Víťazstvo sa v Ostrave nerodilo ľahko

20. kolo  MOL ligy: Sokol Poruba - Slovan Duslo Šaľa 23:24 (11:10).

Rozhodovali: Fialová a Sovová (obe Česko) -  75 divákov; vylúčené: 2 : 5; pokutové hody: 4/2 – 0/0.

SOKOL: Karolína.  Rajová 5;  Farářová 5/1; Demlová 4; Hiraldo 3; Kristína Rajová 3; Cabadajová 2, Bestová 1. Tréner Jiří Hudeček.

DUSLO:  Furgaláková – Takáčová;  Zlatinská;  Königová 2; Tulipánová 2; Pócsíková 3;  Pastoreková 3; Susíková 1; Matušincová 2;  Bírová;  Pálová;  Holešová 5; L. Ratvajská 6. Tréner Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.

Hádzanárky Poruby, aby sa odpútali od dna tabuľky a Hodonína potrebovali bodovať a vzhľadom k tomu, že sa im so Šaľou v posledných ročníkoch MOL  ligy  podarilo „uhrať“ vo viacerých vzájomných dueloch rovnocennú partiu a samozrejme  využijúc súčasnú zdravotnú situáciu  a silu šalianskeho hráčskeho kádra neboli ďaleko od šanci zabodovať.  Iba s Furgalákovou v bránke, ale aj bez zranenej reprezentantky Varjássiovej, ale  s hosťujúcou Zlatinskou a dorastenkou Kormúthovou mali naše hráčky katastrofálny vstup do zápasu. Na úvodný gól Kar. Rajovej nadviazali ďalšími gólmi jej kolegyne vrátane najlepšej strelkyne Sokola Farářovej a čerstvej reprezentantky Demlovej a už v 6. minúte viedla Poruba  4:0. V našom kolektíve strelecké skóre otvorila taktiež reprezentantka Pócsíková s Holešovou (4:2), ale súper naše technické chyby trestal a v závere 18. minúty už viedol 8:3. V ďalšom priebehu prvého polčasu však chybovala aj Poruba ( nepremenili niekoľko streleckých príležitostí, vrátane sedmičky – Farářová)  a Duslo zásluhou skúsených hráčok (Tulipánová, Holešová,...), ku ktorým sa pridala aj Pastoreková znížilo v 28. minúte vedenie domácich na 10:8. Fyzicky zdatná Demlová síce zvýšila vedenie na 11:8, ale góly Holešovej a Königovej v záverečných sekundách polčasu znamenali, že sme odchádzali do kabín iba s gólovou stratou.

Keď po obrátke mladá Susíková vyrovnala(11:11) začala sa so súperom gólová naháňačka  (12:12, 13:13). V týchto momentoch (41. min. ) sa však dostali domáce hráčky po dvoch góloch Cabadajovej do štvor gólového trháka, keď viedli 17:13 a zdalo sa byť rozhodnuté. Zverenkyne trénera Petra Pčolu. Však nezložili zbrane, zabojovali a po góloch Matušincovej, ale najmä Lenky Ratvajskej, ktorá strelila v II. polčase päť gólov  (poznámka: v nedávnom reprezentačnom týždni  sme ju mohli taktiež vidieť v drese Slovenska) sme znižovali náskok domácich, keď sa pridali aj skúsené hráčky  (18:17 - Holešová, 19:18 - Tulipánová) a minimálne remíza začala byť na dosah. Záverečných desať minút bolo nadmieru dramatických a nervóznych, keď Sokol zahodil ďalšiu sedmičku legionárkou Hiraldo, nevyužil presilovku pri vylúčení Tulipánovej (v poradí už šalianske piate oslabenie), ale v 58. minúte už po prvý krát vylúčili aj domácu hráčku (Karolínu Rajovú) a po góloch Pastorekovej a Ratvajskej bolo 110 sekúnd pred koncom vyrovnané 22:22.   V 58.47 dostala deviata najlepšia strelkyňa MOL ligy Katarína Pócsíková Duslo do vedenia, legionárka Hiraldo ešte pol minúty pred koncom vyrovnala, ale po ďalšom góle Pócsíkovej v 59.59 minúte už vytryskla na šalianskej lavičke veľká radosť z víťazstva a dvoj bodového zisku !!!
DIEVČATÁ GRATULUJEME !

Tréner Peter Pčola:“ V úvode sme hrali ustráchane a nesústredene, robili sme príliš veľa technických chýb a súpera sme posadili na koňa našou hrou. V závere polčasu sa zlepšila defenzíva, vyšli nám aj kontry a polčas sme prehrali iba o gól. V druhom polčase to bola hra gól na gól, trpeli sme na časté vylúčenia (poznámka: do 58. minúty bol pomer vylúčených hráčok v zápase 0:5 a naše dievčatá po prvý krát z 20 majstrovských zápasov v základnej časti MOL ligy nezahrávali ani jeden sedem metrový hod, pričom Poruba mala túto výhody v zápase až štyri krát ) !!!. Bola to hra nervov a konečne sme takýto ťažký zápas zvládli. Bolo to veľmi dôležité víťazstvo, musím dievčatá pochváliť, už mleli z posledného. Ten záver sme zvládli ukážkovo.“

+ + +

Ďalšie výsledky 20. kola MOL ligy: Dunajská Streda – Hodonín 36:21 (18:9); Zlín – Most 26:35 (13:14); Plzeň – Slávia Praha 34:29 (14:17); Písek – Olomouc 29:30 (17:12); zápas Kynžvart – Michalovce odohrajú až  vo  štvrtok 28.3.2024 o 18.00 hodine.

Tabuľka MOL ligy po 20. kole: 1. Michalovce 649:473 – 37 bodov; 2. Dunajská Streda   670:530 – 33 bodov; 3. Most  650:536  – 31 bodov; 4. Kynžvart  591:498 – 27 bodov;  5. Slávia Praha 586:558 – 24 bodov; 6. Písek 599:602 – 23 bodov; 7. Olomouc 593:610 – 19 bodov;  8. ŠAĽA  552:587 – 17 bodov; 9. Plzeň 576:631 – 13 bodov; 10. Zlín 527:670 – 8 bodov; 11. Poruba 503:591 – 4 body; 12. Hodonín 495:707 – 4 body.   Poznámka: v tabuľke je zarátaná aj predohrávka 21. kola: Michalovce - Zlín  42:23.

Najbližší program MOL ligy – 21. kolo: sobota 16. marca 2024 o 18.00 hodine Slovan Duslo Šaľa – Slávia Praha; Most – Písek;  Hodonín – Poruba; Olomouc – Dunajská Streda;  zápas Michalovce - Zlín  42:23 predohrali.