Na šampionáte aj šestica šalianskych junioriek
Tretie najväčšie Slovinské mesto 40. 000 tisícové Cejle sa stalo na istý čas sídlom a domovom viacerých svetových hádzanárskych výprav, nakoľko sa tu v mestskej športovej hale odohrali  kvalifikačné duely (poznámka: zápasy aj ďalšie o umiestnenie)  prvej skupiny 23. ročníka Majstrovstiev sveta v hádzanej dievčat do 20 rokov, v ktorej štartovala aj reprezentácia Slovenska, ktorá mala za súperov reprezentácie Japonska, Rumunska a Indie. Šaliansku a regionálnu hádzanársku verejnosť teší, že do záverečnej nominácie trénerskej dvojice Ján Beňadik – Juraj Hudák sa dostala aj šestica šalianskych hráčok: Kristína Kusyová, Viktória Vorzáčková (brankárky) – Olívia Ščípová, Petra Pálová, Diana Mária Vargová a Vivien Zlatinská (poznámka:  do nominovanej 18 – tky sa „nevošla“  ďalšia mladá talentovaná hráčka Dusla Šaľa Michaela Špavorová, ale chýba v nej aj legionárka Andrea Holincová (Házená Kynžvart), ktoré spolu s ostatnými hráčkami širšieho kádra absolvovali aj záverečnú prípravu na svetový šampionát, ako aj všetky tri prípravné duely s Českom a Poľskom), ktoré si úspešne viedli v drese šalianskeho Dusla aj v nedávno ukončenom ročníku seniorskej medzinárodnej  MOL ligy. Na šampionáte však reprezentuje Slovensko aj „štvorica“ hádzanárok: Viktória Györiová a  Vivien Zsákovics (obe Szombathelyi KKA), Dorota Bačenková a brankárka Silvia Bronišová (obe KC Kisvárdai).

+ + +

Výsledky Slovenska v 1. kvalifikačnej skupine:

Japonsko – Slovensko 29:17 (12:11)
R: Mikelič – Porodina (Chorvátsko) – 200 divákov; vylúčené: 4:4; pokutové hody: 5/4 – 9/5.
Slovensko: Vorzáčková, Kusyová, Bronišová – Pálová 1, Gyiöriová 1/1, Penzés 2, Lukáčová 1, Dmytrenko 2, Kucserová, Ščípová 3/2, Vargová 6/2, Zlatinská, Hornyák, Dvorščáková 1, Bačenková, Zsákovics. Tréner Ján Beňadik.

O výhre  zástupcu Ázie (Japonsko – 127 miliónov obyvateľov) sa rozhodlo už v prvom polčase, keď niekoľko chýb v našej rozohrávke využili rýchle súperky na gólové zakončenie. Škoda, že sa k šalianskym hráčkam (10 gólov) strelecky nepripojili aj ďalšie reprezentantky, aj kvôli prijateľnejšej, miernejšej prehre.

Druhý zápas skupiny:  India – Holandsko 18:46 (10:23).

+ + +
Slovensko – Holandsko 27:27 (13:14)
R: Sola – Lemes (obaja Uruguay) - 100 divákov; vylúčené: 7:5; ČK: 38. min. Dmytrenko  (Slovensko).
Slovensko: Vorzáčková, Kusyová, Bronišová – Pálová 1, Gyiöriová 3, Penzés, Lukáčová, Dmytrenko 4, Kucserová, Ščípová 7/2, Vargová 3/2, Zlatinská, Hornyák, Dvorščáková 4, Bačenková 5, Zsákovics. Tréner Ján Beňadik.

V I. polčase mal súboj vyrovnaný priebeh. Aj keď „oranjes“ išli v 23. minúte do vyššieho vedenia (9:12) naše reprezentantky tromi gólmi v rade dokázali vyrovnať skóre (12:12). Po obrátke mali navrch naše dievčatá, ktoré však po prísnom verdikte arbitrov (37. min.) dohrávali duel bez vylúčenej Dmytrenkovej, ktorá bola dovtedy  druhou najlepšou strelkyňou, ale aj tak v  45. minúte získali náskok (21:18). Súper však  dokázal vyrovnať, dokonca v 41. minúte viedol 23:25. Slovenky nezložili zbrane, nielenže vyrovnali, ale v závere dva razy viedli 26:25 a 27:26, ale v poslednej minúte Holandsko (17 miliónov obyvateľov) predsa dokázalo vyrovnať a zarmútilo našu výpravu. Veľká škoda !

Druhý zápas skupiny: India – Japonsko 23:41 (17:12).

+ + +
India – Slovensko 12:59 (4:29)
R: Alzayat – Awaad (obaja Jordánsko) – 100 divákov; vylúčené: 2 _ 2; pokutové hody: 2/2 – 6/3.

