MOL ligový telegram 18. kola

Hádzanárky Olomouca sú hlavne v odvetnej časti MOL“ postrachom favoritov z oboch krajín. Po tom, čo v 16. kole „vyplašili“ v Moste  suveréna Česka domáci Baník (31:30), o kolo neskôr obrali o bod lídra tohto ročníka Michalovce (27:27) a cez víkend sa zasa  „predviedli“  v Chebe, kde vďaka presnému zásahu posily  Daňkovej (r. 2003) v poslednej minúte zápasu (24:24) obrali o víťazstvo parádne rozbehnutý Kynžvart. Ďalšie a veľké prekvapenie sa zrodilo v moravskom derby  Zlín – Hodonín (24:25), v ktorom nováčik súťaže aj z mesta dobrého vínka gólom Báry Krejčíkovej v 60. minúte dosiahol druhé víťazstvo v základnej časti (prvý krát vyhrali taktiež doma v 7. kole so Zlínom 21:16) a bodovo sa dotiahol na Porubu !  Dosť veselo a najmä v 2. polčase bolo veselo v Dunajskej Strede, kde v súboji posledných republikových majstrov viedla Slávia Praha v 7. minúte 1:5, ale ešte do polčasu to DAC otočil na 12:9. Dunajská Streda bola stále v mini vedení, ale Slávia najskôr vyrovnala na 25:25 a v 54. minúte Holečkovovou na 26:26. DAC však pridal ďalšie dva góly 28:26, arbitri poslali oddychovať dve hráčky Slávie. Barbara Sári sa z nariadenej sedmičky nemýlila a na Žitnom ostrove sa tešili z bodov. Podobný priebeh mal aj duel v Písku a tam zostali smutné naše hráčky. V zápasoch Plzne s Porubou (33:27) a prekvapujúco s vysokou porážkou Mostu v Michalovciach 30:19) vyhrala hladko a po zásluhe domáca Iuventa  v TV zápase (poznámka: Most utrpel v zápase s Michalovcami najvyššiu prehru od roku 2011).

+ + +

Napriek tomu, že už ide do tuhého nielen v popredí tabuľky, ale aj na jej konci začínajú chýbať na palubovkách góly a toto kolo sa s 314 gólovými zásahmi zaradilo medzi „najchudobnejšie“  v odvetnej časti MOL ligy. Nielenže v žiadnom dueli hráčske kolektívy neatakovali 70 – gólovú hranicu, dokonca iba v jedinom zápase Plzeň – Poruba videli diváci 60 gólov (22:27) ! O tri góly menej ich padlo v zápase DAC – Slávia Praha (30:27)  a tretím „najbohatším“ na góly bol šaliansky  súboj v Písku (27:24), kde však 9 gólov zaznamenali strelkyne z pokutových hodov – 3:6 a horko ťažko sa dostali kolektívy cez 50 – gólovú hranicu. Minimálne napodobniť ich mohli v televíznom zápase Michalovce – Most (30:19), ale proti boli brankárka Iuventy  legionárka Jablońská, ktorá zneškodnila tri sedem metrové hody hráčkam Mostu a jednu sedmičku nepremenili tiež  hráčky Iuventy. Rovnaký počet 49 gólov – 24:25 „padlo“ v moravskom derby Zlín – Hodonín, ale najlepšie strelkyne zápasu domáca Polomíková a slovenka Víchová v službách Hodonína  zahodili na viac ešte po sedem metrovom hode.   Najmenej gólov iba 48 „videli“  diváci v remízovom zápase Kynžvart – Olomouc (24:24) a oba kolektívy si tak delili body už v troch majstrovských dueloch.

+ + +

Toto kolo sa zapisuje v jarnej odvete aj ako kolo, keď sa strelkyniam veľmi nedarilo a primát kanonierka l8. kola kola získala  Simona Schreibmeierová (r. 2005, Plzeň), keď jej stačilo iba 10 presných zásahov k prvenstvu (poznámka: nižšie v bloku prehľad kanonierok v odvetnej časti MOL ligy). O jeden gól menej z toho štyri zo sedmičiek strelila jej oddielová kolegyňa Veronika Fenclová (r. l998) a po osem gólov zaznamenali bohužiaľ do našej siete hráčky Písku Magdaléna Svobodová - 8/1 (r. l997)  a Iveta Korešová - 8/2 (r. l989). V tomto kole sa zapíše do histórie MOL ligy aj rekordný počet hráčok, ktoré si polepšili strelecké konto v tabuľke najlepších strelkýň o sedem gólov. Patria k nim: Michaela Daňková – 7/6 (r. 2003, Olomouc), Anežka Farářová – 7/2 (r. 2002, Poruba), Daniela Šimková – 7 (r. 2005) a Lucie Polomíková – 7 (r. l999, obe Zlín), Laura Víchová – 7 (r. l994, Hodonín), Yevgeniia Kohuch – 7 (r. 2003, Michalovce), Tereza Vostárková – 7 (r. 2002 , Slávia Praha) a Katarína Pócsíková – 7/5 (r. l993, Šaľa).

NAJ kanonierky v jednotlivých kolách odvetnej časti súťaže:

17. kolo: Katarína Dresslerová – 12 gólov (r. l998, Kynžvart) a Iveta Korešová – 12/4 (r. l989, Písek);
16. kolo: Iveta Korešová – 12/5 gólov (r. l989, Písek) a Veronika Fenclová – 12/5 (r. l998, Plzeň);
15. kolo: Nikola Kalinová – 11 gólov (r. l998, Hodonín);
14. kolo: Iveta Korešová – 12/3 gólov (r. l989, Písek);
13. kolo: Veronika Fenclová 17/3 gólov !!! (r. l998, Plzeň);
12. kolo: Iveta Korešová – 13/5 gólov (r. l989, Písek);

+ + +

Ani víkendové kolo neporušilo tradíciu z odvetnej časti súťaže, keď v rámci majstrovských duelov vidia diváci hráčky, ktoré sa previnia voči fair – play a rozhodcovia im udelia 2 – minútové tresty, ale v posledných piatich kolách udelili aj karty červené, ktorá znamená pre hráčku okamžitý STOP v danom dueli. „Najveselšie“ bolo v tomto kole v televíznom zápase Michalovce – Most, kde arbitri udelili jedenásť najnižších trestov (7:4) a ukrajinská reprezentantka Iryna Kompaniets (Iuventa) dostala po treťom vylúčení  v 49. minúte aj červenú kartu. Desať najnižších trestov (5:5) bolo „vymeraných“ v zápase Kynžvart – Olomouc a po deväť v zápasoch: Plzeň – Poruba (6:3) a Písek – Šaľa (4:5). Iba štyri hráčky sa previnili vo vyrovnanom zápase Dunajská Streda – Slávia Praha (1:3), pričom pražské hráčky Zímová s Holečkovou dostali dvoj minútové tresty v samom závere zápasu. „Najslušnejším duelom bolo dôležité moravské derby Zlín – Hodonín (24:25), kde rozhodcovská dvojica Kichner – Vacula, pred druhou najvyššou návštevou kola (350 divákov) vylúčila jedinú hráčku Lauru Víchovú (r. l994, slovenská ex reprezentantka v drese Hodonína), ktorá však bola aj najlepšou strelkyňou – 7 gólov víťazného kolektívu.