Mladšie dorky Dusla v rovine so staršími
Staršie dorastenky šalianskeho Slovan Duslo, ktoré  sú po jeseni lídrom  I. hádzanárskej ligy dorasteneckej ligy,  majú vo svojich mladších kolegyniach dobré nasledovníčky, nakoľko aj mladšie dorky Dusla Šaľa boli po prvej časti súťaže na čele prvo ligovej tabuľky.
Záver minulého ročníka mladých hádzanárskych adeptiek bol nadmieru vyrovnaný, nakoľko prvé miesto si vybojoval ŠŠK Prešov o dva body pred Duslom Šaľa a ďalšie dva body za Šaľou zaostal na treťom mieste Trenčín. Pre prvé dva najlepšie kolektívy z ročníka 2018/2019 I. ligy mladších dorasteniek: ŠŠK Prešov (so 733 gólmi najlepšie strieľajúci kolektív) a Slovan Duslo Šaľa (poznámka: so 479 inkasovanými gólmi znamenajúcimi v súťaži najlepšiu defenzívu) však neprázdninovali, nakoľko sa oba sa zúčastnili s najlepšími dvomi českými družstvami z rovnakej vekovej kategórie  (víťaz českej ligy Slávia Praha  a druhý celok Baník Most) súboja o majstra Česko – Slovenska o titul majstra. Napriek tomu, že sa skoro v 70. tisícovom Moste, ktoré je známe z minulosti nielen ťažbou uhlia, ale aj veľkou podporou športu (poznámka: v roku 2015 bol vyhlásený Most za európske mesto športu) sa z prvenstva tešila nakoniec pražská Slávia, ktorá porazila v boji o postup do finále Šaľu 26:20 a vo finále aj domáce hádzanárky (poznámka: Prešov porazil o 3. miesto Šaľa 29:25), účasť šalianskych nádejí na takomto podujatí  bola z hľadiska získania skúseností z medzinárodnej konfrontácie k nezaplateniu, na viac pred súťažou šalianskemu kolektívu veľmi vhod padlo aj kondičné sústredenie na Skalke. Všetky tieto atribúty sa kladne odrazili neskôr v majstrovskej prvoligovej súťaži.

V úvode súboj medailistov
Štart do nového ročníka mali zverenkyne skúsenej trénerky Janetty Pálovej (poznámka: dlhé roky patrila medzi opory hádzanárok šalianskeho Dusla), ktorá s nimi pracovala ešte v kolektíve starších žiačok ako remeň, nakoľko hneď v úvodnom kole ročníka 2019/2020 hostil šaliansky kolektív majstra Slovenska za rok 2019, rovesníčky z ŠŠK Prešov. Hostky, ktoré sa pred štartom netajili obhajobou prvenstva začali smelo aj v Šali, kde bol síce do 10. minúty stav 4:4, ale hostky, ktoré mali vo svojich radoch aj hráčky: Henrietu  Lupkovičovú a Dianu Vargovú, ktoré majú skúsenosti aj zo štartu za seniorky Prešova v MOL lige (poznámka: Vargová má na svojom konte k 19. kolu tohto ročníka medzinárodnej súťaži už 56 gólov) odskočili v 19.. minúte do vedenia 4:9 a zdalo sa, že z bodového zisku sa bude tešiť zástupca Šariša. Práve v týchto momentoch, ale aj v niektorých ďalších zápasoch sa ukázala morálna a psychická sila šalianskeho kolektívu. Postupne ukrajoval z náskoku súperiek a keď vyrovnala Alföldiová na 11:11 začínalo sa od znova. V dramatickom závere aj vďaka tomu, že do streleckej listiny sa zapísalo viacero hráčok (poznámka: Vargová strelila 7 gólov, 50 % svojho kolektívu) vyhralo nakoniec Duslo o dva góly 16:14. Víťazstvo bolo samozrejme povzbudením, v ďalšom kole nepricestovala k Váhu Bytča (problémy so zostavou) a prestávka pravdepodobne  zverenkyniam trénerky Pálovej uškodila. V treťom kole totiž cestovali šalianky do Partizánskeho, kde im však zápas nevyšiel podľa predstáv a ani v ňom nebodovali.               „ Odohrali sme prvý polčas veľmi zle hodnotí tento duel trénerka Pálová, keď sme nepremieňali vyložené šance a nedokázali sme ubrániť kľúčové domáce hráčky (poznámka: tretia najlepšia strelkyňa súťaže Horňanová (106 gólov) strelila 8 a jej kolegyňa Bajtalová 7 gólov). Keď sme výsledok dotiahli na remízu, nedarilo sa nám dať gól na vrch. Po obrátke to bolo o niečo lepšie, ale  súper bol vždy o ten jeden gól pred nami, čo nakoniec rozhodlo o našej zbytočnej prehre 25:24. V odvete chceme prehru súperovi samozrejme vrátiť.“  V ďalšom kole si Šaľa „pochutnala“ na kolektíve Košíc, ktorý napriek tomu, že má v svojom strede najlepšiu strelkyňu súťaže Lujzu Fetulovú so 134 gólmi odišiel zo Šali s prehrou o 14 gólov. V piatom kole však cestovala Šaľa v rámci juho slovenského derby k vedúcemu celku súťaže Dunajskej Strede, ktorá okrem toho, že bez straty bodu viedla tabuľku mala vo svojom strede aj druhú najlepšiu strelkyňu súťaže Pannu Hornyák (113 gólov), ale aj talentovanú Moniku Penzés, ktorá má za sebou už aj 6 štartov za seniorky v MOL lige. Šalianske hráčky zohrali so svojim súperom vynikajúci zápas, v ktorom dokonca v prvom polčase viac krát aj vyhrávali (v  23. minúte až o tri góly 6:9), ale polčas skončil nakoniec deľbou bodov 12:12. Po obrátke však neustále viedol DAC (17:14, 20:17) a keď v 53. minúte zvýšila Hornyák (poznámka: v zápase strelila 14 gólov, Pénzes pridala ďalších 8) opäť na rozdiel troch gólov (26:23) zdalo sa, že Duslo si zaknihuje druhú prehru. No stal sa pravý opak. Napriek tomu, že následne videla Kunová po treťom vylúčení aj červenú kartu, dievčatá v oslabení zmobilizovali všetky sily a po góloch Pápayovej a Pálovej znížili na rozdiel gólu. Najlepšia strelkyňa zápasu Hornyák pridala 27. gól v 56. minúte, ale od tohto momentu šokovali šalianske nádeje nielen svoje súperky, ale aj domáce obecenstvo.  Tri góly Kataríny Mydlovej a jeden Pápayovej za sebou boli nakoniec dôvodom veľkých osláv v šalianskom tábore, ktorý sa tešil nielen z cenného víťazstva 27:29, ale aj z opätovného návratu na prvé miesto v tabuľke.

