4. KOLO MOL LIGY:  ŠAĽA S PREHĽADOM, ALE...

Po stredajšej predohrávke v Porube, odohrali takmer celé ligové kolo v piatok a dohrávalo sa v sobotu na Slovácku pred TV 213. Úlohu favoritov v 4. kole MOL ligy zvládli s prehľadom len DHC Slavia Praha, ŠŠK Prešov a hráčky HK Slovan Duslo Šaľa, ktorým na výhru stačilo len 20 minút. Potom sa už o hádzanej dalo ťažko hovoriť. Olomouc si s odretými ušami odniesol dva body z Trenčína. Poruba pristrihla krídla Čiernym anjelom a kúzla bola zbavená aj Iuventa Michalovce, ktorá po vyše roka od poslednej prehry práve s našimi dievčatami, odišla s Veselí s prehrou, v zápase, v ktorom ani raz neviedla a jediný remízový stav bol, len pri úvodnom hvizde rozhodcov. 4. kolo len potvrdilo predpoklady, že tento ročník MOL ligy bude vyrovnanejší ako minulý ročník WHIL.

HK SLOVAN DUSLO ŠAĽA - HC ZLÍN 28:21 (18:7)

Zlínske hádzanárky prišli do Šale s nádejou bodového zisku po výkone, ktorý ukázali v prvom polčase v Moste. Domáce chemičky doposiaľ uhrali dve výhry, hostky z Moravy len jednu. Oba tímy mali pred stretnutím rovnaké ambície na zisk dvoch bodov. "Neriešime, či bude kľúčová hráčka na hracej ploche alebo nie, pripravujeme sa na súpera ako celok, ktorý nastúpi v kompletnom zložení. O sile domáceho družstva vieme, pre dosiahnutie nášho úspechu sme urobili v príprave na tento duel maximum,“ povedal pred stretnutím tréner Zlína Martin Spuchlák. To ešte netušil čo ich čaká prvých dvadsať minút od úvodného hvizdu...

Diváci v MŠH v Šali s napätím očakávali, či sa v zostave chemičiek objaví aj 25 gólová Lívia Klučková, ktorej pred týždňom udelili vo Veselí modrú kartu. Pre elitné krídlo ale aj pre ostatné hráčky Šale platí dvojnásobne zásada, že šport je o sebaovládaní aj v situáciách, keď cítia krivdu a nespravodlivosť. Možno práve ich emotívna reakcia v konečnom dôsledku nahráva neprajníkom, a práve takúto reakciu chcú vyvolať. Lívia do zápasu síce nastúpila, ale spolu so svojim dvojčaťom Katkou Pócsikovou, s veľkým zdravotným sebazaprením. Do hry však nemohla zasiahnuť ani Jasmínka Vargová, ktorá si z Veselí odniesla zlomený prst ľavej ruky. Zlíňanky nezachytili úvod zápasu, chemičky na nich spustili oheň a síru, rýchlo prehrávali 1:6, v 17. minúte už 2:12! V bráne úradovala Krebs. Po dvadsiatich minútach bol nútený tréner Dusla z hry stiahnuť Klučkovú s Pócsikovou. Dobre na tom nebola ani Kőnigová, a tak musela naskočiť do zápasu aj subtílna ale dravá Špendlová, ktorá je doma na rozohrávke a post krídla jej vyslovene nesedí. Nasadil ľaváčku Tisajovú so snaživou Kurňavovou na rozohrávke, príležitosť dostali aj Škoricová, na ktorej výkone je ešte cítiť dlhodobý herný výpadok, zapríčinený operáciou ramena a do brány Mozoľovú, ktorá sa prezentovala pomerne dobrým výkonom. Proste si zahrali okrem Haládikovej a Ladicsovej všetky, ktoré má momentálne tréner k dispozícii. (Vargová zranená - zlomenina prsta, Perczeová s Blehovou dlhodobejšie zranenia kolena.) Zlín sa síce dokázal niekoľkokrát presadiť cez domácu obranu, napriek tomu sa išlo do šatní s luxusným jedenásťgólovým náskokom 18:7. V druhej časti sa Duslo prispôsobilo hre súpera, diváci boli svedkom nezáživnej až nudnej hádzanej s množstvom technických chýb a zahodených šancí. Napriek tomu si chemičky udržiavali odstup, nedovolili súperovi priblížiť sa na menší rozdiel ako siedmich gólov. Päť minút pred koncom to bolo ešte o desať, až v samom závere Moravanky gólovú stratu aspoň kozmeticky upravili na konečných 21:28. Záverečný hvizd rozhodcov bol vykúpením pre samotné hráčky ale aj pre divákov, ktorý boli svedkom druhopolčasovej „plieskanice.“

Najviac gólov: Bujnochová 7/1, Klučková 5/2, Némethová, Trochtová a Tisajová po 4 - Hradilová 8/1, Andrýsková 5/1, Vlková 4.

