ŠAĽA ZVLÁDLA ZÁVER STRETNUTIA A NA HANÉJ ZABODOVALA

Jeden z najťažších zápasov v MOL lige čakal na šalianske hádzanárky. Olomoucké hráčky sú už roky známe svojou domácou fazónou, ktorú predvádzajú aj v aktuálnej sezóne. Veď zo štyroch zápasov odohraných na ich domácej palubovke stratili body len raz, v úvodnom kole s Porubou po remíze 23:23. Ďalšie tri zápasy s Hodonínom, Pískom a predovšetkým naposledy s majstrovskou Iuventou, zvládli s plným bodovým ziskom. Opäť sa v ich drese darí ľavorukej spojke Tereze Kubáčkovej, ktorá to na chemičky vie a dobrú formu má v úvode sezóny aj Slovenka Tatiana Gajdošíková. Olomouc, rovnako ako Šaľa, mal na svojom konte po prvých siedmich zápasoch desať bodov. V deviatom kole podľa očakávania získali v domácom prostredí dva body hádzanárky Mostu a Zlína, naopak ani domáce prostredie nepomohlo hádzanárkam Olomouca aby zdolali naše dievčatá, ktoré vyhrali na Hanej tým najtesnejším rozdielom.

MOL Liga - 9. kolo

DHK ZORA Olomouc – HK Slovan Duslo Šala 28:29 (11:17)

V krátkom slede po Iuvente Michalovce mali možnosť diváci v Olomouci sledovať meranie síl domácej Zory s druhým z najsilnejších a najúspešnejších slovenských klubov, s HK Slovan Duslo Šaľa. Duel ako cez kopírak mal takmer podobný scenár, ich priebeh a hlavne záver, bol však diametrálne odlišný. Každé stretnutie je iné, má odlišný priebeh a v konečnom dôsledku ukáže aká tenká dokáže byť hranica medzi výhrou a porážkou. Výhry o gól patria medzi tie najkrajšie, naopak prehra o povestný jeden gól, bolí zo všetkých najviac. Naše dievčatá by mohli o tom napísať román, keď v nedávnej minulosti mali na svojom konte asi päť prehier o jeden gól. V tejto sezóne sa karta obrátila, majú za sebou už druhú takúto výhru, zhodou okolností obe s kolektívmi z Moravy. V stretnutí v Olomouci bol výsledok vyrovnaný len do 17. minúty, záver polčasu vyhrali chemičky 3:10 a celé prvé dejstvo komfortným 11:17. Podobný časový úsek v druhom polčase naopak využili domáce hráčky medzi 10. až 22. minútou na skresanie stavu z 18:23, keď vyhrali tento úsek v pomere 9:2 a dokázali otočiť výsledok na 26:25.

Prvý polčas bol v podaní našich dievčat excelentný. Začiatok bol pritom vyrovnaný, ešte v polovici prvej časti bol stav nerozhodný 7:7. Potom ale chemičky skvalitnili obranu a svojou pohyblivosťou nalomili sebavedomie Hanačiek, ktorým prestal vychádzať útok a odskočili na polčasových 11:17. Na neudržanie bola hlavne špílmacherka Nikola Ráczková, ku ktorej sa pridali Karin Bujnochová s Ivanou Bahýlovou, ale aj ostatné hráčky dostali krídla.

Po prestávke akoby nastúpilo iné družstvo  Olomouca, zahájili mohutnú ofenzívu s cieľom zdramatizovať duel. Dlho to vypadalo, že Šaľa je na takúto variantu hry pripravená a na góly Zory dokázala vždy trpezlivou hrou odpovedať. Hanáčkam sa dlho nedarilo ubrániť Bujnochovú, Némethovú či Bahýlovú, nasadili osobné bránenie na strednú spojku Ráckovú. Rozstrieľala sa a k skvelému výkonu rozohrala, ako už tradične proti Duslu Tereza Kubáčková, a odrazu, gól po góle začal Olomouc aj s prispením brankárky Raškovej, či Poláškovej a V. Fryčákovej sťahovať náskok Šale a Zora odrazu viedla 26:25. V poslednej päťminútovke sa prejavila predsa len väčšia skúsenosť chemičiek, ktoré sa opäť začali viac venovať súperovým spojkám a nútili ísť súperky do zakončenia z krídelných priestorov. Záver stretnutia si už naše dievčatá s rutinou postrážili a domov sa vracali so ziskom dvoch veľmi dôležitých bodov po výsledku 28:29. Za najlepšie hráčky stretnutia boli vyhlásené Tereza Kubáčková na strane domácich a Nikola Rácková zo Šale.

