Zaujímavá odveta s viacerými zmenami skóre

Stretnutie 4. kola Nadstavby o titul majstra SR v hádzanej žien 2023/2024:

HK Slovan Duslo Šaľa - HC DAC Dunajská Streda 25:28 (13:15).
Rozhodovali: Mandák a M. Rudinský – 450 divákov; vylúčené: 4 – 5; pokutové hody: 3/2 – 2/2.

DUSLO: Furgaláková, Oláhová – Takáčová 2, B. Königová 6;  Pócsíková  2/2;   Ščípová 7;  R. Šalatová; Bírová 1, Tulipánová, E. Pastoreková, Susíková; Pálová;b Matušincová 1;  Varjássiová; Holešová 2; L. Ratvajská 3. Tréner Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.

DAC: Juhos a R. Bízik po 6, Hornyýák a E. Rajnohová po 4, Desortová 3, Sári 2/2, Pénzes, Policarpo Santos a Ligia Costa po 1. Tréner Viktor Debre.

Tabuľka Nadstavby po 4. kole: 1. DAC Dunajská Streda 93:85 – 5 bodov; 2. Iuventa Michalovce 63:53 – 3 body (o zápas menej);  3. Slovan Duslo  Šaľa 80:98 – 0 bodov.
Po víťazstve v prvom kole Nadstavby, keď DAC vyhral doma s našimi hádzanárkami o päť gólov - 36:31 (20:16), bol zástupca Žitného ostrova favoritom aj v odvete. Dopredu ich ženie veľká šanca, keď po cennej remíze pod Vihorlatom 29:29 (17:18) s Iuventou, sa im naskytla obrovská možnosť obhájiť majstrovský titul z ročníka 2022/2023 MOL ligy.  Tesne pred derby sa Vedenie HK Slovan Duslo Šaľa a priaznivci rozlúčili s kvetmi a potleskom so šesticou šalianskych hráčok: Terézia Takáčová, Karolína Matušincová (ukončenie VŠ – civilné zamestnanie), Rebecca Bírová, Kristína Kusyová, Petra Pálová (náročnosť vysokoškolského štúdia), Petra Varjássiová (zdravotné dôvody), ktoré v budúcej sezóne nebudú obliekať šaliansky dres  a prestávku od hádzanárskeho diania si dáva aj asistentka trénera a dvoj násobná držiteľka primátu najlepšia hádzanárka Slovenska Andrea Šalatová (v rokoch  1991 a 1995).

Vedúci gól juhoslovenského derby zaznamenala reprezentantka Česka Desortová, ale reprezentantky Slovenska Ščípová s Königovou a Pócsíkovou obratom nielen vyrovnali, ale Duslo išlo hneď v úvode aj do vedenia - 3:1. DAC s plejádou zahraničných posíl však rýchlo kontroval a najmä vďaka skúseným krídlam: R. Bízik (r. l991) a Juhos (r. l988), ktoré boli aj najlepšími strelkyňami majstra, ale aj výbornej brankárke Magerovej (poznámka: spolu s našou brankárkou Oláhovou patrili k oporám svojich kolektívov v derby) neustále udržiaval tesný výsledok (4:5, 7:6). V 16. minúte sa ešte Pócsíková zo sedmičky nemýlila (7:6), ale po vyrovnaní na 7:7 – Hornyák, sa pri ďalšej sedmičke o dve minúty neskôr vyznamenala Magerová a rozbehol sa gólostroj DAC – u a naše osem minútové gólové suchoty. Razom bol na ukazovateli skóre stav 7:13 a zdalo sa byť o výsledku zápasu rozhodnuté. Šalianske dievčatá však nezložili zbrane, vďaka  Ščípovej (poznámka: bola aj najlepšia strelkyňa zápasu), ale aj výbornej pivotke Königovej (poznámka: nielen hrou, ale aj gólmi, zatienila ďalšiu reprezentačnú pivotku Demeter Virág, ktorá vyšla strelecky naprázdno nielen v oboch vzájomných zápasoch, ale aj v posledných troch zápasoch v úspešnej kvalifikácii na ME 2024) znižovali vysoké vedenie DAC - u a do kabín na prestávku odchádzali iba  s dvoj gólovým mankom.

