková 7, Špendlová 2, Kőnigová 4, Pócsiková, Kurňavová 2/1, Tulipánová 4, Bahýlová, Tisajová 2, Blehová 3, Veselková 4, Bujnochová 6. Tréner Michal Lukačín.

ŠKP Bratislava: Majerská, Porubská, Renczéšová – Lomjanská 1, Bednárová 1, Zahumenská, Trúnková 7/4, Bahorecová 1, Valovičová 5, Gallisová, Lippová, Némethová 4/1. Tréner Peter Hložek.

Pred 350 divákmi rozhodovali Bočáková, Klieštiková (SR), pokutové hody: 2/1 – 6/5; vylúčené: 4:3.

HK Slávia Partizánske – Bemaco ŠŠK SLŠ Prešov 12:19 (7:7)

Najviac gólov: Králová 4, Geričová 3/1, Szökeová a Michnová po 2 - Demajová 5/2, Lebedievová 4, Bačíková a Vraňuchová po 3

Pok. hody: 3/1 - 2/2, vylúčené: 2 - 5, rozhodovali: Zubo a Veselka (obaja SR), 250 divákov

Do národného play-off na Slovensku i v Česku postúpili štyri najlepšie tímy, ktoré utvoria semifinálové dvojice (1. - 4., 2. - 3.): Michalovce - Partizánske, Šaľa - Prešov v SR a Most - Olomouc, Slavia Praha - Poruba v ČR. Vyraďovacia časť sa začne na budúci týždeň a naše dievčatá začínajú dvojzápasom sobota-nedeľa na domácej pôde. V ČR budú hrať družstvá na 5. - 7. mieste po dlhodobej časti tzv. play-out, v ktorom sa stretnú každý s každým doma - vonku. Na základe umiestnenia v dlhodobej časti získajú bodovú bonifikáciu 3 - 1 - 0. Posledný tím po play-out zostupuje.

Iuventa je v doterajšej histórii súťaže najúspešnejším klubom, v 15 ročníkoch nazbierala osem triumfov (2005, 2006, 2007, 2009, 2014, 2015, 2016 a 2017), po dva majú Slovan Duslo Šaľa (2004, 2008) a DHC Slavia Praha (2010, 2011), jeden rakúske Hypo Niederösterreich (2003), HK Britterm Veselí nad Moravou (2012) a DHK Baník Most (2013).