OBZRETIE SA ZA 15. ROČNÍKOM SPOLOČNEJ WHIL

Napriek tomu, že česko-slovenská hádzaná má za sebou už jubilejný 15. ročník medzinárodnej hádzanárskej WHIL , scenár za posledné štyri ročníky je rovnaký. Podobne ako v základnej časti súťaže (poznámka: účastníci súťaže hrajú súťaž systémom doma - vonku) tak aj v samotnej  republikovej nadstavbe, resp. play – off má táto obľúbená súťaž jedného víťaza a držiteľa pohárov, ktorým je zástupca východného Slovenska, hádzanárky Iuventy Michalovce. Pekný úspech v podobe zisku tretieho miesta vo WHIL a zisk bronzu je pre mladý kolektív šalianskeho Dusla po viacerých „neúrodných“  rokoch je výborným výsledkom. Vzhľadom k tomu, že nový ročník majstrovskej už pod novým názvom MOL ligy žien začína až 2. septembra, pripomeňme si ten predošlý z pohľadu štatistiky.

Michalovce  suverénom, Duslo prekvapením

Pri pohľade na záverečnú tabuľku medzinárodnej WHIL ročník 2016/2017 je vidieť, že Iuventa Michalovce so silným ekonomickým zázemím, ale aj  pestrofarebným hráčskym kádrom , v ktorom okrem slovenských reprezentantiek štartovalo  v tomto ročníku aj šesť legionárok: Levčenko, Perederyi (Ukrajina), Lafuente (Španielsko), Černová (Rusko), Schusterová (Chorvátsko), Dubovcová (Bielorusko) a tak ani neprekvapuje, že sa im podaril skoro husársky kúsok v podobe odohratia súťaže bez straty kvetinky. Nebyť toho, že zástupca Zemplína Iuventa remizovala v 15. kole 27:27 v Moste so svojim najväčším rivalom, mohla vyhrať v tomto ročníku všetkých 24 majstrovských duelov, čo sa v doterajšej histórii súťaže ešte nepodarilo nikomu a aj 47 bodový zisk Iuventy v minulom ročníku je historickým medzníkom.  S päť bodovou stratou na lídra skončili na druhom mieste hádzanárky Baníka Most, na ktorý si dosť dlho robili „chuť“ aj šalianske hádzanárky, ktoré na Most stratili iba tri body. Zverenkyne trénera Michala Lukačina  utrpeli v prvej polovičke základnej časti  tri prehry: 7. kolo: Most – Šaľa 30:20,  9. kolo: Michalovce – Šaľa 37:26  a nešťastnú prehru o gól v 11. kole na pražskej Slávii 23:22. V odvete to už bolo podstatne lepšie, keď náš regionálny zástupca bol smutný iba raz, keď prehral v 22. kole vo výbornom dueli doma s Michalovcami 24:27 (12:13).  Šalianky ešte v predposlednom kole remizovali 21:21 v Zlíne a výborná jarná odveta ich vyniesla na pekné tretie miesto (poznámka: v predošlých troch ročníkoch skončila Šaľa na 5. mieste po základnej časti).  Toto mohlo byť hádam o jedno miesto ešte lepšie, ale zranenia Veselkovej a v druhej polovičke súťaže aj reprezentačnej brankárky Haládikovej so spojkou Perczeovou citeľne oslabili hráčsky káder. Kuriozitou bolo, že družstvá na 8. – 10. mieste v poradí: Slávia Partizánske,  HC Zlín a Veselí n/M  získali po 19 bodov a o ich umiestnení rozhodla dodatočná tabuľka z ich vzájomných duelov. Bohužiaľ ani zo zisku  bodu sa netešil bratislavský ŠKP, šesť bodov získal Sokol Písek a o tri viac nováčik z Trenčína.

Góly sú korením kolektívnych športov

Hádzanárky michalovskej Iuventy mali v majstrovskej súťaži aj najlepšiu mušku, keď nastrieľali do siete súperových brankárok až 808 gólov, druhý najproduktívnejší bol Most (732 gólov), tretie šalianske Duslo so 679 gólmi a pražská Slávia, ktorá zaznamenala 666 gólov bola v produktivite na 4. mieste.  Cez 600 gólovú hranicu sa ešte dostalo napríklad aj Veselí n/M, ktoré strelilo 605 gólov a skončilo až na 10. mieste tabuľky.  Najmenej gólov iba 490 nastrieľali hráčky ŠKP Bratislava (poznámka: mali vo svojom strede aj desiatu najlepšiu strelkyňu súťaže Nikoletu Trúnkovú, ktorá vsietila 128 gólov, čo je viac ako 30 % z produktivity celého kolektívu!), o niečo lepšiu gólovú úspešnosť mali Trenčín 501 a Písek s 502 strelenými  gólmi. Ďalšou kuriozitou,  je že štvrté miesto v tejto nelichotivej streleckej bilancii obsadila Slávia Partizánske, ktorej hráčky skórovali 532 krát, pričom mali v družstve aj najlepšiu strelkyňu súťaže  Klaudiu Michnovú, ktorá nastrieľala 185 gólov. S najlepšou defenzívou sa na druhej strane môže hrdiť Baník Most, ktorý inkasoval  iba 506 gólov, pred Iuventou Michalovce (529 gólov), Duslom Šaľa (551 gólov) a štvrtý najmenej inkasoval vo WHIL moravský zástupca HC Zlín (556 gólov), ktorý skončil v tabuľke až na 9. mieste so ziskom 19 bodov.