Pokojnejšia druhá časť jesene

Pri pohľade na tabuľku jesennej časti prvej ligy mladších dorasteniek bolo zrejmé, že zverenkyne trénerky Pálovej majú už silnejších súperov za sebou, aj keď „motyka“ mohla vystreliť hoci kedy a súperov nehodno podceňovať, čo sa v ďalšom priebehu súťaže aj v niektorých zápasoch našich súperiek potvrdilo. V 6. kole si Duslo „zgustlo“ na Stupave, keď aj vďaka strelecky disponovanej Mydlovej, ktorá zaznamenala 13 gólov poslali Stupavu domov s vysokou prehrou 31:18. V ďalšom kole však líder tabuľky cestoval do Michaloviec, ktoré mali pred štartovné ciele zabojovať o medailové pozície. Napriek tomu, že viac hráčok Iuventy okúsilo  štart v súťaži starších doriek,  išli sme už v úvode do vedenia (1:5), čím Šaľa naznačila, že si prišla pod Vihorlat po dva body, čo potvrdila aj pol časovým vedením 12:16. Po obrátke domáce síce Polievkovou a legionárkou Dmytrienko (strelili po 8 gólov) znížili (36. minúta 16:17), ale vďaka ďalším strelkyniam chemičiek Pápayovej (9 gólov) a Alföldiovej (6 gólov) Duslo zvýšilo náskok na 21:28 a 23:29.  Aj keď „snaha“ domácich o zmenu bola evidentná vo viacerých ukazovateľoch (pomer 7 m hodov: 8/3 – 1/0, počet vylúčených: 0:2), na zaslúženej výhre Dusla v pomere 27:31 to už nič nezmenilo. Štyri kolá pred koncom čakal na šalianky posledný „vážnejší“ súper, keď hostili na domácej palubovke kolektív Trenčína, ktorý skončil pred rokom na 3. mieste. Ten aj v tomto dueli dlho „hrýzol“, keď najofenzívnejšie družstvo v súťaži (poznámka: spolu s Dunajskou Stredou nastrieľali po 372 gólov) Trenčín dlhšie viedol (3:6, 6:9, 9:12), dokonca ešte aj v 35. minúte 12:15, ale po vyrovnaní Kováčikovej na 15:15 sa aj vďaka mladej Šalatovej (3 góly) predĺžila šnúra Dusla na 20:15 a ani 8 gólov piatej najlepšej strelkyne súťaže Paulínyiovej (zaznamenala v prvej časti súťaže 92 gólov) nezabránilo hladkej výhre domáceho kolektívu o šesť gólov (27:21).  V záverečných troch kolách Duslo vyhralo v Bratislave s ŠKP o 20 gólov v pomere 14:34 (poznámka: 10 gólov strelila Bírová po 5 pridali Mydlová s Pápayovou), na  domácej palubovke „rozdrvilo“ spojený kolektív Nitra/Hlohovec v pomere 40:19 (strelecky sa darilo Alföldiovej 8 gólov) a v poslednom 11. kole porazili o 16 gólov (31:15)  Vranov n/Topľou, keď 9 gólov zaznamenala Mydlová, ktorá bola so 62 gólmi desiatou najlepšou strelkyňou súťaže, ako aj Dusla. Aj bez ohľadu na niekoľko prekvapujúcich výsledkov v poslednej štvrtine súťaže (Bytča – Michalovce 21:18, Dunajská Streda – Prešov 30:28, Dunajská Streda – Stupava 31:32 !!!,... ) sa stali zverenkyne trénerky Janetty Pálovej zaslúžene víťazom jesennej časti prvej ligy mladších dorasteniek.  „ Aj keď máme v kolektíve niekoľko ťahúniek, bilancuje úspešné vystúpenie svojich zvereniek trénerka Pálová, prvenstvo po jesennej časti je jednoznačne dielom celého hráčskeho kolektívu.  Tréningová morálka, dochádzka a pracovné nasadenie boli na vysokej úrovni, dievčatá sa chcú učiť a napredovať,  čo je chvályhodné,  nakoľko sa to v zápasoch pretavilo nielen do hry, ale aj do výsledkov.“