Priebeh: 0:2, 2:2, 2:4, 4:6, 6:6, 7:7, 7:11, 8:13, 9:15, 10:17, 11:17 – 12:18, 13:19, 17:23, 21:25, 26:25, 26:28, 27:28, 27:29, 28:29.

DHK ZORA Olomouc: Rašková, Polášková – Hurychová 3, Růžičková 2, Trumpešová 1, Kapsová 1, Jansová 2, Sovová 1, Hvostaľová 2, Kašpárková, Salčáková, V. Fryčáková 2, Kubáčková 9, Salašová, Gajdošíková 2, T. Fryčáková 3.Tréner: Jan HEGAR.

HK Slovan Duslo Šaľa: Krebs, Haládiková, Ladicsová – Trochtová 3, Rácková, Škoricová, Špendlová, Königová 1, Pócsiková 3, Greštiaková 1, Bahýlová 5, Némethová 3, Tisajová, Klučková 6/4, Bujnochová 7. Tréner: Michal Lukačín.

Najviac gólov:  Kubáčková 9, Fryčáková T. 3, Hurychová 3 - Bujnochová 7, Klučková 6, Bahýlová 5. Rozhodovali:  Bečička, Horák (obaja ČR). Pokutové hody: 0/0 - 4/4. Vylúčenia:  2:3. Diváci: 230.

Jan Hegar, tréner DHK Zora Olomouc: „V prvom polčase sme mali obrovský problém zabrániť odblokovaniu našich spojok a zapojiť ich do streľby po pripravovaných akciách. Chýbala razancia a odvaha ísť do streľby. Dostávali sme sa pod obrovský tlak, súper z toho ťažil a za všetko nás bleskovo trestal. V druhom polčase sme zmenili obranný systém a postupne sa dostali späť do zápasu. Nesmierne si cením toho, že zo zápasu, ktorý vypadal na uterák, sa dievčatá dokázali vrátiť, našli silu proti tak kvalitnému súperovi. Mali sme určitú šancu na zisk bodu, možno i dvoch, ale zrejme to tak dnes osud chcel a body získal napokon súper.“

Michal Lukačín, tréner HK Slovan Duslo Šaľa: „Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. Nám sa vynikajúco vydaril prvý polčas. Veľmi dobre sme bránili, eliminovali sme kľúčové hráčky súpera a hlavne, za dobrou obranou chytala vynikajúco Oleksandra Krebs. V druhom polčase súper zmenil hru, na čo som dievčatá cez prestávku upozorňoval, že súper vysunie obranu. Problém vznikol v našej defenzíve. Z každého útoku sme dostali gól. Musím ale vyzdvihnúť bojovnosť družstva a hernú vyzretosť, hlavne skúsených hráčok, ktoré v závere hry zaznamenali dôležité góly a pod ich réžiou doviedli zápas do víťazného konca.“

MOL Liga - 3. kolo, dohrávka

DHC Slavia Praha – ŠŠK Prešov 21:25 (8:11)

Obrovské prekvapenie sa zrodilo v dohrávke 3. kola v Prahe, kde domáce hádzanárky DHC Slavia Praha nestačili na mladý a v tejto sezóne mimoriadne ambiciózny tím z Prešova. Už pred stretnutím bolo cítiť z úst prezidenta klubu veľké odhodlanie. „Čaká nás ďalší zápas na ihrisku vysokého favorita,“ konštatoval prezident klubu P. Šutran. „Slavia je aktuálne druhá za Mostom. Naostatok utŕžila prvú prehru v súťaži v Michalovciach. Predpokladám, že doma si to bude chcieť vynahradiť. Čo k súboju s takýmto silným súperom povedať? Vari to, čo som vravel pred stretnutím v Šali. Nadviazať a pokračovať v kvalitných výkonoch a favorizované Pražanky na ich pôde minimálne poriadne potrápiť.“

