Výsledky 26. ročníka medzinárodného turnaja DUSLO Cup.
Kórejčanky na turnaji vyučovali

Účasť reprezentačného kolektívu Južnej Kórei na 26. ročníku medzinárodného hádzanárskeho turnaja DUSLO Cup 2022 (poznámka: ďalší účastníci VSE Komárom -Maďarsko, Zora Olomouc Česko a Duslo Šaľa) bola pre  priaznivcov hádzanej, ale aj média čiastočnou neznámou. Ak si však uvedomíme, že  v závere minulého roka štartovali na svetovom šampionáte v Španielsku a na  rozdiel od Slovenska po druhom mieste v „F“ skupine (poznámka: 1. Dánsko – 6 bodov; 2. Južná Kórea 91:87- 4 body; 3. Kongo – 2 body; 4. Tunisko – 0 bodov) sa prebojovali spolu s ďalším zástupcom Ázie Japonskom do hlavnej súťaži (24 mužstiev), čo už niečo naznačuje,.. Pokračovali ďalej v 6. člennej skupine tretej skupine, kde obsadili 4. miesto pred Českom a Kongom, keď ich predstihli: 1. Dánsko, 2. Nemecko a 3. Maďarsko. Svoje kvality však názorne potvrdili aj na turnaji v Šali, kde nestratili ani bod a suverénnym spôsobom sa stali víťazom troj dňového medzinárodného turnaja. Príjemným prekvapením však bolo aj vystúpenie a hra maďarského VSE Komárom, ktorý sa v priebehu súťažnej prestávky dosť posilnil (poznámka: jednou z opôr by mala byť aj bývalá hráčka Šali a Dunajskej Stredy, reprezentantka Boglárka Bíziková) a v novom ročníku II. ligy by chcel zaútočiť na postup do najvyššej súťaže.  O ich sile sa presvedčila nielen Šaľa, ale aj ďalší medailový účastník MOL ligy ZORA Olomouc.

+ + +

Južná Kórea – Slovan Duslo Šaľa 38:28 (20:16).

DUSLO:  Vorzáčková, Furgaláková,Kusyová – Takáčová; Trepáčová 1, Pastoreková 1,  D. M. Vargová 6/3, Königová 3, Pócsíková 1, Ščípová 9, Ušiaková,  Tulipánová 2, Matušincová 2, Somogyi 1, Pálová,  Varjássiová 1, Ratvajská 1. Tréner Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.

Južná Kórea:  Shin Eunjoo 8, Yu Soejong 6, Lee Migeong 5, Shin Darae 5,....
Priebeh zápasu: 0:1, 4:3, 10:8, 14:13, 14:17 – 16:23, 20:27, 26:34, ....

Zástupca Ázie sa síce pomalšie gólovo rozbiehal, ale aj vďaka niekoľkým výborným zákrokom  našich  brankárok Furgalákovej s Vorzáčkovou. Na viac sa strelecky darilo Ščípovej, Vargovej a Königovej a  ešte v 24. minúte viedlo Duslo o gól 14:13.  Rýchla, miestami až strojová hra Kórei však nabrala na intenzite v závere polčasu, keď strhla vedenie o štyri góly na svoju stranu, ktoré ešte po obrátke navýšila. Napriek nižšiemu   vzrastu (poznámka: pivotka Won Sempli, či Yu Soejong na spojke boli výnimkou) po obrátke začali praktizovať rýchlu hru, z častým menením pozícií, so streľbou z dobre pripravených pozícií a po zásluhe vyhrala otvárací duel turnaja.

+ + +

DHK ZORA Olomouc – Városi SE Komárom 32:34 (19:14).

ZORA: Kuxová 11/3, Přikrylová 4, Smějová 4/1, Jansová 4/1,...
Városi SE: Ogonovszky 9/3, Kovacsisz 5, Temes 5, Simsik 5/1,....
Priebeh zápasu: 1:0, 6:5, 10:6, 17:10,... – 21:18,  25:24, 27:27, 28:30,....