Vedia, že odveta bude ťažká

Šalianske hádzanárske nádeje vedia, že jarná odveta nebude prechádzka ružovou záhradou. Minimálne tri – štyri kolektívy okrem šalianskeho Dusla si brúsia po poslednom 22. kole majstrovskej súťaže ostrohy na medailové stupne, ale už dnes je jasné, že medzi nimi chcú byť aj  zverenkyne trénerky Pálovej. Aj z toho dôvodu dobíjali baterky v priebehu  dvoj mesačnej prestávky v majstrovskej súťaži  pravidelnými kondično fyzickými cvičeniami, ktoré má už druhý rok pod palcom člen realizačného kolektívu a fyzioterapeut Adam Pál,  ako aj štartom na turnaji v Bratislave, kde porazili poriadajúci ŠKP Bratislava 21:17 a Tatran Stupavu 25:20. Generálkou na štart do náročnej prvo ligovej odvety (poznámka: sedem zápasov odohrajú na palubovkách súperov) by mal byť domáci troj dňový medzinárodný turnaj WINTER Cup 2020., čo bola šanca ukázať sa všetkým hráčkam vrátanej čerstvej posily Michaela Špavorová (ŠKP Bratislava) s Emou Rendvanskou (hosťovanie Šurany, vekom ešte žiačka), ktorá je v širšom kádri slovenských pred kadetiek Ema Rendvanská, ktorý vedie šaliansky šéf regionálneho centra hádzanej Peter Pčola. Šalianske mladšie dorastenky, ktoré boli na čele prvej polovičky súťaže so ziskom 20 bodov a skóre 308:201 (poznámka: suverénne najlepšia defenzíva, pred Trenčínom 283 gólov, Prešovom 291 a Dunajskou Stredou 299 gólov) nechcú zaspať na vavrínoch, ale v náročnej odvete chcú dokázať podobne ako ich rovesníčky staršie dorastenky, ktoré vedú súťaž o vekovú kategóriu vyššie, že v šalianskych kolektívoch možno rastú ďalšie adeptky nielen na MOL ligovú súťaž, ale možno aj na seniorský reprezentačný dres. Aj z toho dôvodu srdečne pozývajú šalianskych priaznivcov malej koženej lopty na odvetnú časť majstrovských dorasteneckých prvoligových bojov do šalianskej Mestskej športovej haly, kde pre nich sľubujú kvalitné a bojovné výkony spojené s hodnotným hádzanárskym zážitkom.

Hráčsky káder, ktorý reprezentoval mladšie dorky Dusla v jesennej časti prvoligovej súťaže:
Barbora Vnuková, Monika Štrpková, Rebeka Tungli - Alexandra Kunová 25 gólov, Paulína Alfoldiová  25, Laura Forrová  9, Lucia Kováčiková 20, Miriam Kučerová 2, Anna Kormanová  9, Nina Pápayová 49, Veronika Heráková  5, Petra Pálová 5, Radka Šalatová  21, Katrína Mydlová 61, Ema Rendvanská 5, Chiara Vinczeová, Rebecca Bírová 43, Romana Ostényiová, Viktória Szabová 18, Michaela Špavorová.  Tréner Janette Pálová, vedúca družstva Darina Braunová, fyzioterapeut Adam Pál.