V Česku sa opäť hralo, na Slovensku odklad
+ Naši susedia skoro až na Silvestra ukončili zápasy MOL ligy a hneď v úvode ďalšieho roka už majú za sebou ďalšiu trojicu zápasov. Na Slovensku sa opäť nehralo, nakoľko pre pandémiu  v našom kolektíve bola odložený zápas ŠŠK Prešov – Šaľa a pre pandémiu v družstve plzenského nováčika sa nehralo ani v Michalovciach (poznámka: posledný majstrovský zápas medzi zástupcom Česka a Slovenska sa odohral ešte 17. septembra 2020, keď Poruba prehrala na domácej palubovke s Iuventou Michalovce v pomere 19:23).

Metropola Česka Praha bola hneď v úvode svedkom šlágra odvetnej časti súťaže (poznámka: v prvom vzájomnom zápase základnej časti v Moste prehrala Slávia Praha o 10 gólov 34:24), nakoľko Slávia Praha privítala doma favorizovaný Most, ale možno očakávaná, prvá prehra posledného majstra v súťaži nakoniec neuzrela svetlo sveta.

+ + +

Slávia Praha – Baník Most 26:28 (13:12), R: Hanák – Pavlíček; pokutové hody: 4/2 – 2/2, vylúčené: 3:3.

M. Svobodová 7; V. Galušková 6/2; Míšová 4; Jačková 3;... – Šustková 6, Borovská, K. Kostelná a Mikulčíková po 4; Smetková 4/1;....                                                                                                     Lepšie sa v I. polčase darilo domácim, ktoré od 7. minúty išli po prvý krát do vedenia (7:6), ale v 27. minúte už vyhrávali 13:9. Do kabín išla Slávia  s gólovým náskokom a to ešte v posledných sekundách zahodili Novotnou sedmičku. Aj po obrátke boli na koni zverenkyne slovenského trénera Františka Urbana, keď viedli 14:12 a ešte v 44. minúte 20:18. Suverénny Most sa však vzchopil sériou 4 gólov (poznámka: medzi strelkyňami boli aj slovenské hráčky Mikulčíková s K. Kostelnou),  v priebehu piatich minút sa dostal do vedenia 20:22 a zápas dotiahol do víťazného konca. Jediná šanca domácich o možný zvrat skončila v 57. minúte, keď najlepšia strelkyňa duelu Svobodová za stavu 25:27 nepremenila sedmičku.

+ + +

Zora Olomouc – HK Hodonín 37:26 (17:14), R:  Bareš – Uhlíř; pokutové hody: 4/3 – 2/2; vylúčení: 0:3.

M. Kašpárková 9, Pŕikrylová,  Krajčovičová a Kubačková po 4;... – Cyganová 12/2 !!!, Kalinová a Krejčíková po 4;....                                                                                                                                            V moravskom derby v drese ktorého odvádzajú dobré služby aj slovenské hráčky brankárka Haládiková s Krajčovičovou favorit nezaváhal a po zásluhe si pripísal ďalšie body, ktoré ho opäť posunuli až na tretiu priečku tabuľky.  Strelecké maximum na zápas si v domácom kolektíve vytvorila 23. ročná Magda Kašpárková (poznámka: nastrieľala už 35 gólov). Podobne si počínala v kolektíve hostiek aj mladá  spojka Klaudia Cyganová (r. l998), ktorá nastrieľala v derby až 12 gólov (poznámka: doposiaľ ich zaznamenala najviac päť), ale ani tie nepomohli, čo i len k zisku bodu. Hanáčky si tak po Slávii Praha (33:25) poradili aj s ďalším českým zástupcom v MOL lige.

+ + +

Sokol Poruba – PSG Zlín 29:23 (12:13), R: Friedel a Kučerka; pokutové hody: 4/3 – 6/4; vylúčení: 5:2.