Cez prestávku odmenili zástupcovia SZH na čele s vice prezidentom Ernöm Kelecsényim a prezidentom FK Duslo Marekom Kúrňavom mladšie dorastenky Dusla Šaľa zlatými medailami a pohárom za zisk titulu majster Slovenska  v I. dorasteneckej lige ročník 2023/2024  po tomto slávnostnom akte začali šalianky atak na zmenu a skóre a po dvoch exportných góloch Ščípovej bolo v 33. minúte vyrovnané (15:15). Zverenkyne trénera Debreho však vďaka legionárkam Desortovej a Juhos, ktorým dobre sekundovala ex šalianka Réka Bízik znova odskočili do päť gólového náskoku (15:20), ktorý si DAC „ustrážil“ až do konca zápasu a dovolil iba v troch prípadoch znížiť na rozdiel troch gólov (50. min. 20:23; 55. min. 22:25 a 57. min. 24:27) a dosiahol po zásluhe dôležité víťazstvo a zisk dvoch bodov. Oba kolektívy vyprevadili oba fan kluby (poznámka: tak ako prebiehal v rámci fair play súboj na palubovke, rovnako sa správali aj hlučné, ale slušní priaznivci Dusla a DAC – u), mohutnými ováciami (poznámka: zverenkyniam Petra Pčolu patril aj za udelenie pohára a bronzových medailí za 3. miesto na Slovensku v r. 2023/24),  ktorí na viac odmenili potleskom aj staršie dorastenky, ktoré prevzali po derby medaile,  pohár a gratulácie od spomínaných prominentov za tretie miesto v I. lige staršieho dorastu za rok 2023/2024 (poznámka: k mládežníckym úspechom Dusla v rámci SR sa vrátime v ďalšom bloku).

Už o pár desiatok hodín bude v rámci boja o titul majstra Slovenska v ročníku 2023/2024  slovenskej časti rozhodnuté, nakoľko v 5. kole, ktoré sa hrá v stredu 15. 5 2024 o 18.00 hodine sa stretne v šlágri Nadstavby posledný majster Slovenska DAC Dunajská Streda doma s Iuventou Michalovce (Šaľa má voľno).

JOZEF SKLENÁR

+ + + + +
V Česku dekorujú nového majstra !

Hádzanárske súboje u našich susedov v Česku už postúpili v rámci do záverečnej fázy a po semifinálových súbojoch už bolo jasné, že posledný majster Česka hráčky Slávie Praha neobhája majstrovský titul z ročníka 2022/2023, ba dokonca sa môže stať, že po skončení záverečných súbojov o umiestnenie zostanú bez medailí !!!.

+    1.  Finálový zápas ročník 2023/2024:

HC Házená Kynžvart – Baník Most 20:25 (9:13).
vylúčené: 3:4; pokutové hody: 6/5 – 4/0.

Góly: Vávrová 8/5, Patrnčiaková 3, Dresslerová 3,... – Kuxová 6, Zachová 5, Stříšková 4,...
Favoritom bol Most, ktorý získal už na začiatku vedenie 1:4, ale najväčšie prekvapenia tohto ročníka MOL ligy Kynžvart stihol v 19. minúte vyrovnať (7:7) aj zásluhou vynikajúcej Novotnej (chytala aj v Šali) . V závere polčasu aj napriek tomu, že Most nepremenil v tomto dueli ani jednu zo 4 sedmičiek ! išiel do trháku – 9:13. Kúpeľný reprezentant však nezložil zbrane a stihol aj s dvojicou sloveniek: Annamária Patrnčiaková – 3 góly, Natália Némethová - 1 gól tri krát znížiť na rozdiel gólu (12:13, 15:16, 17:18).  V záverečnej 10. minútovke dokonca Michalcová vyrovnala na 18:18 a v 54. minúte legionárka z Balkánu Božovič na 20:20 !  Skúsený Most však v závere aj so slovenkou Katarínou Kostelnou – 2 góly získal päť gólový náskok, ktorý by mu mohol v domácom prostredí stačiť na zisk majstrovského titulu.

+ odveta - sobota 18. 5. 2024 o 17.00 hodine Baník Most – HC Házená Kynžvart.

+ + +

+   1. zápas o tretie miesto ročník 2023/2024:

Sokol Písek – DHC Slávia Praha 29:22 (16:9).
vylúčené: 3:3; pokutové hody: 5/4 – 5/5.

Góly: Korešová 10/4, Stellnerová 6, Indráková 4,... – Švihnosová 7/5, Holečková 4, J. Franková 3,....

Hráčky Sokola vedené skúsenou dvojicou „matadoriek“: Iveta Korešová (r. l989) a Alena Stellnerová (r. l988), ktoré dali viac ako polovičku gólov svojho kolektívu nepustili zástupcu sto vežatej Prahy od začiatku k ničomu, keď v priebehu celého duelu ani raz neviedli.  Písek viedol už v 5. minúte 5:1, o desať minút neskôr už 9:3 a v 25. minúte dokonca o osem gólov 14:6. Po prestávke sa podarilo majstrovi Česka dva krát znížiť na rozdiel piatich gólov (23:18 a 26:21), ale to bolo v tomto zápase z ich strany všetko. Slabo zahrali reprezentantky Česka (výnimkou bola iba brankárka  Kudláčková) a pred odvetou stoja pred veľni ťažkým orieškom, dohoniť sedem gólové manko, čo sa pri streleckej forme najlepšej kanonierky Korešovej nemožné !!!.

+ odveta - sobota 18. 5. 2024 o 17.00 hodine DHC Slávia Praha – Sokol Písek.