Duel dvoch rozdielnych polčasov. V prvom dejstve favorizovaný Olomouc aj vďaka mladej reprezentantke Kuxovej a výbornej Poláškovej v bránke získal 5 gólový náskok a zdalo sa byť rozhodnuté. Po obrátke zástupca Hanej dosť kopil technické chyby,vysoká Ogunovszký so Simcsikovou trestali gólmi a postpne ukrajovali z náskoku. V 51. minúte sa dostali maďarky do vedenia 27:28 a tesný náskok aj udržali, keď získali skalp českého medailistu.

+ + +

Slovan Duslo Šaľa - Városi SE Komárom 26:25 (13:10).

DUSLO:  Vorzáčková, Furgaláková,Kusyová – Takáčová 1; Trepáčová 2, Pastoreková 1,  D. M. Vargová 3, Königová, Pócsíková 2, Ščípová 6/4, Ušiaková,  Tulipánová 5, Matušincová, Somogyi 2, Pálová 1, Varjássiová, Ratvajská 3. Tréner Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.
Városi SE: Ogonovszky 11/3, Kovacsicz 4, Simcsik 3,...
Priebeh zápasu: 1:3, 4:9, 8:11, 10:12 – 11:16, 15:20, 22:22, 22:25,....

Duslo išlo do rýchleho vedenia, keď v 5. min. bolo skóre  0:3 a neskôr 3:8 (Ščípová s Tulipánovou). Strelecky sa však začala rozbiehať vysoká spojka Eszter Ogonovszký, ale do prestávky mali naše hádzanárky náskok troch gólov.
Po prestávke navýšilo svoj náskok na rozdiel piatich gólov 10:15 a 14:19 (40. min.) a zdalo sa, že Šaľa si už  môže šetriť sily na Olomouc. Maďarská kanonierka spolu s Kovacsicz však gólovo" hviezdili" a šesť minút pred koncom už bolo vyrovnané 22:22. V nervóznom závere však Šaľa opäť „odskočila“ do vedenia 23:26 a hostky, ktoré ani raz v zápase nevyhrávali  už iba korigovali.

+ + +
Južná Kórea – ZORA Olomouc  31:19 (13:9)

Kórea: Shin Eunjoo 7/2, Kang Kyugmin 6/2, Lee Migyong 4/1,
ZORA: Kuxová 5/1, Krejzlíková 4/1, T. Fryčáková 3/1,.....
Priebeh zápasu: 2:3, 2:9, 4:11, 6:13,... – 10:15, 11:19, 12:22, 16:29,...

Aziatky urobili krátky s ďalším medailistom ZOROU krátky koniec, keď už po štvrť hodine viedli o sedem gólov 2:9 a z toho dôvodu mohli dať šancu zahrať si aj lavičke. V polčase bol síce rozdiel vo výsledku iba 3 góly, aj vďaka pohotovej Poláškovej v bránke Olomouca. Po  prestávke však zabrala Kórea naplno rozkrútila kolotoč technických fines s presným zakončením a skóre utešene narastalo, keď v 45. minúte už Kórea viedla o jedenásť gólov 13:24) a pokojne dohrala ďalší duel v exhibičnej nálade.

+ + +

ZORA OLOMOUC – Slovan Duslo Šaľa 26:26 (11:14).

ZORA:  Kuxová 5, Machačová 4, T. Fryčáková 4/1,  Kubálková 3,...
DUSLO:  Vorzáčková, Furgaláková,Kusyová – Takáčová 3; Trepáčová, Pastoreková 4,  D. M. Vargová 5, R. Šalatová 1/1, Pócsíková 2/1, Ščípová 7/2, Ušiaková,  Tulipánová 2, Matušincová 1, Somogyi 1, Pálová, Ratvajská. Tréner Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.

Priebeh zápasu: 1:0, 2:4, 5:10, 11:13,... -  14:17, 19:22, 21:25, 22:26,....

