Staršie žiačky Dusla siahali na medailu

HC Bardejov usporiadal majstrovstvá SR starších žiačok, kde štartovalo osem najlepších  slovenských krajských družstiev. Medzi účastníkmi nechýbali ani MŠK/DAC Dunajská Streda a HK Slovan Duslo Šaľa, prvé dve družstvá z MK Západoslovenskej  oblasti. Organizátori turnaja vytvorili dve skupiny, v ktorých sa hralo systémom každý s každým. Šalianske Duslo hralo v skupine „A“ a jeho súpermi boli: Slávia Partizánske, ŠŠK Prešov a AS Trenčín.

Šalianky v skupine druhé

Veľkou škodou bolo, že hneď v prvom zápase „A“ skupiny narazili naše dievčatá na AS Trenčín. Súper mal výborný vstup a už v I. polčase získal 6 gólový náskok. Napriek tomu, že hádzanárske nádeje Dusla striasli zo seba v II. polčase nervozitu (vyhrali 9:7) z výhry 15:19 sa však tešil Trenčín. Pre zverenkyne trénerky Andrei Šalátovej (poznámka: bývalá slovenská reprezentantka a hráčka  Iuventy Michalovce a najmä Dusla Šaľa) s vedúcom družstva Adriánou Štrpkovou (taktiež obliekala dres Dusla) to bolo  prvé a zároveň posledné zaváhanie na MSR.  V druhom dueli sa Šaľa stretla s Partizánskym a vďaka streleckej potencii dvojice Kormuthová  s Mydlovou, ktoré strelili po 5 gólov, nakoniec vyhral 19:18. Duel s Prešovom bol rozhodujúci  o tom, kto bude postupovať do ďalších bojov z 2. miesta. Napriek tomu, že ešte v I.. polčase Šaľa prehrávala o gól (12:13), jednogólové manko po obrátke dokázal zmazať a nakoniec o dva góly  24:22 vyhral.

Tabuľka „A“ skupiny: 1. Trenčín - 6 bodov, 2. Šaľa 58:59 – 4 body, 3. Partizánske – 2 body, 4. Prešov – 0 bodov. .

+ + +

Nečakané výsledky sa však zrodili v „B“ skupine, kde boli jednoznačnými favoritmi michalovská Iuventa s Dunajskou Stredou. Všetkým kolektívom v tejto skupine  „vypálila“ rybník Stupava, ktorá nakoniec túto skupinu vyhrala (poznámka: Dunajská Streda s ňou remizovala 21:21), pred favorizovanou Iuventou Michalovce, tretia skončila so ziskom troch bodov a aktívnym skóre 60:52 Dunajská Streda (poznámka: prehrala o päť gólov 13:18 s Iuventou).  Podľa predpokladov  bez bodového zisku uzatváral tabuľku tejto skupiny domáci  Bardejov, s ktorým dosiahla  Dunajská Streda víťazstvo rozdielom dvoch tried 26:13..Nečakané výsledky a poradie poriadne zamiešalo zostavenie štvrť finálových dvojíc,  dostať sa do semifinále nebolo vôbec  jednoduché.

Štvrť finálový súboj bolel.

Víťazstvo v štvrť finálových zápoleniach už dávalo veľkú šancu zabojovať o medailu. O tom ako chutná prvá porážka na MSR sa prekvapujúco presvedčil víťaz druhej skupiny Tatran Stupava, ktorý nestačila na Prešov, čo bolo veľkým prekvapením a pre Stupavu znamenalo STOP za medailovým snom. Nezaváhala však favorizovaná Iuventa, ktorá porazila Partizánske a do semifinále sa podľa predpokladov odborníkov  prebojoval aj Trenčín, ktorý hladko prešiel cez Bardejov.