Slovensko: Vorzáčková, Kusyová, Bronišová – Pálová 4, Gyiöriová 16/1, Penzés 5, Lukáčová 1, Dmytrenko 7, Kucserová 3, Ščípová 4, Vargová, Zlatinská, Hornyák, Dvorščáková 8/1, Bačenková 7/1, Zsákovics 4. Tréner Ján Beňadik.
Vzhľadom k remíze v dueli s Holandskiom ak chcelo Slovensko pomýšľať na postup museli zverenkyne trénera Beňadika poraziť Indiu o 40 gólov, čo sa aj podarilo, ale Jaqponsko muselo obrať o body Holandsko, čo však už napriek viacerým momentom v zápase nepodarilo a z postupu medzi najlepšiu „16 – stku“ sa napokon tešili naši súperi.
Druhý zápas skupiny:  Holandsko – Japonsko 32:29 (16:16)

+ + +

Konečná tabuľka 1. skupiny:
1. Holandsko 105:74 - 5 bodov; 2. Japonsko 100:71 - 4 body; 3. SLOVENSKO 103:68 – 3 body; 4. India 52:147 – 0 bodov.

Poznámka: prvé dve reprezentácie (Holandsko a Japonsko) postúpili do skupiny bojujúcej o titul majstra sveta (1. – 16 miesto), reprezentácie SLOVENSKO a India budú hrať v ďalšej fáze s ďalšími 14 reprezentáciami o Prezidentský pohár a celkové umiestnenie na 17. – 32. mieste.

+ + + + +
Na základe výsledkov z kvalifikačných skupín rozohrali kolektívy z 8 skupín, ktoré skončili na 3. a 4. mieste (16 reprezentácií) turnaj o Prezidentský pohár. Slovensko dostalo do „A“ skupiny k Indii reprezentácie Iránu a Guinei (poznámka: výsledok zo skupiny Slovensko – India 59:12 sa zarátava do tabuľky).

Výsledky Slovenska v skupine „A“ – Prezidentský pohár:

Slovensko – Guinea 31:23 (13:8)
R: Onberse – Corea (obaja Argentína) – 70 divákov; vylúčené: 1:3; pokutové hody: 5/3 – 3/2.

Slovensko: Vorzáčková - 1, Kusyová, Bronišová – Pálová, Gyiöriová 6/1, Penzés 3, Lukáčová 1, Dmytrenko 1, Kucserová 2, Ščípová 5/1, Vargová 1/1, Zlatinská 2, Hornyák, Dvorščáková 3, Bačenková 3, Zsákovics 2. Tréner Ján Beňadik.

Zástupca afrického kontinentu (Guinea – 13 miliónov obyvateľov) mohol  našim dievčatám skrížiť cestu za postupom zo skupiny, ale slovenky získali už v prvom dejstve 5 gólový náskok (poznámka: raz sa do streleckej listiny zapísala aj brankárka Dusla Vorzáčková), ktorý po obrátke ešte navýšili a dosiahli ďalšie víťazstvo. .

Druhý zápas skupiny: India – Irán 31:30 (14:16).

+ + +.

Slovensko – Irán 37:22 (20:7).
R: G. Lee a J.  Lee (obe Kórea) – 50 divákov; vylúčené:

Slovensko: Vorzáčková, Kusyová, Bronišová – Pálová 1, Gyiöriová 2, Penzés 11, Lukáčová 3, Dmytrenko 5, Kucserová 3, Ščípová 1, Vargová 1, Zlatinská 1, Hornyák, Dvorščáková 4, Bačenková 2/1, Zsákovics 3. Tréner Ján Beňadik.

Na základe výsledkov z minulého dňa, keď India prekvapujúco porazila Irán bolo už pred zápasom jasné, že prvenstvo už nemôže Slovensku uniknúť a tak hrali dievčatá so zástupcom Prednej Ázie (Irán – 84 milioóov obyvateľov) v pohode a o svojom treťom víťazstve v skupine rozhodli už do prestávky.

Druhý zápas skupiny: India – Guinea 37:40 (18:18).

+ + +
Tabuľka skupiny „A“ – Prezidentský pohár:

1.  SLOVENSKO 127:57 – 6 bodov; 2. Guinea 82:87 – 3 body; 3. India 80:129 – 2 body; 4. Irán 71:87 – 1 bod.

Poznámka: Slovensko postúpilo ako víťaz „A“ skupiny v rámci turnaja o Prezidentský pohár do záverečných bojov, kde bude s ďalšími tromi víťazmi skupín bojovať nielen o Prezidentský pohár, ale aj o celkové umiestnenie na 17. – 20. mieste Majstrovstiev sveta. 23. ročníka v hádzanej dievčat do 20 rokov
poznámka: Zápasy finálovej skupiny budú dohrané cez víkend a budeme Vás o výsledkoch informovať.