Nakoniec kolektív z východu republiky pod vedením skúseného trénera Dušana Daniša zvíťazil v pomere 25:21 a naznačil, že v novom ročníku sa objavila nová vychádzajúca hviezda súťaže, so značkou Made in Šariš, s ktorou pred jej zahájením nikto vážne nerátal a dokonca ani odborníci, ktorí hodnotia jednotlivé kolá, okrem Jiřího Zerzáňa, akoby nevnímali niektoré indície, ktoré už všeličo naznačovali. Neustále masírovanie hádzanárskej verejnosti Mostom či Slaviou, ktoré už od začiatku nového ročníka MOL Ligy pasovali do úlohy absolútnych favoritov. Unikalo im, s akými súpermi sa stretli a najväčší problém bol ten, či Iuventa bude tak dominantná, pričom ju mnohí dávali už bokom, prehliadajúc nepopierateľnú hráčsku kvalitu kolektívu zo Zemplína. Unikal im obrovský herný posun u Olomouca, Písku, Prešova ale aj Trenčína. Zaregistrovali snáď len nepopierateľný nárast hernej kvality u Veselí nad Moravou, vďaka výsledkom so Šaľou a Michalovcami. Naopak odhalili, že súčasný ročník bude ďaleko vyrovnanejší, ako sme boli zvyknutí po minulé roky a nezdá sa, že by kvalita išla smerom dolu. Skôr pribudlo tímov, ktoré zaznamenali výkonnostný nárast a zápasy už nie sú tak jednoznačné. Vyrovnaná súťaž je totiž určitou zárukou a nádejou, aj kvalitatívneho rastu. Mladé východniarky v tejto sezóne potrápili v Moste tamojší Baník a pri Váhu aj Šaľu. V Ostrave si vyšliapli na Porubu a teraz na pražskú Slaviu. Jediný bod v tabuľke pravdy stratili doma so zlepšujúcou sa Zorou Olomouc. Už teraz mnohé naznačuje, že minimálne Prešov, Olomouc či Veselí môžu po sezóne získať titul „skokan ročníka MOL Ligy.“

Aj keď hádzanárky domácej Slavie začali stretnutie podľa očakávaného predpokladu a ujali sa vedenia 3:1, do polčasu ale strácali na súpera tri góly 8:11. Zvrat nepriniesol ani druhý polčas a dievčatá zo Šariša nesmiernou bojovnosťou, pracovitosťou a nadšením uhájili svoje vedenie na konečných 25:21. Tréner domácich Richat Řezáč po zápase len ťažko hľadal slová a dôvody: „Nedokážem si to vysvetliť. Neboli sme nervózni, ani si nemyslím, že by hráčky zápas podcenili. Dievčatá to nemali zrovnané v hlavách a mysleli si, že to bude jednoduchšie. Doplatili sme na svoje nepresnosti a 16 nevynútených chýb, ktorých sme sa dopustili. Proti takému súperovi, ktorým je v súčasnosti Prešov je to bohužiaľ veľký počet. Ako by sme zabudli, že už sú dva roky spolu, a stále viac a viac zohraté a zároveň lepšie a lepšie. Ich predchádzajúce výsledky všeličo naznačovali. Sme sklamaní, ako dievčatá neplnili taktické úlohy, ktoré sme si pred zápasom naplánovali. Verím, že dnes to bol hlúpy deň, hlúpy zápas, a že sme si smolu pre celú sezónu práve týmto stretnutím vyčerpali.“

Najviac gólov: Galušková 5/1, Šetelíková 5, Novotná 3 - Bačíková 6/3, Gajdošoví 5, Liebiedievaová, Harčarufková po 4. Rozhodovali: Bubeniček, Petruška (ČR). Pokutové hody: 2/1 – 3/3. Vylúčenia: 3:4. Diváci: 150.

DHK Baník Most – SHK Veselí nad Moravou 30:24 (12:11)

