SINCE 1943  |  OFICIÁLNE WEBOVÉ STRÁNKY ŠPORTOVÉHO KLUBU
ARCHÍV TURNAJOV       tvcom.cz  I   ehfTV.com  I   2 % daní  I   SZH

PO VÍKENDE BUDE LUKAČÍN SPOKOJNÝ S LANSKÝM SCENÁROM

kontakt: HK Slovan Duslo Šaľa  |  aktualizácia: 18.05.2017 21:56
Pošli článok na e-mail    Vytlač stránku

Finálová séria medzi dvoma odvekými slovenskými rivalmi Iuventou Michalovce a Slovanom Duslo Šaľa zakaždým púta pozornosť a po roku sa stretnú opäť. Ich súboj bude mať náboj nielen v tradičnom súperení týchto dvoch najúspešnejších slovenských celkov, ale aj v tom, že pôjde o to, kto sa zapíše do histórie a stane sa jubilejne po desiatykrát majstrom Slovenska. Zatiaľ nezodpovedaná otázka sa natíska pred začiatkom finálovej série národného play-off, v ktorej sa tradične stretnú hádzanárky Iuventy Michalovce so svojim najväčším slovenským sokom HK Slovan Duslo Šaľa. Ich tohtosezónny súboj o majstrovský titul zvýrazňuje práve fakt, že obaja majú na svojom konte po deväť majstrovských titulov (Šaľa posledný získala pred dvanástimi rokmi). Séria, ktorá začína v sobotu v Chemkostav aréne teda bude aj o tom, kto získa jubilejný desiaty.

Špecifikum súbojov Michalovčaniek s „chemičkami“ dodáva aj to, že tréner Dusla je rodený Michalovčan Michal Lukačín. Ten ale podobným smerom stretnutia s Iuventou už neberie. „Postupom času už špecifické pre mňa nie sú,“ smeje sa Lukačín, ktorého podpis je na prvom titule michalovskej Iuventy v roku 2003, kedy na poste trénera družstvo priviedol k zlatým medailám. „Naše finálové súboje s Iuventou sa už stávajú pravidlom. Proti sebe sme už odohrali toľko zápasov, že je ťažko hovoriť o nejakých špecifikách. Beriem ich už ako normálne zápasy,“ pokračoval Michal Lukačín. Ten so svojimi zverenkami zabojuje o desiaty majstrovský titul, ktorým by nielenže prelomil šesťročnú nadvládu Michalovčaniek, ale aj dvanásťročné čakanie Šaľaniek na majstrovský titul. „Štatistiky sú pre štatistikov, ja sa nimi nezaoberám. Pozerám sa iba na výkonnosť svojho družstva, pretože chcem, aby dievčatá zvládli finálové zápasy čo najlepšie.“

Zloženie súperov vo finálovej sérii rozhodne nie je žiadnym prekvapením. Do finále sa totiž prebojovali dva tímy, ktoré ukazovali v rámci slovenských tímov najlepšiu športovú formu. „Pre mňa to prekvapením nie je,“ podotýka Lukačín, ktorý si je vedomý viacerých silných stránok svojho finálového súpera. „Iuventa disponuje na každom jednom poste kvalitou. Ich devízou je to, že hráčky majú aj medzinárodné skúsenosti. Už dlhodobo dokazujú, že patria nielen medzi slovenskú, ale aj česko-slovenskú špičku.“ Finálová séria sa začína dvojzápasom v Chemkostav aréne, kde sa najskôr v sobotu o 17.30 hod. odohrá prvý finálový duel a hneď na to v nedeľu o 10.30 hod. druhý. Podobný systém sérii play-off je zavedený od roku 2004 (kedy sa série hrajú na tri víťazné dueli) a podľa Michala Lukačína by sa to už mohlo zmeniť. Vedenie zväzu by sa mohlo inšpirovať napríklad mužským play-off, kde sa hrá taktiež na tri víťazné súboje, no s tým, že družstvo odohrá doma iba jeden zápas, druhý sa uskutoční na pôde súpera a tretí opäť u lepšie postaveného tímu po základnej časti.„Podľa môjho názoru s tým systémom play-off už treba niečo urobiť. Vedenie zväzu by ho mohlo oživiť. Určite je to na diskusiu viacerých strán, klubov alebo odborníkov. Je otázkou, čo by bolo najvhodnejšie. Ja osobne sa prikláňam k oživeniu play-off a ísť možno aj mužskou cestou,“ zdôraznil lodivod HK Slovan Duslo Šaľa.