Mailwaelderová 6, Farářová a Desortová 5;  S. Polášková 5/1;... – M. Kolářová 7/3; E. Minarčíková 4; Kříčková 3;...                                                                                                                                 V ďalšom moravskom derby nastúpila už Poruba  v kompletnom zložení, ale v prvom dejstve ťahala za kratší koniec, keď  od 12. minúty neustále doťahovala náskok hostiek, ktorý narástol v závere 1. polčasu až na rozdiel štyroch gólov 9:13. Polášková s Desortovou znížili do polčasu až na rozdiel gólu (12:13) a po prestávke vďaka ďalším presným zásahom Farářovej a najmä Mailwaelderovej šli do vedenia 17:13, ktoré už v derby nepustili  z rúk a dosiahli dôležité víťazstvo, ktoré im zaručilo posun nahor v tabuľke.

+ + +

Priebežná tabuľka MOL ligy: 1. Most 395:238 – 11 zápasov/ 11/22 bodov; 2. Slávia Praha 334:293 – 11/16 bodov; 3,. Olomouc 263:225 – 9/14 bodov; 4. Michalovce 188:164 – 7/12 bodov; 5. Dunajská Streda 174:136 – 6/9 bodov; 6. Poruba  176/183 – 7/6 bodov; 7. Písek 192:214 – 8/6 bodov;  8. ŠAĽA 178:185 – 7/5 bodov; 9. Zlín  197:239 – 8/3 body; 10. Prešov 135:186 6/2 body; 11. Plzeň 152:206 – 7/1 bod; 12. Hodonín 195:306 – 9/0 bodov.

+ + +

Najlepšie strelkyne súťaže:
1. Veronika Galušková – 11 zápasov/78 gólov; 2. Magdaléna Svobodová – 11/63 gólov (obe Slávia Praha); 3. Dominika Zachová – 10/59 gólov (Most); 4. Tereza Pokorná 7/51 gólov, (Písek); 5. Natália NÉMETHOVÁ – 7/45 gólov (ŠAĽA); 6. Adriána Míšová – 9/46 gólov (Slávia Praha; 7. Lívia Klučková 7/41 gólov (Michalovce); 8. Adéla Stŕísková – 10/41 gólov (Most); 9. Iva Zavíšková – 8/39 gólov (Olomouc); 10. Valérie Smetková – 11/38 gólov (Most);... (poznámka: priebežnú tabuľku skresľuje nerovnaký počet odohraných majstrovských duelov).

+ + +

Najbližší program MOL ligy:

sobota: 16. 1. 2021 o 15.00 hod. Písek – Hodonín; o 17.30 hod. Olomouc – Poruba; o 18.00 hod. Zlín – Most.                                                                                                                                            nedeľa:  17. 1. 2021 o 16. 00 hodine predohrávka 26. (posledného kola):  DHC Plzeň -  Iuventa Michalovce; o  17.00 hodine  Slávia Praha – Slovan Duslo Šaľa;

Aj keď to v súboji so Sláviou Praha cez víkend nebudú mať naše dievčatá  jednoduché (reprezentantky Slávie sú podstatne rozohranejšie nakoľko odohrali o 4 majstrovské duely viac ako naše hráčky, na viac  v širšej nominácii na ME 2021 v Dánsku boli tri reprezentantky z pražského kolektívu; v prvej desiatke najlepších strelkýň majú hneď tri hráčky) šalianski priaznivci veria, že obe naše brankárky Novotná s Furgalákovou, ale aj naša defenzíva bude pevná s spoľahlivá. Na druhej strane dúfajú, že Némethová, Pócsiková,... a spol. zaťažia konto brankárok súpera toľkými gólovými projektilmi, ktoré nám prinesú so Sláviou úspešný výsledok,  tak potrebný nielen k bodovému nárastu na konte, ako aj k ďalším dvom dôležitým duelom s Mostom a Porubou v priebehu 3. januárového týždňa.