NA PASIENKOCH TESNÁ PREHRA SLOVENIEK S HOSTITEĽOM MS 2017

Hádzanárky Slovenska nezískali skalp organizátora tohtoročných decembrových majstrovstiev sveta. Zverenky kouča Dušana Poloza podľahli reprezentantkám Nemecka v piatkovom medzištátnom stretnutí v Hant aréne na bratislavských Pasienkoch tesne 22:23 (13:16). Najlepšou strelkyňou výberu SR bola do tretice v tohtotýždňových zápasoch Simona Szarková, autorka 12 gólov. Pre Slovenky to bol už tretí prípravný duel počas aktuálneho zrazu, v utorok v Pančeve (30:30) a v stredu v Belehrade (24:26) si zmerali sily so Srbkami.

Sériu vystúpení, ktorými sa pripravujú na pokračovanie kvalifikácie ME 2018, zavŕšia začiatkom budúceho týždňa, keď sa v pondelok 27. novembra od 17.30 h predstavia v Púchove a v utorok 28. 11. od 17.00 h v Trenčíne proti Islanďankám.

Slovensko - Nemecko 22:23 (13:16)

Zostava a góly SR: Medveďová, Gubiková, Furgaláková - Minárčiková 2, Pastorková, Tulipánová, Rechtorisová 1, Patrnčiaková, Pócsíková, Takáčová, M. Školková 2, M. Rajnohová 3, Kučerová, S. Szarková 12/3, Demajová, Habánková, Bujnochová 2

Najviac gólov za Nemecko: Bölková 5, Geschkeová 4/2

Pokutové hody: 3/3 - 3/2, vylúčené: 3 - 3, rozhodovali: Brunovský a V. Čanda (obaja SR), 250 divákov

Slovenky sa ujali hneď v 1. min vedenia Rechtorisovou a držali s favoritom krok. Nemky prvýkrát vyhrávali v 6. min (4:3). Keď hostky zvýšili v 13. min na 9:5, kouč SR Poloz si zobral oddychový čas. Hneď po ňom najlepšia kanonierka slovenského tímu Szarková (v prvom dejstve skórovala dovedna sedemkrát, pozn.) dvoma presnými zásahmi znížila na 7:9, Nemky si však až do konca prvého polčasu udržiavali dvoj- až štvorgólový náskok.

V druhom polčase Slovenky zlepšili obranu a aj s podporou zákrokov Gubikovej v bránke sa snažili dotiahnuť na favorizovaného súpera. V 37. min Rajnohová znížila na 16:18, dvojgólový rozdiel v prospech Nemecka bol aj v 57. min, keď na 20:22 upravila Szarková. Tá istá hráčka 90 sekúnd pred koncom vykresala nádej na obrat vo vývoji (21:22). Nemky však vzápätí využili presilovku a poistili si víťazstvo. Bodku za stretnutím z pokutového hodu dala symbolicky najlepšia strelkyňa duelu - dvanásťgólová Szarková.

Hlasy:

Dušan Poloz (tréner SR): "Nemky boli silnejšími súperkami ako Srbky, minimálne o triedu lepšie. Je potešujúce, že sme s ďalším účastníkom držali krok a až do konca nebolo o osude duelu rozhodnuté. Dosiahnuté výsledky však nepreceňujem, Srbsko i Nemecko sú v príprave na MS, my však tiež skúšame svoje veci. V prvom polčase skončila takmer každá strela v našej sieti, v druhom dejstve sme obranu zlepšili. Problém máme so spojkovým radom, z ktorého hráčky nevyvíjajú na súpera strelecký tlak až na jednu výnimku - Simu Szarkovú. Ak chceme v dueli so súperom tohto rangu zvíťaziť, potrebujeme, aby sme mali aspoň dve - tri takéto hráčky. V druhom polčase bola pasáž, keď sme mali päťkrát loptu vo svojich rukách, ale vyprodukovali sme z toho, ak sa nemýlim, jedinú strelu. To bolo kľúčové pre ďalší vývoj."

Simona Szarková (spojka SR a najlepšia strelkyňa duelu): „O tom, že sme neuhrali aspoň nerozhodný výsledok, rozhodol náš výkon v obrane v prvom polčase. Boli sme málo agresívne, nechávali sme Nemkám veľa priestoru. Ony sa dostávali do preskokov a strieľali ľahké góly. Pri bránení sme neboli dostatočne dôsledné. Po zmene strán sa to zlepšilo. Škoda prehry. Hoci dokážeme hrať vyrovnané partie aj s kvalitnými protivníkmi, tieto tesné výsledky mrzia. Máme sa ešte čo učiť a zdokonaľovať náš herný prejav. Mne defenzívna obrana nemeckého tímu vyhovovala, dokázala som sa cez ňu presadzovať. Na povzbudenie potrebujeme už víťazstvo. Dúfam, že nad Islandom vyhráme a úspešne zakončíme reprezentačný zraz."