DUSLO CUP 2017 KORISŤOU DOMÁCEHO DUSLA

V čiastočne obnovenej mestskej športovej hale v Šali sa uskutočnili medzinárodné hádzanárske turnaje mužov (Arminius Cup) a žien (Duslo Cup 2017) s výbornou medzinárodnou účasťou. Šalianska hala sa tak stala nielen jazykovým Babylonom a centrom viacerých národností, ktorí štartovali v zúčastnených kluboch. Počas víkendu sa však hrala kvalitná hádzaná, na ktorú si našlo cesto početné publikum. V sobotu to bol maratón - hralo sa osem zápasov od 8.30 až do 22.30 h!

Výborné obsadenie mal medzinárodný hádzanársky turnaj žien Duslo Cup 2017. Z Moravy pricestovalo bronzové družstvo z minulého ročníka medzinárodnej WHIL DHK Zora Olomouc, predstavilo sa aj medzinárodne ostrieľané rakúske družstvo Hypo NÖ Viedeň a slovenskú hádzanú reprezentovali ŠŠK Prešov (predtým Bemaco), ktorý vybojoval v rámci Slovenska v ročníku 2016/2017 tretie miesto a domáci HK Slovan Duslo Šaľa, držiteľ slovenského striebra.

Po úvodnom dni potvrdil rolu favorita rakúsky zástupca Hypo aj vďaka streleckej potencii legionárok, kde sa strelecky blysla Marina Topič (najmä v zápase so zástupcom Hanej) s Goricou Ačimovič a do posledného duelu medzinárodného turnaja so šalianskym Duslom vstupovali bez prehry. S plným bodovým ziskom odštartovalo aj šalianske Duslo, ktoré však v zápase s Olomoucom celý prvý polčas iba doťahovalo vedenie hostiek. Tie držali strelecky efektívna reprezentantka Česka Tereza Kubáčková (s 24 gólmi bola aj druhou najúspešnejšou strelkyňou turnaja) a brankárka Lucia Rašková. Po obrátke sa však rozstrieľala Klučková a nová posila Vargová, čo vynieslo Duslu víťazstvo o štyri góly. Podobný priebeh mal aj ďalší šaliansky zápas s Prešovom (sedem gólov za Prešov strelila v I. polčase reprezentantka Bačíková), kde až dva góly Bahýlovej v závere polčasu rozhodli o jednogólovom náskoku Dusla. Po obrátke sa v druhom polčase situácia otočila, keď Duslo viedlo už aj o šesť gólov 13:19 (43. min.), ale vzhľadom na to, že tréner chemičiek dal možnosť zahrať si na turnaji všetkým hráčkam, vrátane všetkých štyroch brankárok (pozn.: Olexandra Krebs sa vrátila z Maďarska), zverenkyne Dušana Daniša náskok Dusla znížili na prijateľnú prehru. Kľúčovým duelom prvého dňa bol duel Olomouca s viedenským Hypom, kde rakúsky klub viedol skoro v priebehu celého stretnutia, ale Olomouc aj zásluhou Kubáčkovej (strelila 8 gólov) v závere vyrovnal na 21:21. V nedeľňajšom závere najskôr moravský tím nečakane vysoko vyhral so zástupcom Šariša s Prešovom, keď ešte v polčase viedla Zora iba o 2 góly. V druhom dejstve už nestačil ani strelecký koncert juniorskej reprezentantky Slovenska Vencúrikovej (11 gólov) s Bačíkovou (8 gólov) na korigovanie vysokej prehry, a tým sa otvorila cesta Olomoucu k zisku druhého miesta na turnaji. Súboj neporazených družstiev v poslednom dueli turnaja totiž zvládalo Hypo iba do 26. minúty prvého polčasu, keď bolo nerozhodne 10:10. Strelecky disponovaná Klučková tromi gólmi v rade nielenže dostala Duslo do jasného vedenia, ale stala sa aj najlepšou strelkyňou turnaja, keď strelila v tomto zápase 12 gólov. Strelecky sa jej priblížila po obrátke pivotka Trochtová (7 gólov). Už keď sa tešilo obecenstvo zo zaslúženého triumfu Dusla, prišlo necelé štyri minúty pred koncom k nešťastnému zraneniu Martiny Blehovej, ktorá si určitý čas oddýchne od hádzanej. Aj touto cestou jej želá vedenie HK, spoluhráčky a priaznivci skorý návrat na hádzanársku palubovku.