Trénerovi P. Pčolovi chýbali v poslednom dueli zranená Königová a nehrala ani Varjássiová, na druheju strane sa objavila na turnaji po prvý krát reprezentantka Slovenska, kadetka Radka Šalatová. Duslu stačila k druhému miestu na turnaji aj remíza a od 5. minúty išlo po góle Vargovej (1:2) do vedenia a až do konca zápasu si vedenie udržiavalo. Keď v 20. minúte strelila Pastoreková desiaty gól (5:10), či v 35. minúte Ščípová upravila stav na  (13:17)  zdalo sa byť vymaľované. Zástupca Česka však nezložil zbrane a postupne znižoval tento náskok (16:18, 19:21). Päť minút pred koncom viedla Šaľa po góle Tulipánovej 22:26 a bolo zrejmé, že víťazstvo nám nemôže uniknúť. Slabší záver a štyri góly Olomouca v rade, keď Machačová skórovala dve sekundy pred klaksónom (poznámka: v MOL lige by sa podobné situácie nemali opakovať) však znamenali remízu. Ešte, že súboj najlepších strelkýň oboch družstiev Ščípovej s Kuxovou vyhrala v pomere 5:7 naša hádzanárka.

+ + +

Városi SE Komárom  - Južná Kórea 19:30 (12:16)
VSE: B. Bízik 6, Temes 5, Kovaczicz 4/1,
Kórea: Lee Migyong 8/2, Kang Kyugmin 5/2, Song Jiyjong 4/1,....
Priebeh zápasu: 3:0, 3:4  7:8, 9:11 a 11:14,... – 12:18, 17:21,19:27,...  :

Kuriozitou turnaja bolo, že Kórejská reprezentácia z každým zo svojich súperov vyhrala polčas o 4  góly a v  druhom dejstve im „naložila“, čo hovorí o dobrej fyzickej kondícii a he nej a psychickej pohode kolektívu. Maďarky nastúpili bez svojej kanonierky Ogonovszkej (poznámka: mala na svojom konte z dvoch zápasov 20 strelených gólov) a bolo jasné, že prekvapenie sa v závere turnaja nebude konať.  VSE síce viedol 3:0, ale v 10  minúte už bolo 4:5 pre Kóreu.  V priebehu I. polčasu VSE  aj zásluhou Boglárky Bízikovej udržiaval vyrovnaný priebeh zápasu (poznámka: ešte v 20. minúte bol stav nerozhodný  10:10. Hra kórejských hráčok mala podobný scenár ako v predošlých dueloch, keď hral základ. Ešte do polčasu viedla Kórea o 4 góly 16:12 a v 43. minúte už 20:12, keď sa strelecky presadzovala najlepšia strelkyňa  Lee Migyong. Nakoniec sa duel skončil s viac ako s 10 gólovým rozdielom a norma bola splnená.

+ + +

Konečná tabuľka 26. ročníka DUSLO Cupu:

1, Južná Kórea 99:66 – 6 bodov; 2. Duslo Šaľa 80:89 – 3 body; 3. VSE Komárom 78:88 – 2 body; 4. Olomouc 77:91 – 1 bod.

Organizátori ako tradične vyhodnotili a ocenili aj najlepšie hráčky na jednotlivých postoch:

+ Najlepšou hráčkou bola Lee Migyong (Južná Kórea), brankárkou Michaela Polášková (Olomouc) a strelkyňa s 22 gólmi 0lívia Ščípová (Duslo Šaľa).

+ + +

Posledný test v Prahe.

Záverečná medzinárodná konfrontácia na úvodné kolo nového ročníka MOL ligy sa uskutoční v sto vežatej Prahe, kde si zmerajú sily tento víkend naše dievčatá v dvoch zápasoch s najstarším hádzanárskym klubom Československa Sláviou Prahe, ktorá skončila v minulom ročníku MOL ligy na 8. mieste so ziskom 23 bodov a aktívnym skóre 711:700. Naše dievčatá skončili  po základnej časti o jedno miesto v tabuľke vyššie, keď získali 26 bodov pri aktívnom skóre 718:675 (poznámka:  DHK Plzeň, ktorá skončila na 5. mieste mala pasívne skóre 657:662).