Víťazstvo sa nerodilo ľahko

Po stredajšom víťazstve Iuventy Michalovce vo Veselí nad Moravou (34:21) sa aj sobotňajšie stretnutia 10. kola spoločnej slovensko-českej súťaže v hádzanej žien (WHIL) niesli v réžii hosťujúcich tímov. Jedinou výnimkou bol duel, v ktorom Slovan Duslo Šaľa ukončil trojzápasovú víťaznú šnúru Bemaca Prešov. Zverenkyne trénera Lukačina naplno bodovali, ale Prešov dosť dlho odolával a postaral sa o zaujímavý duel. Chemičky si udržali 4. priečku.

HK Slovan Duslo Šaľa - Bemaco ŠŠK SLŠ Prešov 26:21 (11:9)

Prešov už v prvej polovici základnej časti WHIL potvrdil viacerými úspešnými výsledkami (porazil Slaviu, vyhral v Písku a Zlíne), že to s medailovým umiestnením na Slovensku myslí vážne a podľa predvedenej hry nemusí byť minuloročné štvrté miesto konečnou. Chemičky išli do vedenia pivotkou Königovou, ale hostky hneď reprezentantkou Bačíkovou vyrovnali. Domáce boli neustále vo vedení, keď sa strelecky pridala aj Blehová. V 13. min. viedli už 6:2, neskôr aj 10:6. Hostky vedené skúseným lodivodom Dušanom Danišom (viac rokov pôsobil aj v Šali) však zlepšili streleckú efektivitu, ku ktorej prispeli aj ex-Šalianka Demajová a najmä Šutranová (vlani 167 gólov vo WHIL), viackrát znížili skóre na rozdiel dvoch gólov (8:6, 10:8). Takýmto rozdielom sa skončil aj prvý polčas a že v ňom diváci videli iba 20 gólov, je zásluha oboch brankárok Haládikovej a Gubíkovej, ktoré sa blysli viacerými vynikajúcimi zákrokmi, čo objektívne obecenstvo odmenilo potleskom. Po obrátke strelili Šalianky Bujnochovou a Kľučkovou rýchle dva góly a znova odskočili súperovi na rozdiel štyroch gólov - 13:9. Bemaco však kontrovalo Šutranovou, ku ktorej sa strelecky pridala aj legionárka Lebedieva na krídle, a v 43. minúte už viedlo Duslo iba o gól - 14:13. V týchto momentoch bolo vo vare aj obecenstvo, a to aj pre niektoré verdikty mladých rozhodkýň. Keď sa lámal chlieb, dôležité dva góly strelila z krídla Tulipánová a Duslo zvýšilo vedenie na 17:13. Hostky najmä zásluhou Gubíkovej strelecky disponovanej Šutranovej ešte znížili na 17:15, ale pri vylúčení Demajovej pridali Šalianky rozhodujúci úder. Strelecky sa prebudila aj Pócsiková, ďalší gól pridala aj Tulipánová a desať minút pred koncom už viedlo Duslo rozdielom piatich gólov 20:15. Snaha hostiek o možný zvrat síce priniesla po góloch juniorskej reprezentantky Harčarufkovej a Šutranovej zníženie, ale defenzíva Šale so spoľahlivou brankárkou Haládikovou už prekvapenie nepripustila. Po budúcom víkende nasleduje v súťaži viac ako mesačná asociačná prestávka. Zverenkyne trénera Michala Lukačina si v poslednom tohtoročnom domácom majstrovskom dueli pripísali zaslúžene do tabuľky dva dôležité body. Chemičky vyhrali aj v minulom ročníku WHIL oba vzájomné súboje s Bemacom, ale v tomto ročníku je zástupca Šariša omnoho ťažším súperom. Rozhodovali: Klieštiková – Bočáková (SR), pok. hody: 6/4 - 3/3, vylúčené: 1 - 4, 550 divákov. DUSLO: Haládiková, Krebs, Ladicsová - Bujnochová 1, Trochtová 2, Klučková 6/4, Königová 4, Pócsiková 4, Rácková, Tulipánová 4, Perczeová 1, Tisajová 1, Lencsésová, Veselková, Blehová 3, I. Bahýlová. Bemaco: Šutranová 6/3, Lebedieva 4, Demajová 3, Bačíková 3, atď. Michal Lukačin, tréner: „Náš dnešný súper oproti minulému ročníku dozrel nielen hráčsky, ale aj výkonnostne. Preto ma jeho kvalitný výkon veľmi neprekvapil. Myslím si, že sme sa na nepríjemného súpera dobre pripravili, pretože sme ho do vedenia vôbec nepustili. Mojim dievčatám musím zagratulovať - s výnimkou nejakých drobností - k výbornému výkonu, ktorý vyústil do zisku dvoch dôležitých bodov. Aj vďaka tomu sa domáca rozlúčka s výborným obecenstvom v tomto roku vydarila, čo ma teší.“

ZDROJ:  Jozef Sklenár