Poslednou štvrť finálovú dvojicu vytvorili odvekí rivali z MK  Západoslovenskej oblasti Dunajská Streda (poznámka: tento ročník vyhrala o bod pred Šaľou) a Duslo Šaľa (poznámka: Šaľa prehrala iba jediný zápas z 24 duelov v ročníku práve v Dunajskej Strede). Každý súboj týchto dvoch celkov prinášal aj v minulosti kvalitnú hádzanú a vyrovnaný priebeh, čo sa potvrdilo aj na slovenskom šampionáte. Dievčatá od Váhu získali v prvom polčase jedno gólový náskok (9:8), ktorý si udržiavali dobrou hrou a najmä vďaka streleckej efektivite Radky Šalatovej (poznámka: zaznamenala v tomto zápase 12 gólov, čo sú dve tretiny z gólov celého družstva!) vo väčšine tohto dôležitého duelu. Ešte necelú minútu pred koncom viedla Šaľa o gól 18:17, mladí arbitri však vylúčili dosť prísne šaliansku hráčku a Dunajská Streda využila presilovku na vyrovnanie. Následný rozstrel zo značky 7 metrového hodu vyznel lepšie pre zástupcu Žitného ostrova, ktorý ho vyhral 3:4 a postúpil medzi štyri najlepšie kolektívy MSR. „V priebehu celého šampionátu hodnotí účinkovanie na slovenskom šampionáte trénerka Andrea Šalatová nemôžem mojim dievčatám hádam až na prvý polčas v úvodnom zápase s Trenčínom vytknúť vôbec nič.  Hrali zodpovedne, s vysokým herným nasadením a ukázali obecenstvu, to čo na palubovkách  praktizujeme  v staršej kategórii v priebehu celého tohto roku. Mali sme aj na svojho súpera z Dunajskej Stredy. Škoda, že zápasy šampionátu neviedli skúsenejší arbitri. Sedmičkový rozstrel je vždy veľkou lotériou. Rukolapne sa o tom presvedčil aj suverén mužskej hádzanej na Slovensku Tatran Prešov v Slovenskom pohári s Považskou Bystricou. „

+ + +

Jej slová o výkonnosti šalianskych dievčat sa potvrdili v súbojoch o umiestnenie, kde Duslo najskôr rozdielom triedy porazilo prekvapenie Tatran Stupava 21:16 a potom v súboji o 5. miesta „deklasoval“ o desať gólov (23:13) svojho súpera zo skupiny Sláviu Partizánske. V zápasoch o umiestnenie sa  k osvedčeným .kanonierkam s ôsmymi presnými zásahmi pridala aj Simona Póšová.

+ + +

V semifinále sa favoriti držali, keď Dunajská Streda porazila o desať gólov Prešov (24:14) a Trenčín vyradil Iuventu Michalovce  a tak sa  zástupcovia Východu bojovali  iba  o bronz. Ten si odniesli po jasnom priebehu  Michalovce.. Dunajská Streda vo finálovom dueli nezaváhala  a vyhrala tesne o gól 19:18, keď už v polčase si vypracovali štvorgólový náskok 11:7.

+ + +

.

Hádzanárske koleso šťastia bolo na slovenskom šampionáte voči zástupcovi Nitrianskeho kraja  starším žiačkam Dusla Šaľa  dosť nespravodlivé a skúpe. Pre ilustráciu: Prešov vyhral na MSR  jeden, jediný duel zo šiestich so Stupavou a bojoval o medailu. Hádzanárky Dusla Šaľa vyhrali štyri zápasy a skončili až piate. Šalianky prehrali na šampionáte v riadnom hracom čase iba jediný zápas, podobne ako Trenčín a Dunajská Streda,  zatiaľ čo ich konkurenti sa tešili zo zlata a striebra, naše dievčatá skončili piate.

Po výborných výsledkoch v majstrovskej súťaži, ale aj na nedávnych medzinárodných turnajoch, ktoré vyhrali šalianske dievčatá bez prehry, v Bardejove nemali ani trošku šťastia a preto obzrúc sa za doterajšími výsledkami, pri slávnostnom vyhlasovaní výsledkov a ocenení sa v nie jednom oku šalianskych dievčat zatrblietala slzička. Viera vo vlastné sily, ich herné schopnosti a odhodlanie vrátiť sa do roka na stupne pre najlepších sú už teraz pre ich rivalov a konkurentov malým varovaním.

Staršie žiačky Duslo Šaľa reprezentovali: Viktória Lelkešová, Hana Sallaiová – Sabína Judáková, Barbora Pappová – 2 góly, Paula Kormúthová 23, Rebeka Horváthová, Karin Pogranová 2, Lenka Mihová, Katarína Mydlová 19, Simona Póšová 16, Alexandra Bilavská 6, Monika Štrpková, Radka Šalatová 26, Janka Juríková 11, Petra Vyskočová 9,  Nina Leššová  6. Trénerka Andrea Šalatová, vedúca družstva Adriána Štrpková.