Slovenská reprezentácia zabojuje o Európu v Šali

V polovičke týždňa bude v Mestskej športovej hale v Šali rušno, nakoľko sa v nej budeme mať možnosť vidieť dva kvalifikačné zápasy  Slovenska v  2. skupine  v boji o postup na  majstrovstvá Európy 2024, ktoré sa uskutočnia v Maďarsku,  Rakúsku, a Švajčiarsku.
Hlavný tréner ženskej reprezentácie Slovenska Jorge Dueňas spolu s realizačným kolektívom mal dosť starostí s dvadsať člennou nomináciou hráčok na dva kvalifikačné duely v Šali: streda 28. 2. 2024  Slovensko – Izrael a  štvrtok 29. 2. 2024 Slovensko – Nemecko  oba so začiatkom o 18.00 hod., ako aj na odvetu: nedeľa  3. 3. 2024 o 18.15 hod. Nemecko – Slovensko, ktorá sa bude hrať v Düsseldorfe. Poznámka: v Šali sa uskutoční vo štvrtok 29.2.2024 o 20.30 hod. aj ďalší kvalifikačný zápas našej skupiny: Izrael – Ukrajina.

+ + +

Vo výbere reprezentačného trénera chýbajú oproti predchádzajúcim akciám aj vinou zdravotných problémov viaceré hráčky: Olívia Ščípová, Diana Mária Vargová, Adriána Holejová, Natalia Dmytrenková, Dorota Bačenková, Kristína Pastorková.  Zaujímavé je ospravedlnenie posledných dvoch hráčok z reprezentácie, nakoľko   Bačenková (Michalovce) absolvovala v plnej pohode v drese Iuventy cez týždeň predohrávku 21. kola  proti Zlínu a strelila tri góly a v sobotu v zápase s Plzňou skórovala dokonca štyri krát. Rovnako si viedla aj Pastorková, ktorá cez víkend pomohla DAC – u k víťazstvu v televíznom dueli proti Duslu Šaľa nielen dobrou hrou, ale aj tromi gólmi. Zdá sa, že opäť prevládajú klubové záujmy nad potrebami reprezentačnými a  nečudo,  keď obaja slovenskí zástupcovia Iuventa a DAC siahajú po prvých dvoch miestach v prebiehajúcom ročníku MOL ligy  – základná časť Na poslednú chvíľu z nominácie vypadli aj Viktória Györiová (NEKA - Maďarsko) a Katarína Kostelná (Most - Česko), ktorá však podobne ako dve predošlé reprezentačné kolegyne veselo „zarezávala“ v drese Mostu v televíznom zápase v Michalovciach (zaznamenala aj gól, ale aj tento víkend v dôležitom dueli s Kynžvartom).  Šanca sa tak naskytla aj pre šalianske hráčky zo spojkového radu Edinu Pastorekovú a Petru Varjássiovú, ako aj Orsolyu Demeter Virágovú.z Dunajskej Stredy. Do hráčskeho kádra sa vracajú:  skúsená spojka Simona Szarková z poľského Zaglebia Lubin, ale j Nikoleta Trúnková (Lokomotiva Záhreb),  Natália Némethová (Házená Kynžvart) a čo je hlavné, že aj  šalianska odchovankyňa Barbora Lancz pôsobiaca v (Mosonmagyaróvári KC SE - Maďarsko), ktorá patrí k najlepším kanonierkam reprezentácie SR, ale práve v prvom kole kvalifikácie s Ukrajinou citeľne chýbala pre zranenie.  

+ + +

Nominácia hádzanárok Slovenska na kvalifikáciu ME 2024:        

brankárky: Alexandra Ivanytsia (Mlyny Koszalin - Poľsko), Soňa Furgaláková  a Bella Oláhová (obe Slovan Duslo Šaľa).

pivotky: Diana Michálková (UHC Stockerau - Rakúsko), Nikoleta Trúnková (Lokomotiva Záhreb - Chorvátsko), Demeter Orsolya Virág  (DAC Dunajská Streda).

krídelníčky: Martina Popovcová (Iuventa Michalovce), Nicol Nejedlíková (UHC Tulln - Rakúsko), Katarína Pócsíková a Lenka Ratvajská (obe Slovan Duslo Šaľa),  Réka Bíziková a Monika Pénzes (obe DAC Dunajská Streda).

spojky: Barbora Lancz (Mosonmagyaróvári KC SE - Maďarsko), Sára Erika Zsákovics (Eszterházy SC - Maďarsko), Karin Bujnochová, Simona Szarková (obe MKS Zaglebie Lubin -  Poľsko), Natália Némethová (Házená Kynžvart - Česko), Erika Rajnohová (DAC Dunajská Streda), Edina Pastoreková a Petra Varjassiová (obe Slovan Duslo Šaľa).

poznámka: v nominácii Slovenska  na kvalifikačné duely s Izraelom a Nemeckom sú tiež hráčky:  Alexandra Ivanytsia, Réka Bíziková, Barbora Lancz, Karin Bujnochová, Simona Szarková a Natália Némethová, ktoré  v minulosti pôsobili aj  v HK Slovan Duslo Šaľa.

+ + +

Doterajšia výsledky v 2. skupine kvalifikačnej skupiny v boji o postup na ME 2024:

+   Ukrajina - Slovensko 25:20 (14:9).   Rozhodovali: Backovič a Palačkovič; 300 divákov;  vylúčenia: 5:4, pokutové hody: 3/4 - 1/1.

Ukrajina:  Dmitrišinová 5/1, Naumenková 4, Andrijčuková  4/2,.....

Slovensko: Ivanitsia, Olláhová - Dmytrenková, Popovcová 3, R. Bíziková 2/1, Pénzesová, Pócsíková 3, Bujnochová 2, Holejová 2, Rajnohová 3, Habánková, Bačenková,
Ščípová,  Vargová, Trúnková 3, Königová 1. Tréner Jorge Dueňas, asistent Peter Pčola.

+   Nemecko – Ukrajina 31:24 (15:14).

+ + +

Postupový kľúč z kvalifikácie na ME 2024, ktoré sa uskutočnia v termíne od: 28.11.2024 – 15.12.2024 v troch štátoch: Maďarsko,  Rakúsko a Švajčiarsko hovorí, že postup z ôsmych kvalifikačných skupín si priamy  postup vybojujú prvé dve reprezentácie z každej skupiny  a ďalšie štyri najlepšie reprezentačné kolektívy podľa bodových ziskov z tretích miest. Poznámka: rátajú sa iba získané body zo zápasov z postupujúcimi reprezentáciami zo skupiny. Slovenskej reprezentácii sa naskytá šanca vybojovať si postup na európsky šampionát 2024 a Vy môžete byť priamo pri tom, ak si nájdete čas v horeuvedených termínoch a prídete do šalianskej Mestskej športovej haly povzbudiť naše dievčatá v náročných súbojoch s kvalitnými kvalifikačnými súpermi v boji o postup na ME 2024.

JOZEF  SKLENÁR    

Aktuality

Aktuálne články