Najviac gólov videli diváci v zápase:  Michalovce – Prešov 47:24 (71 gólov), o päť menej v zápase Michalovce – ŠKP  Bratislava 46:20 a po 64 gólov v dueloch Šaľa – Olomouc 39:25 a ŠKP Bratislava – Poruba 29:35. Gólové korenie chýbalo, resp. bolo ho pomenej v súbojoch zástupcov Česka. Najmenej gólov iba 33 videli zástupcovia Moravy v zápase Zlín – Poruba 15:18, o tri góly viac padlo v súboji Poruba – Veselí n/M ( 20:16) a 38 gólov videli priaznivci ženskej hádzanej v zápase Veselí n/M – Zlín 20:18.

Kanonierky zo Slovenska

V  jedenástke najlepších kanonierok, je osem hráčok zo slovenskými koreňmi, resp., ktoré  pôsobili v slovenských kluboch. Najlepšou strelkyňou sa stala už spomínaná slovenská reprezentantka Klaudia Michnová, ktorá zaznamenala 185 gólov (poznámka: pred rokom to bola Lívia Klučková z Dusla Šaľa s 212 gólmi!), pred Markétou Jeřábkovou (161 gólov – Most) a Simonou Szarkovou (151 gólov – Most), ktorá hádzanársky vyrástla v šalianskom Dusle. Štvrtá priečka patrí legionárke Oľge Perederyi (151 gólov – Michalovce), pred Líviou Klučkovou (145 – Šaľa), Laurou Gerič (144 – Partizánske), Janou Šustkovou (138 – Veselí n/M) a Veronikou Galuškovou (137 – Slávia Praha). Najlepšiu „jedenástku“ strelkýň ešte dopĺňa slovenské trio: slovenská reprezentantka Veronika Habánková (134 – Michalovce), Nikoleta Trúnková (128 – ŠKP Bratislava) a Sofia Demajová (128 – Bemaco Prešov), ktorá ešte v ročníku 2015/2016 obliekala dres šalianskeho Dusla. Ďalšou najlepšou šalianskou strelkyňou je Martina Tulipánová (15. miesto – 114 gólov), Karin Bujnochovej stačilo 111 gólov na 17. miesto medzi najlepšími a krídlu Kataríne Pócsikovej chýbal do stovky nastrieľaných gólov iba jeden, jediný presný zásah.  V tomto ročníku WHIL – ky sa zapísalo do streleckej listiny aspoň jedným gólom až  272 strelkýň.  V šalianskom drese sa gólovo presadili aj mladé nádeje Petra Škoricová, ale dvomi gólmi aj Kristína Kúrňavová (ročník l999).

Najviac gólov Trúnková, v kontrách Perederyi

Zaujímavý je pohľad na tabuľku strelkýň , ktoré dosiahli v jednotlivých majstrovských dueloch najviac gólov. Prekvapujúce prvenstvo si v nej vybojovala 23. ročná hráčka ŠKP Bratislava Michaela Trúnková, ktorá v zápase ŠKP – Poruba 29:35 vsietila až 16 gólov ! (poznámka: v novom ročníku bude obliekať dres Iuventy). Druhé miesto v tejto kategórii  si vybojovala Laura Gerič (Partizánske), ktorej ani trinásť presných projektilov v zápase v Olomouci, čo bolo viac ako 50 % gólov jej kolektívu v prehranom zápase v Olomouci (26:25).   Tretie miesto s 12 strelenými gólmi si vybojovala Simona Szarková z družstva Baník Most, ktorý sa stal majstrom Česka a jej exportný strelecký zápis rozhodol nakoniec o remíze 27:27 v dueli s Michalovcami. Tucet gólov v jednom dueli zaznamenala aj vo víťaznom dueli v Zlíne 25:27 hráčka Olomouca Tereza Kubáčková.  Každé dvojciferné vysvedčenie je cenné a v spoločnosti  troch 11 gólových strelkýň v zápase sa nachádza aj šalianka Martina Tulipánová, ktoré strelila v Prešove (28:31), ale aj slovenské reprezentantky Klaudia Michnová (Partizánske) a Veronika Habánková (Michalovce) práve pri prehre Dusla doma 24:27 s Iuventou. S desať gólovou porciou v zápase sa ešte môže  zo sloveniek pochváliť šalianka Lívia Klučková, ktorá ich zaznamenala proti Michalovciam 35:34 a pri výhre v Olomouci 22:30.