Tak, či onak, o zmene systému play-off sa môže hovoriť až po sezóne. Teraz sa Šalianky aj Michalovčanky musia sústrediť na najbližšie vyvrcholenie vyraďovacej časti, ktoré sa začína nasledujúci víkend. S čím by bol šaliansky tréner s michalovskými koreňmi spokojný po víkende. „Keby nebolo 2:0 pre Iuventu,“ presvedčivo kontruje Lukačín, ktorý narážal aj na minulý rok, kedy sa jeho zverenkám v druhom zápase podarilo prekvapujúco „vylúpiť“ Chemkostav arénu. „O lanské prekvapenie sa pokúsime aj tentoraz. Urobíme všetko preto, aby sme v Michalovciach aspoň jeden zápas vyhrali. Spokojný budem, keď získame aspoň jeden bod, pretože nastupovať doma s tým, že prehrávate 0:2 je ťažké na psychiku hráčok,“ dodáva na záver Michal Lukačín.

Hádzanárky Iuventy Michalovce majú pred sebou už iba jediný diel k tomu, aby spečatili obhajobu triple. Po Slovenskom pohári a víťazstve v česko-slovenskej súťaži WHIL na nich čaká ešte obhajoba majstrovského titulu. V ceste im stojí ich najväčší slovenský rival - HK Slovan Duslo Šaľa, ktorý podobne ako oni doteraz získal deväť slovenských titulov. Motívom finálovej série, ktorá začína v sobotu v Chemkostav aréne teda je aj to, kto získa ten desiaty a zapíše sa do histórie. Bude to Iuventa alebo Šaľa, ktorá sa z majstrovského titulu tešila naposledy pred dvanástimi rokmi?

Vzhľadom na účinkovanie oboch tímov v tohtosezónnej edícii WHIL nie je deviate finálové zápolenie týchto dvoch súperov prekvapením. „Vo finále sa stretávame so Šaľou, čo očakávala celá hádzanárska verejnosť. My sme celú WHIL vyhrali, Šaľa v nej obstála takisto dobre, keď skončila tretia, takže sa naše súperenie vo finálových zápasoch aj čakalo,“ zdôraznil tréner michalovskej Iuventy František Urban. Jeho zverenky postúpili do svojho ôsmeho finále v rade troma víťazstvami nad Partizánskym, s ktorým sa však natrápili oveľa viac, ako sa čakalo. Vyrovnanejšia sa javila druhá semifinálová séria, v ktorej sa Prešov hotoval Šali sťažiť postup do finále. Tak sa aj stalo, no takisto nevydoloval ani jeden zápas a v sérii prehral 0:3.

Michalovský lodivod František Urban si je vedomý, že jeho zverenky v semifinále nepodali optimálne výkony. „Tešili nás iba výhry, no na to, aby si prišiel na svoje aj divák treba troch. Okrem súperov aj rozhodcov. Teraz sa vo finále stretávajú dve dobré družstva a ja verím, že ku kvalite zápasov prispejú aj rozhodcovia, ktorí nebudú veľa vstupovať do zápasov a nechajú plynulosť hry. Som o to presvedčený, že finálové zápasy môžu priniesť takú kvalitu, že si na svoje prídu aj diváci,“ poznamenal lodivod michalovskej Iuventy. My len podotýkame, že prvé dva finálové súboje rozhodujú rovnaké dvojice ako vlani, len s výmenou poradia. Prvý duel pískajú Milan Sivák so Zbislavom Oťapkom, druhý Richard Sivák s Milanom Haščíkom.

Michalovské hádzanárky sa so Šaľou v tejto sezóne stretli trikrát. Dvakrát vo WHIL, ale aj v semifinále Slovenského pohára splnili úlohu favorita, no ani jeden zo zápasov nepriniesol ich vysoké víťazstvo. „Sme si vedomí toho, že proti nám vo finále nastupuje iný súper, ako bolo Partizánske v semifinále. Šaľa ako som už povedal, v tejto sezóne ukázala svoju kvalitu. Majú dostatočne široký káder, ktorý je dlhodobo pokope bez nejakých výrazných zmien. Nemajú nejakého pravidelného výnimočného strelca, vsádzajú skôr na kolektívny výkon. Duslo je nepríjemné hlavne na domácej palubovke, no v tejto sezóne ukázali solídne výsledky jeho hráčky aj vonku. To, že v tejto sezóne dokázali dostať v tabuľke pod seba tímy ako Poruba či Slavia Praha hovorí za všetko. Musíme si teda dať pozor, pretože to určite ľahké nebude,“ podotýka František Urban, ktorý má tento týždeň na tréningoch konečne kompletný káder. „Posledné týždne sme nemali najideálnejšie. V sobotu odohráme zápas po štrnásťdňovej prestávke, čo určite nie je najlepšie riešenie. Nič s tým ale nenarobíme. Pauzu sme chceli využiť aj na prípravný duel, ktorý sa ale nezrealizoval. Pomohlo nám to aspoň k tomu, že sa dievčatá dali zdravotne dokopy a vo finále tak mám k dispozícii aj Máriu Holešovú, Katarínu Dubovcovú či Raquel Lafuenteovú, ktoré trápili zranenia či choroby počas semifinálovej série. Momentálne sme okrem dlhodobo zranenej Levčenkovej v kompletnom stave a každá hráčka chce podať optimálny výkon.“

