V derby rozhodli skúsenosti, sila a šírka  kádra a presilovky

19. kolo  MOL ligy: Slovan Duslo Šaľa – DAC Dunajská Streda 23:30 (11:11).
Rozhodovali: Kelner a Haščíková – 820 divákov; Vylúčené: 4 – 4; Pokutové hody: 10/8 – 7/4.

DUSLO:  Furgaláková,  Oláhová  – Takáčová,  Zlatinská,, Königová 1, Tulipánová, Pócsíková 7/6, Pastoreková 3, Susíková 2/1, Matušicová, Varjássiová 3, Walterová, Bírová, Pálová, 1/1,  Holešová 3, L. Ratvajská 3. Tréner Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.

DAC: Juhos 11, Desortová 4, Hornyák 4, Pastorková 3, Rajnohová 3, R. Bízik 3/3, Sári 1, Mészáros 1. Tréner Viktor Debre, asistent Silvia Prikrelová.

V juhoslovenskom derby ak si chcel DAC udržať aspoň teoretickú šancu ešte  „potrápiť“ Iuventu a musel naplno bodovať, ale ani naše dievčatá nechceli  sklamať svojich priaznivcov. Od úvodu sa hralo bojovne  a v ofenzíve sa oba kolektívy ťažko presadzovali. Hostky dostala do vedenia Pastorková, naša Pócsíková vyrovnala, po góle najlepšej strelkyni zápasu Juhos  v 10. minúte vyrovnala na  2:2 skúsená Holešová .  Už od úvodu zápasu robila dosť problémov hostkám výborná Furgaláková, ktorá zneškodnila v zápase aj dve sedmičky Sárí, na druhej strane sa strelecky dva razy presadila Holešová (škoda, že v ďalšom priebehu msla od spoluhráčok málo lôpt) , ale aj Varjássiová s Pócsíkovou a v 16. minúte viedlo Duslo 7:3. Zaskočené boli nielen súperove hráčky, ale  aj početná skupina priaznivcov DAC – u. Favorit síce vzápätí Rajnohovou znížil, ale Pócsíková sa zo sedmičky nemýlila (17. min. - 8:4). Následne však rozhodkyne v priebehu piatich minút vylúčili Takáčovú s Ratvajskou a hostky strelili v presilovke štyri góly (z toho Juhos 3) a v 23. minúte bolo vyrovnané 8:8!  Čerstvá reprezentantka SR šalianka Pastoreková dostala Duslo do vedenia 9:8. Po vylúčení Bízikovej a sedmičke Pálovej  odskočili chemičky do dvoj gólového vedenia 10:8, ale DAC stihol legionárkou Hornyák vyrovnať. Za tohto stavu hádzala Pálová sedmičku, ktorú aj premenila, ale na prekvapenie divákov rozhodkyňa jej zapískala prešľap a gól neuznala – málo vídaný verdikt v MOL lige žien !. O pár sekúnd neskôr nepremenila sedmičku  ani Rajnohová (brvno) a Duslo sa Pastorekovou dostalo v dramatickom závere do vedenia 11:10. Najstaršej hráčke na palubovke Kataríne Juhos (r. l988) sa však necelú pol minútu pred klaksónom podarilo vyrovnať.