Ocenenia pre najlepších jednotlivcov odovzdala personálna riaditeľka Duslo Šaľa, a.s., Silvia Karásiková a prezident HK Slovan Duslo Šaľa Pavol Šinkovič. K účinkovaniu šalianskych dievčat na medzinárodnom turnaji, ktoré bolo dobrou prípravou na úvodné kolo MOL ligy, vedúci družstva a manažér Rudolf Petrikovič povedal: „Podľa priebehu medzinárodného podujatia, ale aj podľa dosiahnutých výsledkov sa zdá, že sa nám podarilo poskladať dobrý kolektív, ktorý najmä v rozhodujúcom dueli s rakúskym Hypom podal kvalitný a zodpovedný výkon. Šancu prejaviť sa a presadiť dostala každá z hráčskeho kádra a teší nás, že dievčatá sa tejto príležitosti chopili. Nebyť nešťastného zranenia Martiny Blehovej, boli sme s priebehom a samozrejme aj s výsledkom a účinkovaním na medzinárodnom turnaji nadmieru spokojní.“

Duslo Cup 2017- výsledky:

HK Slovan Duslo Šaľa – DHK Zora Olomouc 31:27 (13:11), Klučková 9/4, Königová, Vargová a Pócsiková po 4 - Kubáčková 8/3, T. Fryčáková a Severová po 3.

Hypo NÖ Viedeň - ŠŠK Prešov 28:23 (13:11), Topič 10, Einarsdottir 4, Ačimovič a Kiss po 3 - Pavúková a Bačíková po 5, Vencúriková 5/1.

DHK Zora Olomouc – Hypo NÖ Viedeň 21:21 (10:11), Kubáčková 8/2, T. Fryčáková 4, Severová 2 - Ačimovič 3, Topič 3, Berline 3.

ŠŠK Prešov – HK Slovan Duslo Šaľa 25:27 (11:12), Bačíková 7/4, Pavúková 6/1, Vencúriková 3 - Klučková 5/3, Bahýlová 4, Bujnochová, Némethová, Trochtová po 3.

DHK Zora Olomouc – ŠŠK Prešov 36:27 (18:16), T. Fryčáková 7, Salčáková 6, Kubáčková 6/3 - Vencúriková 11/3, Bačíková 8/3, Pavúková 4.

HK Slovan Duslo Šaľa - Hypo NÖ Viedeň 33:25 (14:10), Klučková 12/4, Trochtová 7, Vargová 4 - Topič 5/1, Vijunaite 4, Vess 4/1.

Konečné poradie: 1. HK Slovan Duslo Šaľa 9 b (91:77), 2. Zora Olomouc 3 b (84:79), 3. Hypo Viedeň 3 b (74:77), 4. ŠŠK Prešov 0 b (75:91).

Najlepšia brankárka Verena Flöck (Hypo Viedeň), najlepšia hráčka Viktória Vencúriková (ŠŠK Prešov), najlepšia strelkyňa Lívia Klučková (Slovan Duslo Šaľa, 26 gólov).

DUSLO: Haládiková, Krebs, Ladicsová 1 gól, Mozoľová - Klučková 26/10, Bahýlová 6, Bujnochová 10, Némethová 6, Trochtová 12, Špendlová 3, N. Rácková 2, Škoricová 1, Königová 4, Pócsiková 7, Vargová 9, Tisajová 2, Blehová 3, Kurňavová 1. Tréner Michal Lukačín.