Dôležitou súčasťou majstrovských duelov a herného systému kolektívov je hra na rýchle kontry (trháky), ktoré vyžadujú dokonalú súhru brankárky, či hráčky z defenzívy s presnou prihrávkou na šprintujúcej hráčky,  do otvorenej obrany súpera. Z tohto systému najviac  ťažila majstrovská Iuventa, keď najviac gólov dosiahla Oľga Perederyi (84 gólov), pred oddielovou kolegyňou Máriou Holešovou (69 gólov) a ďalších 41 pridala  ďalšia hráčka Iuventy V. Habánková (6. miesto).  Spoločných 194 gólov strelených z rýchlych kontier, ktoré strelili  tri hráčky Iuventy (poznámka: skoro štvrtina z celkových 808 gólov) jasne hovorí o tom, kde bola ďalšia silná zbraň michalovskej Iuventy.  Bronzovú priečku medzi „rýchlikmi“ získala Lucia Mikulčík (50 gólov – Most), ktorá prestupovala k českému majstrovi zo šalianskeho Dusla. Zo zverenkýň úspešného šalianskeho lodivoda M. Lukačina skončila Lívia Klučková s 38 gólmi na ôsmom a Katarína Pócsiková (32 gólov) na 14. mieste tejto tabuľky.

Pokutové hody a vylúčenia

Dôležité miesto v hráčskom kolektíve majú hráčky, ktoré sú poverené zahrávaním sedem metrových hodov. Ich úspešná realizácia neraz rozhoduje o zisku cenných ligových bodov.  Z pomedzi 85 exekútoriek, ktoré sa tešili z gólu po sedmičke bola najčastejšie spokojná česká reprezentantka Michaela Sobieska z HC Zlín, ktorá premenila 63 sedmičiek. O tri menej ich má na konte Lívia Klučková (Duslo Šaľa) a tretie miesto získala bývalá nitrianska hádzanárka Nitry Jasmínka Vargová, ktorá premenila 41 pokutových hodov. V najlepšej päťke strelkýň je aj Martina Tulipánová (37 gólov – Duslo Šaľa) a skúsená hráčka Trenčína Katarína Kostelná s 36 gólmi.

Zaujímavý pohľad poskytuje aj kategória najtrestanejších hráčok WHIL.  Prvenstvo patrí s 50 trestnými minútami drží 20. ročná hráčka Zlína Veronika Andrýsková, o dve minúty menej si odsedela na trestnej lavičke skúsená Kateřina Dvořáková z Mostu a aj tretia priečka patrí mosteckej hráčke Markéte Jeřábkovej (poznámka: nazbierala 46 trestných minút). Fyzicky náročnú a tvrdú hru najmä v defenzíve praktizujú hráčky Michaloviec, keď ďalšie tri priečky v počte  vylúčení patrí ich legionárkam v poradí: O. Perederyi – 44 minút, Marianna Rebičová – 42 a Katarina Dubovcová – 38 trestných minút.  Siedme miesto obsadila s 38 minútami hráčka Veselí n/M Katarína Pastorková. Ďalšia michalovská legionárka Júlia Černová je s 36 minútami hneď za ňou a deviate miesto (36 minút) patrilo tretej najlepšej  strelkyni S. Szarkovej (Most) Zo šalianskeho kolektívu bola najtrestanejšou hráčkou L. Klučková (32 minút – 16. miesto a Eva Veselková (30 minút – 18. miesto).

Priblížené štatistické údaje dávajú priaznivcom ženskej hádzanej dosť dobrý obraz o kvalite a výkonnosti jednotlivých družstiev v nedávnom 15. ročníku medzinárodnej hádzanárskej WHIL, ale môžu byť aj kompasom, akým smerom sa budú uberať ambície toho, ktorého družstva v novom ročníku MOL ligy žien. Do toho má však, čo povedať aj letný prestupový termín, ktorý by mal podľa doterajších šumov urobiť dosť veľký prievan v zložení stálych hráčskych kolektívov a na vavrínoch dozaista nebudú spať ani nováčikovia, ktorí postúpili  z prvých hádzanárskych líg.  O necelých šesť týždňov však budeme pri štarte nového ročníka MOL ligy žien o niečo múdrejší.

HK Slovan Duslo Šaľa v minulom ročníku WHIL reprezentovali:

Haládiková,  Krebs, Ladicsová – Trochtová  60 gólov,  Bujnochová 111, Königová 44, Klučková 145, Pócsiková 99, Rácková 33, Tulipánová 114,  Veselková 70,  Blehová 40, Tisajová 26, I. Bahýlová  61, Perczeová 18, Špendlová 2, Kúrňavová 2, Škoricová 1 .  Tréner  Michal Lukačin.