Po obrátke išiel DAC do vedenia gólom českej reprezentantky Desortovej, reprezentantka SR Katarína Pócsíková vyrovnala a podarilo sa jej to aj po ďalšom góle Juhos (13:13) . Za stavu 13:14 pri vylúčení Pastorekovej nariadili rozhodkyne aj sedmičku (poznámka: dvojitý trest bol nariadený až  v štyroch prípadoch pri 8 vylúčených hráčkach !),  ktorú Réka Bízik premenila (poznámka: škoda, že takéto verdikty nepoužili medzinárodní arbitri aj v šlágri  15. kola Šaľa – Michalovce, keď mala Iuventa medzi 9. – 28. minútou šesť vylúčených hráčok a tento trest nepoužili, na druhej strane Šaľa ešte v zostave s reprezentantkami Vargovou a Ščípovou vyhrala polčas 17:14 mala vylúčené  iba dve hráčky a pri vylúčení Ščípovej   v 37. minúte za stavu 18:16  však nariadili aj sedmičku, čo súper aj gólovo využil !) a po ďalšom góle  Juhos už odskočil DAC na rozdiel troch gólov 13:16. Začala jeho cesta za víťazstvom a ziskom dôležitých dvoch bodov. Mladý a zdravotne oslabený šaliansky kolektív už nenašiel sily na zvrátenie stavu a prehral aj druhý zápas s posledným majstrom Slovenska, v drese ktorého hralo v Šali až osem zahraničných posíl, pričom Šaľa ako jediný kolektív v MOL lige  nemá vo svojich radoch ani jednu cudzinku. Zlepšený výkon DAC – u po zmene strán im síce priniesol víťazstvo, ktoré však už nič nezmenilo na prvenstve Michaloviec v tomto ročníku základnej časti MOL ligy.

Tréner Peter Pčola: “ V 1. polčase sme sa mohli oprieť o defenzívu a dobre chytala Furgaláková. Nadreli sme sa pri vytváraní šancí a dosť sme ich aj zahodili. Mohli sme polčas vyhrávať o 3 – 4 góly, čo by nás dlhšie držalo v hre. V druhom polčase sme nevyhrávali jednoduché súboje a s pribúdajúcim časom nám dochádzali aj sily. DAC si vypracoval dobré strelecké príležitosti, ktoré skúsené hráčky (Juhos, Rajnohová, Hornyák) aj premieňali. Mojim dievčatám môžem ťažko niečo vyčítať. Bojovali sme až do konca, ale DAC bol hlavne po obrátke lepším mužstvom ".

Asistentka Silvia Prikrelová :“ Získali sme veľmi dôležité dva , za čo sme veľmi radi. V I. polčase sme nehrali to, čo sme mali. V II. polčase sme už plnili taktické pokyny v obrane a útoku. Aj zostávajúce súboje (doma: Hodonín a Most, vonku: Olomouc) chceme dotiahnuť do víťazného konca. V boji o čo najlepšie umiestnenie je dobrý každý bod“.

+ + +

Ďalšie výsledky 19. kola:  Olomouc - Zlín 36:27 (18:11); Hodonín – Písek  32:31 (15:19); Most - Kynžvart  33:27 (19:11); Michalovce – Plzeň  35:23 (14:14); Slávia Praha -  Poruba 27:24 (14:10).

Tabuľka MOL ligy po 19. kole:  1. Michalovce 649:473 – 37 bodov; 2. Dunajská Streda 634:509 – 31 bodov; 3. Most  615:510 – 29 bodov; 4. Kynžvart  591:498 – 27 bodov;  5. Slávia Praha 557:524 – 24 bodov; 6. Písek 570:571 – 23 bodov; 7. Olomouc 563:581 – 17 bodov;  8. ŠAĽA  528:564 – 15 bodov; 9. Plzeň 544:602 – 11 bodov; 10. Zlín 501:635 – 8 bodov; 11. Poruba 480:567 – 4 body; 12. Hodonín 474:671 – 4 body.   Poznámka: v tabuľke je zarátaná aj predohrávka 21. kola: Michalovce - Zlín  42:23.

Najbližší program MOL ligy – 20. kolo: piatok 8.3.2024  18.30 hod. Dunajská Streda – Hodonín; sobota 9. 3. 2024 o 15.00 hod. Zlín – Most a Písek – Olomouc; o 17.00 hod. Plzeň - Slávia Praha; nedeľa 10.3.2024 o 16.00 hod. Poruba - ŠAĽA; štvrtok 28.3.2024  o 18,00 hod.  Kynžvart – Michalovce.