Okrem tradičného zápolenia dvoch odvekých rivalov bude mať finálová séria náboj aj v tom, kto sa bude tešiť z jubilejného desiateho titulu. „Ja verím, že to budeme my,“ s úsmevom na perách podotýka tréner favorizovanej Iuventy. Tá by mala podľa neho položiť základný kameň k víťazstvu v sérii počas víkendového domáceho dvojzápasu. Nebude to však jednoduché. V Michalovciach ešte totiž aj teraz straší minulý rok a obrovské prekvapenie v druhom dueli, ktorý vyhrala Šaľa. „Určite nechceme, aby sa opakoval minulý rok a urobíme všetko preto, aby sme v oboch zápasoch vyhrali. Duslo sem určite nepríde v porazeneckej nálade a bude chcieť podobne ako minulý rok uchmatnúť aspoň jeden zápas,“ zdôraznil František Urban, ktorý bude po víkende spokojný s dvoma výhrami. „Naším cieľom je ísť do Šale za stavu 2:0,“ dodáva na záver kormidelník Michalovčaniek.

Prehľad doterajších majstrov Slovenska v hádzanej žien v ére samostatnosti: 1993/94: Jaspol Partizánske.  1994/95: HK Slovan Duslo Šaľa.  1995/96: HK Slovan Duslo Šaľa.  1996/97: HK Slovan Duslo Šaľa.  1997/98: HK Slovan Duslo Šaľa.  1998/99: HC SCP B. Bystrica.  1999/00: HK Slovan Duslo Šaľa.  2000/01: HK Slovan Duslo Šaľa.  2001/02: HK Slovan Duslo Šaľa.  2002/03: ŠK Zekon PSJ Chemkostav Michalovce.  2003/04: HK Slovan Duslo Šaľa.  2004/05: HK Slovan Duslo Šaľa.  2005/06: Iuventa Michalovce.  2006/07: Iuventa Michalovce.  2007/08: ŠKP Bratislava.  2008/09: ŠKP Bratislava.  2009/10: ŠKP Bratislava.  2010/11: Iuventa Michalovce.  2011/12: Iuventa Michalovce.  2012/13: Iuventa Michalovce.  2013/14: Iuventa Michalovce.  2014/15: Iuventa Michalovce.  2015/16: Iuventa Michalovce.  2016/17: ???

Program finálovej série 1. zápas: Iuventa Michalovce - HK Slovan Duslo Šaľa (sobota 20. máj o 17.30 hod.). 2. zápas: Iuventa Michalovce - HK Slovan Duslo Šaľa (nedeľa 21. máj o 10.30 hod.). 3. zápas: HK Slovan Duslo Šaľa - Iuventa Michalovce (piatok 26. máj o 18.00 hod.). Prípadný 4. zápas: HK Slovan Duslo Šaľa - Iuventa Michalovce (sobota 27. máj o 10.30 hod.). Prípadný 5. zápas: Iuventa Michalovce - HK Slovan Duslo Šaľa (streda 31. máj o 17.30 hod.).

Zdroj: Noviny Zemplína 13.05.2017, 17.05.2017 (upravené)

 

 

 

Fotogaléria

Naši partneri, sponzori

Duslo Šaľa
Respect Slovakia s.r.o.
SPP
Elmark plus
PPA
MAKS-D, s.r.o.
Autoprofit
Actemium
ERIMA Demišport
Erima
S ARMAT
Extrabenz
G&G čerpacia stanica

NÁJDETE NÁS

Horná 30
Šaľa 927 01

+(421) 903 856 977
MOL LIGA
Duslo Šaľa  
2018 © HÁDZANÁRSKY KLUB SLOVAN DUSLO ŠAĽA, Horná 30, Šaľa všetky práva vyhradené.
Obsah tejto stránky je vlastníctvom jej prevádzkovateľa  |  e-mail  |  HARMONOGRAM HALY
Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 3