Dva rozdielne polčasy videli diváci v Moste. V tom prvom držalo Veselí majstrovský Baník dlho na uzde a domácim sa nedarilo odskočiť svojmu súperovi. Dôvodom bola celá plejáda nepresností na oboch stranách a vynikajúci výkon brankárky Veselí Simony Lekešovej. Až tri hráčky domácich ju nedokázali prekonať ani zo sedemmetrových hodov. Do druhého polčasu vstúpili domáce hráčky bojovnejšie, strelecky sa začalo dariť Kovářovej so Szarkovou, v bráne domáceho tímu sa rozchytala Dominika Müllnerová. V závere stretnutia dostal červená kartu a bol vylúčený tréner hosťujúceho družstva Ľuboš Hudák. Najviac gólov: Szarková 9, Kovářová 9, Zachová 5/2 – Šustková 7/1, Olšovská 4/2, Novotná 4. Rozhodovali: Šlezingr, Špunar (ČR). Pokutové hody: 5/2 – 5/3. Vylúčenia:  2:2 (červená karta trenér hostí). Diváci: 825. Peter Dávid, tréner DHK Baník Most: „Museli sme sa vyrovnať s nepriaznivým zdravotným stavom v kolektíve. Na odporučenie lekára nemohla do zápasu nastúpiť Markéta Jeřábková. Aj Simona Szarková nebola úplne zdravotne v poriadku. V prvom polčase sme mali obrovský problém presadiť sa proti výborne chytajúcej brankárke Veselí. Našou najväčšou chorobou, s ktorou už dlhšiu dobu bojujeme je nepremieňanie šancí, čo nám bráni dostať sa do obvyklej hernej pohody. Potom sa trápime, napriek tomu, že šance si dokážeme vypracovať, či už na bránkovisku alebo z pozície spojok. Naopak našou veľkou výhodou je, že svoju hru máme založenú na neustálom tlaku smerom dopredu vo vysokom tempe. Momentálne bojujeme s problémom premieňania sedemmetrových pokutových hodov. Na odstránení tohto problému budeme musieť popracovať.“ Ľuboš Hudák, tréner SHK Veselí nad Moravou: „V druhom polčase sme sa trápili v útoku, úplne nám odišla streľba a nevyužívali vyložené šance. Most toho využil a gólovo odskočil. Müllnerová v bránke Mostu podala v druhom polčase excelentný výkon, preto nám nezostáva nič iné, len zablahoželať súperovi k víťazstvu.“

HC Zlín – Sokol Písek 28:19 (13:12)

V Zlíne sledovali diváci dramatické ťahanie sa o výsledok s množstvom zahodených príležitostí na obidvoch stranách. Už v 14. minúte sa zranila Kristýna Kubišová a domácim sa podarilo na konci polčasu udržať najtesnejšie vedenie. V druhom, domáca brankárka Lenka Benedíková zatiahla v bráne roletu a vedenie domácich narástlo na rozdiel šiestich gólov 22:16. Sokolky sa snažili o korekciu skóre, otvorili viac hru a zariskovali. Výsledkom bolo navýšenie skóre na deväť gólov a konečný výsledok 28:19.

Najviac gólov:  Sobieská 7/4, Očadlíková 6, Mizerová 3, Hubová 3/1, Kolářová 3, Polomíková 3 – Kubišová 3, Michková 3, Novotná 3, Šelaisová 3, Součková 3/1. Rozhodovali: Valášek, Vychodil (ČR). Pokutové hody: 6/6 – 1/1. Vylúčenia:  2:5. Diváci: 210.

HK Sokol RMK Bánovce n. B. – Iuventa Michalovce 25:36 (15:19)

Hádzanárky Iuventy Michalovce zvíťazili v zápase deviateho kola MOL ligy na pôde nováčika súťaže HK Sokol RMK Bánovce nad Bebravou 36:25 (19:15).

Lepší štart do zápasu mali domáce hráčky. Nováčik súťaže išiel ihneď do trojgólového vedenia 3:0. Iuventa v deviatej minúte po prvýkrát viedla (5:6). Domáce hráčky sa však vypli v prvom polčase k dobrému výkonu. Favorita sa nezľakli a v dvanástej minúte viedli po dvoch góloch za sebou 10:8. Iuventa rýchlo vyrovnala a od tohto momentu sa obaja striedali vo vedení. Posledné slovo v prvej tridsaťminútovke patrilo domácej Jane Bencovej, ktorá polčasové skóre upravila na 15:19.

Štart do druhého dejstva vyšiel oveľa lepšie Iuvente, ktorá v zápase už len dominovala a zvíťazila 36:25.

František Urban, tréner Iuventy Michalovce: „Vstup do zápasu nám vôbec nevyšiel. V šatni som videl na dievčatách odhodlanie, no to asi ostalo tam... Vôbec sme nehrali to, čo sme si predsavzali. Zaspali sme úvod, čím sme postavili súpera na nohy. Postupne sme ale začali preberať iniciatívu a v druhom polčase sme už mali zápas v rukách. Pozitívom je, že si zhruba rovnaký čas zahrala každá jedna hráčka, čo je našou tohtosezónnou filozofiou. Spokojný som ale až s výkonom v druhom polčase, v prvom sme nehrali to, čo vieme.“

Najviac gólov: Matušincová 8/2, Turková 4, Halmová 4/1 - Holešová 13, Trúnková 7, , Rebičová 3, Habánková 3/2. Pokutové hody: 4/4 - 2/2, Vylúčenia:  3 - 4. Rozhodovali: Balogh a Klimko (SR), Diváci: 200 .