Pokutové hody: 4/3 - 4/2, vylúčenia: 6 - 9, rozhodovali: Oťapka a Zubo (obaja SR), Diváci 500.

HK Hodonín – DHC Slavia Praha 20:28 (6:13)

Hádzanárky Slavie Praha potvrdili v súboji s nováčikom úlohu favorita. Už v prvom polčase si vypracovali bezpečný sedemgólový náskok a tak v druhom polčase dostala možnosť aj lavička. V 47. minúte už viedli priepastným 14 gólovým rozdielom 25:11. Nasledovala ale pasáž medzi 51. až 59. minútou , ktorú Hodonín vyhral v pomere 7:1, na obrat v zápase to však už nestačilo a zisk dvoch bodov si Slavistky bezpečne ustrážili.

Najviac gólov: Patrnčiaková 12/3, Kalinová 3, Višňovská 2 – Galušková 7/4, Šetelíková 5, Novotná 4. Rozhodovali: Kučerka, Pavelová (ČR). Pokutové hody: 4/3 – 5/4. Vylúčenia: 4:5. Diváci: 250.

HK AS Trenčín – DHK Zora Olomouc 26:27 (14:14)

Vyrovnaný duel so šťastným koncom pre hostky sa hral v Trenčíne, kde domáci HK AS podľahol DHK Olomouc tesne 26:27. Trenčianky nedotiahli do úspešného konca svoju stíhaciu jazdu v II. polčase, keď sa zo 17:23 dotiahli na 25:26, ale napokon nezískali prvé body v ročníku.. Dvadsať sekúnd pred koncom uzavrela skóre zápasu na 26:27 domáca Takáčová.

Najviac gólov: Kostelná 8/3, Takáčová 5, Ušiaková 4 – Fryčáková T. 7, Růžičková 5/1, Kapsová 4. Rozhodovali: Gabriš, Veselka (SR). Pokutové hody: 5/4 – 2/2. Vylúčenia: 4:6. Diváci: 140.

ŠŠK PREŠOV - HK SOKOL RMK BÁNOVCE NAD BEBRAVOU 38:25 (18:13)

Prešovčanky ani vo svojom treťom vystúpení neokúsili trpkosť prehry a poľahky porazili Bánovce nad Bebravou 38:25 a pripísali si ďalšie body do tabuľky.

Najviac gólov: Vencuriková 7/1, Bačíková 7/2, Popovcová 5 - Bencová 7, Turková 5/1, Šipláková 4/3

Pokutové hody: 5/4 - 6/5. Vylúčenia: 3 - 3, Rozhodovali: Vydra a Šimko ( SR). Diváci: 180

SHK Veselí nad Moravou – Iuventa Michalovce 29:27 (18:13)

Dohrávané stretnutie 4. kola MOL ligy vo Veselí nad Moravou malo už od úvodných minút nečakaný priebeh. Domáce hráčky bez najmenšieho rešpektu mali raketový nástup a školili minuloročného víťaza WHIL, slovenského majstra a víťaza Sovenského pohára z abecedy hádzanej, ktorý sa neraz len prizeral akciám domácich a zaostával aj v nasadení. Nerozhodný stav bol len v samom úvode stretnutia za stavu 0:0.  V priebehu celého zápasu Panenky dominovali a udržiavali favorita na dištanc, ktorý väčšinou prehrával o 3. až 7. gólov. Aktuálny držiteľ triple sa dokázal dotiahnuť len na stav 9:8 v 20. minúte, čo bolo jeho maximum v celom duely. Za domácich výborný výkon podali mladá talentovaná Šustková, v bráne dominovala Lekešová ale hlavne pred časom v Iuvente „nechcená“ Mária Olšovská. Hostky v samotnom závere už len kozmeticky skorigovali konečný výsledok stretnutia na prijateľnú a pre hosťujúci tím aj milosrdnú prehru 29:27 a tak družstvo, ktoré sa hrdí neporovnateľnými podmienkami a zázemím, muselo so sklonenou hlavou absolvovať spiatočnú cestu na východ Slovenska.

Pre zverenky trénera Františka Urbana, ktoré v uplynulej sezóne nenašli vo WHIL a ani národnom play-off premožiteľa, je to prvá prehra na domácej scéne po dlhom čase. Ešte v sezóne 2015/2016 ich dokázali 15. mája 2016 na michalovskej palubovke zdolať hráčky HK Slovan Duslo Šaľa v druhom zápase finálovej série národného play-off (26:23). Michalovčanky v dlhodobej časti ligovej súťaže pred zaváhaním vo Veselí naposledy kapitulovali 31. januára 2016, keď ich pokorili v českej metropole súperky z DHC Slavia Praha (19:24).

Najviac gólov: Šustková 7, Olšovská 7/1, Novotná 6/4 – Trúnková 4, Habánková 4, Holejová 4, Wolingerová 4. Rozhodovali: Hanák, Pavlíček.  Pokutové hody: 6/5 - 0/0. Vylúčenia: 2:5. Diváci: 320.